Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇAY DERESİNİN FARKLI BİR KONSEPTİ

ÇAY DERESİNİN FARKLI BİR KONSEPTİ
03 Haziran 2015 - 9:09

Genel

Belediye Başkanı Hüseyin Yakar ‘Gönen de 7 den 70 herkes kentsel dönüşümle ilgileniyor Büyükşehirle birlikte bunun gerçekleştirmenin hedefindeyiz.’ dedi. İlçeye yapılan hizmetlerin planlı ve işleyen bir sisteme oturtulmuş şekilde gerçekleştiğini belirten Başkan Yakar çay deresinin farklı bir konseptini ilçemize kazandıracağız’ dedi.

Üç dönem Belediye başkanlığı görevini yürüten Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar başarının sırrı insan odaklı çalışmamızdı dedi ve ekledi: ‘Ayrım yapmadık. Eşit noktada hizmeti önemsedik.’

Büyükşehir ve Gönen Belediyesinin hizmetlerini Gönen kırsalı hissetti diyebiliriz diyen Başkan Yakar,  ‘Eski alışkanlıklar yavaş yavaş kırıldı ve düzen oturdu. Vatandaşlar artık hissediyor. Vatandaşın sıkıntısını bizim sıkıntımız olarak gördük ve hakkaniyet içerisinde hareket ettik. . Eşit noktada hizmet konusunda ayrım yapmadık hizmetimizi ortaya koyduk Gönen de üç dönem üst üste böyle bir sonuç ve tablo ortaya çıktı.’ ifadelerini kullandı.

 BEKLENTİ YÜKSEK

Belediye Başkanı Hüseyin Yakar Büyükşehirle birlikte yaşanan değişimi ve hizmetleri anlattı. Gönen Belediyesi olarak vatandaşa hizmeti önemsedik diyen Başkan Yakar değişimi ve bugüne kadar geçen süreci şöyle anlattı: ‘Hizmet anlayışımızı bütünlük anlayışı için de gerçekleştirdik. Balıkesir’in Büyükşehir olması ile Büyükşehir’in getirdiği yasal durumlarla ilgili Belediyenin hizmet anlayışı farklılaştı.11 mahalleli merkez iken şimdi 101 mahalleli merkez haline geldik. Gönen 17bin kilometrekarelik bir yüzölçümü ile büyük bir coğrafya.101 mahallemizin tamamına hizmet götürmeye çalışıyoruz. Vatandaşların talebi Büyükşehir’in de Gönenin de Ak Partili bir Belediye olması hasebi ile beklentisi çok yüksek. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Gönen Belediyesi olarak hizmet çıtasını yükseltmenin gayretindeyiz.

HİZMET KENDİNİ HİSSETTİRECEK

Başkan Yakar, Bu sene hizmetler kendini daha fazla hissettirecek. Vatandaşların ihtiyaç duyduğu acil ve öncelikli hizmetlere öncelik vermeye çalıştık.’dedi.Yakar’101 Mahallenin tamamında 89 köy ve bir beldemiz vardı şuan 90 mahalle oldu tamamında da çöp hizmetini gerçekleştiriyoruz. En ücra dağ köylerimiz buna dâhil. Ormanlık köylerimizde çok her yere ulaşıyor ve hizmeti yaymaya çalışıyoruz. Başarıyoruz çünkü; İnsan odaklı hizmet anlayışını ortaya koyabilmek ve hiçbir ayrım yapmadan bize oy versin vermesin herkesi kucaklayarak yapılan hizmetlerimiz var.

 7’DEN 70’E KENTSEL DÖNÜŞÜM

Bizim vatandaşımız en iyisini hak ediyor. Gönen de 7 den 70 herkes kentsel dönüşümle ilgileniyor Büyükşehirle birlikte bunun gerçekleştirmenin hedefindeyiz. GYODER Zirvesi sonrasında Stant açan ve proje sunan Büyükşehirden sonraki tek belediye Gönen Belediyesi oldu. Projenin maketini hazırlattık ve hareketli sunumları ile birlikte yatırımcılara sunduk. Yatırımcılarında ilgisi oldu. Gönen için üçayaklı bir proje. Kredisi AB Fonlarından temin edildi. Meclis kararları alındı. İller Bankası ve AB fonları ile ihalesi yapılacak. Önümüzdeki günlerde arıtması ihale edilecek.

ÇAY DERESİNİN FARKLI BİR KONSEPTİ

Projenin Birinci ayağında Gönen çayının kirliliği var. Regülatör döşenecek ve arıtmaya aktarılmış olacak. Bu yıl içinde başlanmış olacak. İkinci aşamasında Gönen Çayının DSİ tarafından ıslahı söz konusuydu. Orman ve Su İşleri Bakanımız Gönen Ziyaretinde Büyükşehirle birlikte Belediyemizden bilgiler de aktarılmıştı. Proje ıslahının İhalesi yapıldı. Taleplerimiz göz önünde bulunduruldu. 4kilometrelik alan beton duvarlı olacak. Yeni köprüler var.57kilometrelik bölümü ıslah ediliyor ve 4kilometrelik bölümü beton duvarlı olacak. Yanları da büyükşehir tarafından yürüyüş parkları olacak şekilde düzenlenecek. Üzerinde su tutmayı da düşünüyoruz. Çay deresinin farklı bir konseptini burada yapmış olacağız.

ÜÇ E- E- E KURALI İLE

Çay Deresinin farklı bir konsepti ile düzenlemesi yapılacak olan Gönen Çayında, üç e kuralının uygulanarak kazandırılacağını söyleyen Başkan Yakar bu konuda  ‘Ekonomik, Emniyetli, Estetik olacak. Önümüzdeki yıl projesi tamamlanıp ihale süreci gerçekleşmiş olacak. Bütün bunlarla birlikte altyapısı tamamlanmış deri Organize Sanayimiz var. O bölge ile birlikte bölgedeki çalışanlarımızı 2017’ye kadar taşımayı düşünüyoruz. Yatırım yapılabilir bir hale getirilmiş ve Yatırım için cazip hale getirilmiş olacak.’ dedi.

2 TANE ORGANİZE SANAYİSİ OLAN TEK İLÇE

Başkan Hüseyin Yakar ,Balıkesir de Gönen iki tane Organize Sanayisi bulunan tek ilçe. Yüzde 40 deri yüzde 70’i karma. İkinci etap çalışmaları da devam ediyor. Sistematik ve ayakları yere basan çalışmalar yapıyoruz. GYODER DE Gelişen Kentler Zirvesinde bu hissedildi. Bu çalışmalarımızın temelinde Üç dönemin verdiği tecrübe var. Biz projeyi hazırlar ve projenin geçmesi için hazırlanacak tüm altyapıyı da baştan hazırlarız. Projenin en önemli yaklarından biri Büyükşehir olunması. Balya yolunun körfez bağlantı yolunu da sıkı takip ediyoruz. Yol genişletilmiş tek şerit devam ediyor. Tamamlandığında her türlü bağlantıları düşünerek hareket ediyoruz. Manyas otoban yolunda da bağlantı sağlamış olacağız. Hayal peşinde koşmak değil, gerçekleştirmekle ilgileniyoruz. Hayal kurmak çok önemli ama hizmet için daha da önemli olan hayal olanı gerçekleştirmek. Projeyi hazırlar ve projenin gerçekleştirilmesi için ayakları da oluştururuz.

SUYUNDAN SAĞLIK FIŞKIRIYOR

Gönen suyunun sağlık açısından önemli bir özelliği taşıdığını belirten Başkan Hüseyin Yakar suyumuz kıymetli termal suyumuzun zaman içinde turizme daha çok yer ayrılıp kazandırılması için çalışmalarımızı yapıyor ve bu çalışmalar kapsamında kademeli şekilde planlarımızı yürütüyoruz dedi. Başkan YakarGönen de 2 bin 500 termal ısıtma sistemli jeotermal kaynağımız var. Termal yatırımlar için çalışmalar yapıyoruz. Gönenin suyu kıymetli. Tedavi edici özelliği çok yüksek. Gönen de doğalgazı da takviye ettik. Buradaki amaç Gönen de doğalgaza geçilecek kademe kademe termal ısıtmayı kaldıracağız. Suyun tamamını turizmde kullanmayı istiyoruz. Planlarımızı da bu doğrultuda hazırladık. Bu öngörülerimiz 10 yıl öncesinden hazırlandı.’ şeklinde konuştu. SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.