Balıkesir Merhaba Gazetesi

CANBEY’E YENİ GÖREV

CANBEY’E YENİ GÖREV
23 Temmuz 2020 - 18:50

AK Parti Balıkesir Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Canbey, AK Parti Grubu adına aday gösterildiği Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği’ne seçildi.

 

“TÜRKPA” ÜYESİYDİ, ŞİMDİ DE “AKDENİZ-PA” ÜYESİ OLDU

 

 

Ankara’da önemli görevlerde Balıkesirimizi başarıyla temsil eden Milletvekili Mustafa Canbey, TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevlerin yanı sıra, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Üyeliğini de yürütmekteydi.

23.07.2020 tarihinde yapılan TBMM Genel Kurul görüşmelerinde isminin okunmasının ardından, 3620 sayılı TBMM’nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesine İlişkin Kanuna göre AK Parti Grubu adına aday gösterildiği Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Türk Grubu Üyeliği’ne seçildi.

 

 

DAİMİ 11 ULUSLARARASI KOMİSYONDAN BİRİ OLAN AKDENİZ-PA’DA 29 KATILIMCI ÜLKE BULUNUYOR

 

 

TBMM’de daimi olarak çalışan 11 uluslararası daimi komisyondan biri olan ve bölgesel işbirliği ile kurulan AKDENİZ-PA Komisyonu’nda; Türkiye, Filistin, Bosna-Hersek, Rusya Federasyonu, Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Arnavutluk, Cezayir, Fas, Hırvatistan, İspanya, Libya, Lübnan, Malta, Makedonya, Monako, Mısır, Portekiz, Slovenya, Sırbistan-Karadağ, Suriye, Tunus, Ürdün, İsrail, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan olmak üzere toplam 29 ülke katılımcı olarak bulunuyor.

Akdeniz-PA bölgesel istikrar, güvenlik ve güven artırıcı önlemler, terörizme karşı mücadele, küreselleşme, göç, kalkınma başta olmak üzere; ekonomi, ticaret, finans, sanayi, tarım, balıkçılık, istihdam ve nüfus, yoksulluk, su ve enerji kaynakları, çevrenin korunması, turizm, ulaşım, bilim, teknoloji, kültür alanlarında çalışma yapıyor.

 

 

BEŞ MİLLETVEKİLİ TEMSİL EDECEK

 

 

Akdeniz Parlamenter Asamblesi’nin toplantılarında ülkemizi, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı olmak üzere beş milletvekilimiz temsil edecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.