Balıkesir Merhaba Gazetesi

CEMALEDDİN-İ UŞŞAKİ

CEMALEDDİN-İ UŞŞAKİ
11 Şubat 2015 - 0:04

Genel

Anadolu’da yetişen büyük zatlardan biridir. İsmi Muhammed olmasına rağmen, Ebu Nizamettin olarak tanınır. Uşşaki Seyit Muhammed Efendi olarakta tanınır. Edirne’de dünyaya gelmesine rağmen, doğum tarihi tam olarak bilinmemektedir. Halvetiyye yolu büyüklerinden olup, UŞŞAKİLİK tarikatında pir-i sani sayılır. 1751 yılında İstanbul’da vefat ederek, Eğri kapıda bulunan dergâhının avlusuna defnedilir.

İlimle ilgili ilk bilgileri Edirne’de bulunan Hamdi Bağdadiden öğrendi. Hamdi Bağdadinin vefatından sonra, SEZAİ ismindeki manevi ilimlerin önderi sayılan kişiden dersler aldı. Manevi âlemle ilgili bazı sırları elde etti. 1742 senesinde eğri kapı çevresindeki Hırami Ahmet Paşa dergâhına öğretici lider olarak tayin edildi. Ölünceye kadar bu dergâhta, ilim ve tasavvuf yolunun edebini öğretti. Uşşakıye tarikatını geliştirip yayarak, birçok ilim ve bilim adamı yetiştirdi. İslami edep ve ahlak üzerine eserler yazdı. İnsan ruhunun temizlenmesi ve güzel ahlaklı insan yetiştirilmesine önem verdi.

Kişinin ruh temizliği ile ilgili, ruhani lider günümüzde pek az sanırım. Varsa bile onlarda kabuğuna çekilip, kendi hayatlarını sessizce devam ettirmeye çalışıyorlar. Kalp ve ruh temizliği olmadan davranış temizliği olmaz. Davranış temizliği olmadan da toplumdaki kötü olayların önüne durmak zor olur. Velhasıl dostlar RUHANİ temizliği yakalamış liderlere ve öğreticilere ihtiyaç var. Bu liderlerde, dergâhlarda tekkelerde, medreselerde ve AHİ OCAKLARINDA yetişirdi. Oralarda zamanında kapatılıp, yasaklanmış. Onun için eğitim sistemimizde kalp temizliği üzerine, YÜREK İNSAN yetiştiren dersler ve konular muhakkak konmalıdır. Anneler babalar, okullarda bilgisayarı ararken, YÜREK güzelliğini veren oluşumları da aramalıdır.

Bu günkü Milli Eğitim Müfredatı malum. Üniversitelerimizin hali ortada. Öğrencilerimizin ilgisi ve bilgisi, hep para, kız arkadaş ve bilgisayar üzerine odaklanmış. Hedef koyan yok, Sorumluluk duyan kalmamış. Her gencin elinde bir telefon, sokakta, evde, okulda, yolda, sanal dünyanın içinde kendini arıyor. Hayalet oluşumlarla zaman harcıyor. Geçici zevkler içinde kaybolup gitmiş. Hazırcı HAYALET bir toplum olmaya zorlanıyoruz. Örnek insan yetiştiren kurumlarımız hemen hemen hiç kalmamış.

Sayın dostlar, sayın anneler, babalar, sayın eğitimciler, acilen YÜREK İNSAN yetiştirmemiz gerekiyor. Bu da Milli Eğitimde yeni yeni başlatılan, DEĞERLERİMİZ içerikli konular üzerinde hassasiyetle durmamızla sağlanır. Okulda, evde, iş yerinde, kahvede DEĞERLERİMİZ üzerinde sohbetler yapıp bilgi alış verişi sağlanmalıdır. Yazarlarımız, konuşmacılarımız, sosyologlarımız, tiyatrocularımız, köylerde, kasabalarda ve şehirlerde konferanslar veriyorlar. Bu konferans ve sohbetlere muhakkak katılıp kendimizi baştan aşağı sorgulamalıyız. Uşşak-i Muhammet Efendi gibi ruh güzelliğine önem veren zatların hayatını örnek alıp, yaşayışlarını araştırmalıyız. Davranışlarımızdaki eksileri ve ekşileri bulmalıyız.

YÜREK olgunluğunu yakalamış insanlara günümüzde çok amma çok ihtiyaç var. Yoksa nerede olduğunu ve nerede durduğunu bilemeyen insanlık âlemi uçurumun kenarında, meçhule doğru sürükleniyor. Her kişi kendini yeniden sorgulaması gerekiyor. Babasını yakandan, bebeğini atandan, bedenini satandan, küfre doğru sapandan, uyuşturucuyu yapandan, hepimizin günah hanesine bir şeyler kaydoluyor. İşlenen suçlarda birazcık olsun hepimizin payına bir vebal yükleniyor. Hepimiz sorumluyuz. FARKINDAMIYIZ?

Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.