Balıkesir Merhaba Gazetesi

CANKUL VATANDAŞIN SAĞLIĞINA EL ATTI

CANKUL VATANDAŞIN SAĞLIĞINA EL ATTI
17 Ocak 2015 - 0:08

Genel

Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul MERHABA ’ya konuştu.

Belediye Başkanı İsmail Cankul ilçede yapılan yaşlı ve muhtaç kişiler için yapılan çalışmalarda aktif rol alan beyaz masa çalışmalarını değerlendirdi. Dereli mahallesinde restorasyonu yapılan 2katlı binada 20 hastaya bakılabileceğini ve burada Hastaların ‘sağlığıma kavuştum’ diyene kadar misafir edileceğini söyledi.

Kepsut Belediyesi eğitim ve sağlık konularında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor.’ Kitaplar devletten, kırtasiye belediyeden’ projesini devam ettiren belediye, belediyecilik hizmetlerinin yanında sağlık konusunda da yaptığı çalışmalarla da sosyal belediyecilik örneğini vatandaşlara yaşatmaya devam ediyor.

AKTİF HİZMET

Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul,’2009 yılında faaliyete geçen beyaz masayı daha aktif hale gelerek evde sağlık projesini de ekledik. Sosyal faaliyetlerimizi beyaz masa aracılığı ile sağlıyorduk. Burada danışmanlıkta yapılıyordu. Belediye ve vatandaşlar arasındaki işlemlerde yürütülüyordu. Sağlık ekibi de faal olarak 50 tane taşra mahallemizin hizmetini görüyor’ dedi. Başkan Cankul, En yakını 25 kilometre en uzağı 57 kilometre olan mahallelerimiz var diyerek Bu mahallelerde ebe yada hemşire istihdam edilmediğini söyledi. Diğer 13 mahallemizde 2-3kilometre uzaklıkta merkeze yakın olan mahallelerimizde ebe yada hemşire var diyen Cankul Uzak köyler için hemşire ve be olmayışının sıkıntı yarattığını belirtti.

İHTİYAÇ VARDI

Uzak mahalleler için yola çıkılan sağlık konusundaki adım, beyaz masa çalışmaları ile hastalara daha iyi hizmet verecek. Uzak mahallelerimizde sıkıntı ve ihtiyaç vardı diyen Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul’ Bizde bu hizmeti daha aktif hale getirdik. İhtiyaç noktasında çözüm olmalıyız diyerek kendi bünyemizde ebe hemşire istihdamı yaptık. Aile hekimlerimizin yazmış olduğu iğneleri gidiyor yerinde yapıp geliyor ekibimiz. Serumları, takılıp pansuman işleri varsa günlük gidip yapılıyor. İnsanlarımızın ulaşım sağlayamadığı zamanlarda Aile hekimleri Balıkesir’e sevklerini yaptı ise onlarla da irtibatlı çalışıyoruz. Randevusunu da alıyoruz hastayı oraya götürüp tedavisini yaptırıyoruz. Yatışı yapılacaksa işlemlerini yapıyor. Tedavisi bitti ise gidip alıyoruz.’ dedi.

20 KİŞİLİK OLACAK

Başkan Cankul, Dereli mahallemizde yakında tamamlanacak olan binamız var. Orada bakıma muhtaç yada hastalarımızı tedavileri tamamlanıp ben iyileştim diyene kadar bakacak ve evlerine sağlıklı bir şekilde götüreceğiz. Dış cephesi tamamlanan binanın iç çalışmalarında yer laminant ve kapıların yapım işi bitirilmeye çalışılıyor.20 kişi istihdam edecek şekilde dizayn edilen binada yaşlı ve hastalar sağlık bulacak. Soğuk algınlığına yakalanmış bir yaşlımız soğuk algınlığı deyip geç ekte kendilerine bakamıyor bizim için o yaşlılarımız önemli bunun için sağlık görevlileri onun sağlığı ile ilgileniyor.Sağlık birimi için 2 araç alındığını belirten Başkan İsmail Cankul sosyal hizmette sınır olmaz diyerek ihtiyaç olan işleri yapmak görevimiz dedi.

SOSYAL MARKET ÇALIŞMASI BAŞLADI

Kepsut ta çalışması başlatılan sosyal market gıda, giyim, giysi gibi eşyalardan oluşan ürünlerle ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmış olacak. Belediyeye ait olan binada ihtiyaç duyulan malzemelere yer verilecek. Bu malzemeler beyaz masa tarafından ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılacak. Düzenli olarak yapılacak yardımlara hayırseverlerde yardım ederek ortak bir değerle yardımlaşma kültürü yaşatılarak muhtaçlara çözüm olacak. Şubat ayına kadar tüm bunlar tamamlanmış olacak. Belediyeciliği sadece yolunu, kaldırım, park, içme suyunu yapar anlayışından çıkararak insana dokunan sosyal belediye anlayışına kavuşturmak istiyoruz.

ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN

Eğitim alanında da iki yıldır kitaplar devletten, kırtasiye malzemeleri belediyemizden projemizi yürütüyoruz.2Bin 600 öğrencimize kırtasiye malzemelerimizi bu yılda ücretsiz olarak belediye olarak temin ettik. Öğrencilerimiz için gereken neyse yaparız. HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.