Balıkesir Merhaba Gazetesi

CANBEY’DEN ABD’YE SERT TEPKİ

CANBEY’DEN ABD’YE SERT TEPKİ
25 Nisan 2021 - 19:05

CANBEY’DEN ABD’YE SERT TEPKİ

 

Balıkesir AK Parti Milletvekili Mustafa Canbey, “Soykırımı reddediyoruz Bu açıklama yok hükmündedir.”

 

AK Parti Balıkesir Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Mustafa Canbey, ABD Başkanı’nın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamayı sert bir dille kınadı. Ayrıca, söz konusu yalan açıklamanın gerçek tarihi değiştiremeyeceğinin altını çizen Milletvekili Canbey, ABD Başkanı’nın bölgenin istikrarına kastettiğini vurguladı.

 

Canbey yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

 

“ABD hukuki ve bilimsel dayanağı olmayan siyasi bir perspektifle ‘Soykırım’ ifadesini kullandı. Üstelik, Sözcükler/ kavramlar tarihi gerçekleri değiştiremez.  Olmayan olayları olmuş gibi gösteremez. Ayrıca, Bu açıklamanın tarih nezdinde de günümüzde de bir karşılığı yoktur. Milletimiz tarih boyunca adaleti, merhameti ve vicdanı temsil etmiştir .Milletimize ve şanlı tarihimize leke sürmek isteyenler bunu asla başaramayacaktır.

Türkiye’nin müttefiki gibi görünen ABD’nin bu açıklaması özellikle bir samimiyetsizlik/talihsizlik örneği olarak tarihe geçecektir.

ABD Başkanı Biden, Ermeni Diasporasının ‘soykırım lobisi’ne maalesef teslim oldu. Biden soykırım açıklamasıyla ABD-Türkiye ilişkilerine büyük zarar verdi.

Biden’ın bu açıklamasını en şiddetli şekilde telin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.