Balıkesir Merhaba Gazetesi

CANKUL VE OK YARIŞI GİBİ

CANKUL VE OK YARIŞI GİBİ
20 Mayıs 2015 - 0:38

Genel

KEPSUT’ta İsmail Cankul’un vatandaşla yakın iletişimi ve hizmetlerinin Ak parti seçmenlerinde ciddi bir karşılığı olduğu sıkça ifade ediliyor. Ancak İsmail Ok’un Hotaşlar köyünden (mahalle)olmasına da dikkat çekilmiyor değil. Sonuç olarak 7 Haziran 2015 seçiminde Ak Parti’nin 2011’deki oranından birkaç puan kayıp yaşayacağını ve CHP seçmeninin de İsmail Ok faktörü nedeni ile önemli oranda MHP’ye kayabileceği göze çarpıyor.
CANKUL RÜZGÂRI ARKASINA ALMIŞ
Seçim rüzgârı 7 Haziran’a doğru yaklaşırken rüzgârın seyri son hafta değişeceğe benziyor. Rehavet havasında görünen partilerin adayları arasında dalgalanmayı yaratan adaylar olduğu gibi, adı var kendi yok denilecek adaylarda var. Adaylar seçim turlarını attı. Meclise gitmek için vatandaşlardan partilerine oy istedi. Nedenlerini anlattılar. Kepsut’ta Oldukça çetin geçen yerel seçimlerde İsmail Ok ve İsmail Cankul’ yarışmasına dönen sahneler yaşanmıştı. 2014 yerel seçimlerinde Kepsut kırsalına hâkim olan İsmail Cankul rüzgârı da arkasına alarak seçimi göğüslemiş ve başarı ile sonucu tamamlamıştı. Kepsut da durum genelde istikrara işaret eden ve hizmeti önemseyen düşüncelerin vereceği oylara işaret ediyor.
LİDER ODAĞI ETKİLİ
Geçmiş dönemlerdeki hizmetlerin devamına inanan halk tarafında çoğunluk Ak Parti diyor. Kepsut’ta halkın tercihini lider odaklı düşünce belirliyor. Ak Parti’nin 2011 Genel seçimlerdeki yüzde 66’lık oy oranı ve 2014 yerel seçimindeki yüzde 63’lük oy oranları sonrasında, Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 71 ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oy oranı bu olguyu ispatlar nitelikte. Nihayetinde de sohbetlerimizde Çoğunlukla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismi ve lokalde ona benzetilen Cankul ismi sıkça zikrediliyor. Kepsut ta seçim, her seçimde olduğu gibi diğer ilçelere nazaran İsmail Cankul ile renklenmiş. Halkta görülen Cankul sevgisi öne çıkıyor. Adaylara gelince Ak Partiden Mahmut Poyrazlı ya olan ilgi gözden kaçmıyor.

Kepsutlu olan Kasım Bostan, Hilal Demirözer’i halk tanıyor. MHP’li İsmail Ok’un adını telaffuz edenlerde var. CHP’li seçmen ise adayların Bandırma bölgesinden seçilmiş olmalarına tepkili.
2011 Genel seçimlerinde 11bin 732 oy ile yüzde 66’yı bulan Ak Parti’yi 2bin 561 oy ile yüzde 14 dilimine sahip CHP takip etmiş ve 2bin oy ile yüzde 12lik veriler MHP’nin. Yerel seçimlerde (2014) İsmail Cankul 10 bin oy ile yüzde 63 İsmail Ok’un adına verilen ve CHP ve diğer partilerden olan geçişlerinde Rıdvan Gider ’in başkanlık için aday olduğu seçimde etkisinin olduğu, ve 4bin oy ile yüzde 27’ye ulaştığı görülürken Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 71 le farklı partilerden seçmenlerinde oyunu almış. Ekmeleddin İhsanoğluna çıkan yüzde 26lık dilimin yanında Demirtaş’a çıkan yüzde 2lik bir kesimde var ki bu kesimin doğu bölgesinden alınan gelinlerin yada işçi olarak gelen kesimden kaynaklandığını vatandaşlarla yaptığımız sohbetlerde duyduk. SEMRA AMAN AKYÜREK & KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.