Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇAYCILIKTAN ZİRVEYE

ÇAYCILIKTAN ZİRVEYE
03 Nisan 2015 - 0:05

Genel

Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, çaycılıktan holdinge uzanan girişim macerasını BAGİAD üyelerine anlattı.

Balıkesir Genç İş Adamları Derneği (BAGİAD) tarafından düzenlenen yemekli toplantının şeref konuğu Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan oldu. Doğan, çaycılıktan holdinge uzanan girişim macerasını anlattı. BAGİAD üyeleri bu ilginç macerayı heyecanla dinledi.

BAGİAD Başkanı Rahmi Kula, Otel Basri ‘de gerçekleşen toplantıda Doğan’ın konuşması öncesinde derneklerinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kula, 41 kişilik bir grupla, iki hafta sonra Almanya-Hannover Sanayi Fuar’ına katılacaklarını, BAGİAD olarak ilk defa böyle bir organizasyona katılacaklarını bildirdi.

Rahmi Kula, konuşmasının ardından, “Bu akşam Ülkemizin ender yetiştirdiği ve örnek alınacak bir iş adamı konuğumuz” diyerek Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ı konuşmasını yapmak üzere davet etti.

DEVLET MEMURLUĞU BANA GÖRE DEĞİLDİ

Doğan, gençliğinden başlayarak günümüze dek yaşam öyküsünü anlattı: “Ben 6 çocuklu bir ailenin çocuğuyum. Uzun yıllar kahvecilik yaptık. Ben de çay satardım. Çok çay satarak para kazandım. Okulum bittiğinde Devlet Demir Yolları’na sınavla işe girdim. Ancak devlet memurluğunun bana göre olmadığını anladım ve 1987 yılında başladığım memurluk yaşamımı 1987 yılında sonlandırdım” dedi.

İLK REKLAMLARINI DA YAPTILAR

Doğan, işten ayrılarak Biga’ya döndüğünü, küçük bir atölye kurduklarını, ikinci el bir dikiş makinesi ve eski bir kompresörle imal ettikleri kanepe ve çekyatları köylerde satmaya başladıklarını anlattı. Doğan, “O yıllarda ‘günde bir paket sigara parasına taksitle çekyat’ diye kampanyalar yaptık. Çan’a, daha sonra Çanakkale’ye şube açtık. Doğtaş Mobilya her geçen gün büyümeye başladı. 80 metre kare bir atölyede güzel işler yapıyor, her geçen gün büyüyorduk. Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Hollanda, Almanya gibi ülkelere şubeler açtık. Bu işlerinin yanı sıra Çan’da market açtık.Ardından enerji ve hava ulaşımı işine de girdik” dedi.

Bir aile şirketi olduklarını, disiplinli bir bütçe ile çalıştıklarını vurgulayan Davut Doğan, “Küçük kardeşimiz bizden daha lüks bir arabaya binerse kapıdaki güvenlik ona selam durur. Bunlar çok önemlidir” diye konuştu.

IRAK’TA BOMBALANDIK

Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, girişimcilikte risk faktörlerine de dikkat çekerek, Körfez savaşında yaşadıkları bir olayı da anlattı. Doğan, Irak savaşında fabrikalarının bombalandığını anlattı. Doğan, “Baktık Amerika, Irak’a giriyor. Bunlar yanlış işler yapılmaz dedik. Biz de girdik, ama bombalanmaktan kurtulamadık. Bunun yanı sıra Evim mağazası açtık başarılı olamadık. Sucuk, işine girdik, ama imalatta kaliteyi tutturamadık, bu işin bizim işimiz olmadığını anlayınca vazgeçtik” dedi.

BİGA’DA KAZANDIK ORAYA YATIRIM YAPTIK

Biga’da kazanıp ve bu kente yatırım yaptıklarını belirten Doğan, Babamın adına okul, annemin adına yurt, anaokulu, park, daha birçok sosyal hizmetler yaptık” dedi. Doğan konuşmasını “Başarının sırrı daima iş” diyerek sonlandırdı.

BAGİAD üyeleri Doğan’ın yaptığı sunumu dikkatle dinledi ve uzun uzun alkışladı. Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’a ve

Doğanlar Yatırım Holding Gıda ve Paketleme Grup Başkanı Biga Ticaret ve Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan’a günün anısına, Saat Kulesi maketi, halı ve Balıkesirspor forması hediye edildi. BAGİAD’a yeni katılan üyelere de plaketle verildi.

AHMET İMREN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.