Balıkesir Merhaba Gazetesi

Canbey İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 70. yıl dönümü etkinliğine katıldı

Canbey İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 70. yıl dönümü etkinliğine katıldı
19 Ekim 2021 - 13:19

Canbey İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 70. yıl dönümü etkinliğine katıldılar

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 70. yıl dönümü ve İmam Hatipliler Haftası dolayısıyla Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen “İmam Hatip Okullarının Dünü, Bugünü, Yarını” temalı programa katıldılar.

Programda yaptığı konuşmada, İmam Hatipli olmaktan gurur duyduğunu belirten Canbey “İmam Hatip Okullarımızın kuruluşunun 70. yıl dönümünü yürekten kutluyor, 13-17 Ekim İmam Hatipliler Haftası’nı tebrik ediyor, tüm İmam Hatip camiasına selam ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Canbey, İmam Hatiplilerin üniversiteye girişte katsayı problemini ayrıca AK Parti’nin bitirdiğini hatırlattılar.

Bu okulların tarihsel sürecine değinen Canbey, şöyle konuştu:

“17 Ekim 1951’de 7 ilde İmam Hatip Okulları açtılar. 3 yıllık lise bölümleri 1954’te, yüksekokul olarak Yüksek İslam Enstitüleri 1959’da kurdular. 28 Şubat döneminde vesayetçilerin hedefi olan okullarımızın ortaokul kısmı kapatılırken, katsayı zulmü ile İmam Hatipli gençlerimizin üniversite hayallerine set çektiler. İşte bu zulme Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti olarak biz son verdik. 4+4+4 sistemini getirerek ayrıca İmam Hatip Ortaokullarının açılmasını sağladık.”

Eğitim konusunda yapılan yatırımların artarak devam edeceğini dile getiren Canbey, milli ve manevi değerlere bağlı, insanlığa faydalı, eğitimli, karakterli ve ayrıca güzel ahlaklı nesiller yetiştirmek için çalışmayı sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.