Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇARŞININ SESİ

ÇARŞININ SESİ
07 Ocak 2015 - 0:03

Genel

Sanayi üretimine kafa tutuyorlar

Çarşının sesi köşemizde her gün bir esnafımızı tanıtacağız. Mesleğinin güzel yönlerini, zorluklarını dile getirecek ve o esnafımızın unutulmayan hatıralarına dokunacağız.

Çarşının sesi köşemizin bugünkü konuğu Zevk Terzisi Mustafa Sak. Sak, Yeşilli caddesi Alpaslan sokakta hizmet veriyor. Mustafa Sak mesleğe 1969 tarihinde Gökçe yazı beldesinde terzi Ethem ustanın yanında başlamış burada bir yıl çalıştıktan sonra mesleğini daha iyi geliştirmek adına Balıkesir, e gelmiş ve Muharrem Tuş ustanın yanında çalışarak gerçek bir usta olarak mesleğine başlamış hizmet vermeye devam etmiş. Şu anki işyerini 1979 yılında açarak Balıkesir de hizmet vermeye başlamış.

TERZİLİK MESLEĞİMLE DÜKKAN ALDIM

Terzi Mustafa Sak mesleğini şöyle anlatıyor; her mesleğin zor ve güzel yanları vardır bizim mesleğin zor yanları var diyemem. En önemlisi Müşteri memnuniyeti eyer müşterini memnun edersen sende mutlu olursun ve iş kaliteni arttırırsın gerçi biziler bu mesleğin sonuncularıyız ancak konfeksiyonu tercih etmeyen bir çok insan var bu nedenle azda olsa iş yapıyoruz. Önce konfeksiyon ardından Çin bizim işleri bitirmek için yetti. Biz bir elbiseyi dört günde dikerken konfeksiyonda bir günde yüzlerce elbise dikiliyor. Mustafa Sak Mesleğin Güzel yanlarını ise şöyle anlatıyor; Mesleğimizin önemli yanı insanların Şık ve kaliteli giyinmelerine yardımcı olmak. Gerek takım elbisede, gerekse pantolon dikimlerinde müşterinin memnun olması ve elbisenin üzerinde okka gibi tabiriyle oturması mesleğin en güzel yönü oluyor diyen terzi Sak, bu meslekle kendi dükkânımın sahibi oldum. Aynı sokakta iki dükkân daha aldım. Bundan güzel başka bir şey olabilir mi? İyi ki terzilik mesleğini seçmişim.

UNUTMADIM AKLIMDA

Terzi Mustafa Sak, meslek yaşamında unutamadığı bir anısını şöyle anlatıyor. Yaklaşık 15 yıl önce yakın bir arkadaşımın kardeşine damatlık elbise istediler ve kumaşı getirip bıraktılar ertesi gün geldiklerinde ölçüleri aldım ve kesimi yaptım bir gün sonra ilk provaya geldiler prova sonrası düğüne kısa bir süre kaldığını ve elbisenin mutlaka yetişmesi gerektiğini söylediler. Bende geceleri de çalışıp elbiseyi bitirdim düğün günü gelmesine rağmen elbiseyi almadılar merak edip sorduğumda düğüne üç gün kala nikâh dairesinde tartışarak ayrılmışlar bu anımı hiç unutamam. HABER: AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.