Balıkesir Merhaba Gazetesi

CANBEY’İN KAZAKİSTAN TEMASLARI

CANBEY’İN KAZAKİSTAN TEMASLARI
50
25 Eylül 2019 - 12:02

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop başkanlığındaki Meclis heyeti ile Kazakistan’da gerçekleştirilen programa katıldı.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Canbey, “Daha Büyük Bir Avrasya: Diyalog, Güven, Ortaklık” temalı Avrasya Parlamento Başkanları 4. Toplantısında Meclis başkanımız Sayın Şentop dünyaya önemli mesajlar vermiştir” dedi. Canbey ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin daha da pekiştirilmesi için toplantıya katılan ülkelerin heyetleri ile verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini de ifade etti.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP İLE

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Prof. Dr. Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet Kazakistan’ın başkenti Nursultan (Astana)’da gerçekleştirilen Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları 4. toplantısına katıldı. AK Parti Balıkesir Milletvekili, Dışişleri Komisyonu Üyesi, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Dr. Mustafa Canbey de heyet de yer aldı.

“TÜRKİYE EN CÖMERT ÜLKE”

TBMM Prof. Dr. Mustafa Şentop Nur Sultan’da düzenlenen “Daha Büyük Bir Avrasya: Diyalog, Güven, Ortaklık” temalı Avrasya Parlamento Başkanları 4. Toplantısı Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en çok insani yardım yapan ülke olduğunu ifade ederek, “Bu bakımdan Türkiye belki dünyanın en zengin ülkelerinden biri değildir ama en cömert ülkesidir” dedi. Şentop, uluslararası örgütlerin bir kısmının, özellikle de Birleşmiş Milletlerin (BM), kuruluş amaçlarında öngörülen dünya barışını sağlama misyonunu yerine getirmekten çok uzak olduğunu kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu durumu “Dünya beşten büyüktür” itirazıyla ifade ettiğini hatırlattı.

İKİLİ İLİŞKİLERİ PEKİŞTİRME

Heyet de TBBM Başkanı Şentop’un yanında yer alan AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin daha da pekiştirilmesi için toplantıya katılan ülkelerin Meclis başkanları ve heyetleri ile de bir araya geldiklerini belirtti. Canbey bu bağlamda Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin ve Kazakistan Meclis heyeti, Karadağ Meclis Başkanı Ivan Brajovic ve Karadağ Meclis Heyeti, Afganistan Meclis Başkanı Mir Rahman Rahmani ve Afganistan Meclis Heyeti, Pakistan Milli Meclisi Başkanı Esad Kayser ve Pakistan Meclis Heyeti, Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin ve beraberindeki heyet, Endonezya Meclis Başkanvekili Fadli Zon ve meclis heyeti, Katar Şura Konseyi Başkanı Ahmed Bin Addullah Al Mahmoud, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç ve meclis heyeti, Alman Federal Meclis Başkanvekili Hans-Peter Friedrich ve meclis heyeti ile resmi görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade ederken Türk Cumhuriyetleri tarafından Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da kurulmuş olan Uluslararası Türk Akademisi’ni ziyaret ettiklerini de söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.