Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇELİK BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE KONUŞTU

ÇELİK BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE KONUŞTU
0
12 Aralık 2018 - 8:27

AK Parti Balıkesir Milletvekili Av. Adil Çelik, 2019 yılı bütçe kanunu teklifi kapsamında Danıştay Başkanlığı bütçesi üzerinde AK Parti adına söz aldı.

Çelik, yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugün Danıştayın idari görevleri ile yargı görevleri birbirinden kesin olarak ayrılmıştır. Yönetimin yargı yoluyla denetlenmesi görevini idare ve vergi mahkemeleriyle birlikte Danıştay dava daireleri yürütmektedir. 2016 yılında yürürlüğe giren istinaf sistemiyle Danıştaya gelen iş sayısında ciddi bir azalma olmuştur. 2017 yılında gelen iş sayısında bir önceki yıla göre yüzde 60’lık bir azalma mevcuttur. 2016 yılında karara bağlanan dosya sayısı 165 bin iken 2017 yılında bu rakam 145 bine ulaşmıştır ve 5 Aralık 2018 tarihi itibarıyla kararı verilen 119 bin dosya sayısı aralık ayında yoğunlaşmakla önceki istatistiklere ulaşacaktır. Gelen dosya sayısındaki azalış ve dosya çıkarma hızındaki artış derdest dosya sayılarına da yansımış bulunmaktadır. 2016 yılı derdest dosya sayısı 268 bin iken bu rakam 2017 yılında 206 bin, 5 Aralık 2018 tarihi itibarıyla 176 bin olmuştur; yani idari yargıda istinaf sistemi reformunun amacına ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu sayede yıllar içerisinde Danıştayın üzerindeki ağır iş yükünden kurtularak hem yargılamayı makul sürede sonuçlandırma hedefine hem de asıl işlevi olan istinaf mahkemesi rolüne kavuşulabileceği değerlendirilmektedir. UYAP’a taşınmış olan idari yargı hizmetlerinin güvenli ve etkin hâle getirilmesi de öncelikler arasındadır. Yine Danıştay dâhil tüm yüksek mahkeme kararlarının kişisel verilerden arındırılarak sıra numarasıyla yayınlanması, etkin bir toplumsal denetiminin sağlanması açısından önemlidir diye düşünüyorum. Bu vesileyle Danıştay bütçesinin Danıştay üyelerine, çalışanlarına ve bütün aziz milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.