Balıkesir Merhaba Gazetesi

CENGİZ  ‘TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

CENGİZ  ‘TAVİZ VERMEYECEĞİZ’
30 Mayıs 2015 - 0:10

Genel

Eğitime ivme kazandırılması ve nitelikli öğrenci yetiştirme konusunda atılan ciddi adımlardan bahseden Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz 1 Eylül 2015’te dershanelerin kapanacağını hatırlatarak ‘’Türkiye genelinde özel okullaşma oranının daha yüksek oranlara çıkması gerekiyor. Bizler kurum olarak bu konuda hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz” dedi.

YÜKSEK ÜCRETLERE DERS VERİLMEYECEK

 İl Milli Eğitim Müdürü Evlerde verilen ve saat başı olarak hesaplanan yüksek ücretler karşılığında verilen özel derslere de değindi. Yüksek ücretlerle verilen özel derslerin haksız rekabet ortamı oluşturduğunu ve velileri mağdur ettiğini belirten Müdür Cengiz “ Yüksek meblağlar da özel ders veren öğretmenlerimiz varsa bizlere ihbar gelmesi halinde bu kesime soruşturma açacağız. Haksız rekabet olmasını istemiyoruz. Eğer ki öğretmenlerimiz özel ders vermek istiyorlarsa gelsinler hafta sonu kurslarımıza katılsınlar.” dedi.

 Teşkilat olarak Balıkesir’ de geniş bir kitleye hitap ediyoruz.Çok büyük bir camiayız.Yaklaşık 1050 tane kurumumuz var bu kurumlardan 900 tanesi okul. Geri kalanlarda özel eğitim kurumları, kurslar, yurtlar, rehabilitasyon merkezleri, rehberlik araştırma merkezleri, Bilim sanat merkezleri gibi pek çok alanda aktif olan bir teşkilatız” diyerek Balıkesir’ deki Milli eğitim faaliyetlerinin hangi alanlarda gerçekleştiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Balıkesir” in en ücra noktasından Şehir merkezine kadar her yerde teşkilatlandığını belirten Müdür Yusuf Cengiz “ Öğrenci ve öğretmen potansiyeli ile bağlantılı olarak Balıkesir genelinde 13 bin 500 öğretmenimiz 3 bin’ e yakında yardımcı hizmetlimiz ve memur şef kadrosunda çalışan arkadaşlarımız var.” İfadesinde bulunarak kalabalık bir kadro ile beraber Balıkesir de eğitime katkıda bulunduklarını belirtti.

ALTIN ÇAĞIMIZI YAŞIYORUZ

2014-2015 yıllarda eğitim yılında eğitim destekleri açısından Balıkesir tarihinde görülmemiş şekilde bir yatırımın olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ;  “ Mimarisiyle ve çizimiyle çok güzel okul binaları inşa ediyoruz. Selçuklu ve modern mimari tarzlarıyla pek çok imkânı olan okullara kavuşuyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde hali hazırda 100’ e yakın yeni projeler var ve devamının da geleceğini umuyoruz.”

HEDEFİMİZ NİTELİKLİ ÖĞRENCİ YETİŞTİRMEK

Milli Eğitim’ in Liselere yönelik politikaları hakkında konuşan Müdür Cengiz “Milli Eğitim Bakanlığının Liselere yönelik politikaları arasında öğrencilerin yüzde 65’ ini Meslek Liselerine, geriye kalan yüzde 35’ ini ise normal Anadolu Liselerine yönlendirmek istiyor” dedi.  Öğrencilerin öğrenme eşiğinin en uygun olduğu evrenin Lise dönemi olduğunu belirten Cengiz, “ Ülkemizde ara eleman ihtiyacı çok yüksek. Nitelikli bir ara elemanın yetiştirilebilmesi içinse en uygun evre lise dönemidir. Örneğin Sağlık Meslek Lisesin de okuyan bir öğrencinin hasta bakım becerilerini kavraması kolay olacaktır,. Bu yüzden mesleki eğitim almalarını istiyoruz” dedi. Milli Eğitim’ in mesleki okullara önem vermesiyle bağlantılı olarak Meslek okullarına daha çok önem verdiğini belirten Müdür Cengiz “ Balıkesir’ de merkez ve çevre ilçeler olmak üzere yenilenebilir enerji ile alakalı rüzgar enerji santralleriyle alakalı iki bölüm, lojistik hizmetleri, matbaa, gıda ve turizm üzerine okullar açıldı. Balıkesir’ in kendi içinde barındırdığı potansiyelle ilgili bölümler açtık. Balıkesir’ in ihtiyacı olan iş alanlarını oluşturabilirsek, hem ülkemizin hem de Balıkesir’ in gelişimine katkıda bulunacağız “ dedi.

 TEKLİ EĞİTİMDE ISRARCIYIZ

12 Yıllık zorunlu eğitim ve 4+4+4 eğitim sisteminin gelmesiyle birlikte ikili eğitimde yaşanılan sıkıntılar tekli eğitim mecburiyetini getirdi. 12 yıllık zorunlu eğitim ile birlikte okullarda ders saati sayısının arttığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ders saatlerinin artmasıyla öğrencilerin uzayan ders saatleri arasında deşarj olabilecek mola sürelerinin azaldığını belirtti. Tekli eğitim de ısrarcı olunduğunu belirten Cengiz “ Tekli eğitime geçiş sürecinde vatandaşlarımızdan büyük destek görüyoruz. Tekli eğitim olduğunda öğrenci başarısı artıyor, süre açısından öğrenci tam gün okulda mesaisini harcıyor ve öğlen tatili yapabiliyor 15 dakikalık teneffüsler yapabiliyor” dedi.

DERSHANELER’ E TAVİZ YOK

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz önümüzdeki eğitim öğretim yılında dershanelerin tamamının kapatılacağını belirtti. 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle açık dershane kalmayacağını belirten Müdür Cengiz “Bakanlığımızın politikası olarak dershaneciliğin bitmesi, özel okullaşma oranının artırılması isteniyor. Türkiye genelinde özel okullaşma oranının daha yüksek oranlara çıkması gerekiyor. Bizler kurum olarak bu konuda hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz” dedi.

VELİLERİ KANDIRIP PARA TOPLUYORLAR

Cengiz “Bize dönüş yapan okul statüsü kazanan dershane hiç yok. Bunlar sanki açılmış gibi öğrencileri ve velileri kandırarak para topluyorlar, belli vaatlerde bulunuyorlar. Velilerimizi de uyarmak istiyorum,  4-5 kişilik  dershane artı okul formatıyla çalışacaklarını söylüyorlar. Bunları takip edeceğiz ve Böyle bir durum gördüğümüz takdirde soruşturma açacağız.” Dedi.

KURS AÇMAYAN OKUL CEZALANDIRILACAK

Veliler arasında öğrencilerin sınavlara nasıl hazırlanacağı ile alakalı sorulara cevap veren Cengiz “Bundan sonraki müfredat programlarında sınavlarda çıkan sorular, derslerde anlatılan konulardan çıkacak. Müfredat dışı bir soru’ nun sorulması mümkün olmayacak. Bu nedenle önümüzdeki eğitim öğretim yılında hafta sonu kursları açacağız. Bütün okulları bu kursların açılması için zorunlu tutacağız ve açmayan okulları cezalandıracağız” dedi.

 EĞİTİME İVME KAZANDIRILDI

2014-2015 eğitim öğretim yılında yapılan yeni atamalar hakkında konuşan Müdür Yusuf Cengiz yenilenen eğitim kadrosuyla birlikte Balıkesir’deki eğitim faaliyetlerine büyük bir ivme kazandırıldığını belirtti. Cengiz “ Bu sene yapılan TEOG, YGS ve LYS sınavlarının sonuçları açıklandığında eğitime kazandırdığımız bu ivmenin sonuçlarını daha iyi göreceğiz. Özellik TEOG’ da şimdi ismi tekrar değiştirildi “ortak sınavlar” olarak, bu sınavda Balıkesir olarak iyi dereceler almış bulunmaktayız. İdarecilerimiz de bu sınavlardan güzel dereceler alabilmek için büyük emek gösteriyor. Bu sınavlar için dershaneler kapandığından dolayı okullarımızda hafta sonu kursları düzenledik. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında daha büyük dereceler almayı hedefliyoruz.” Dedi.

185 bin Öğrenci, 16 bin 500 Personel

Önümüzdeki günlerde sona erecek olan 2014- 2015 eğitim öğretim yılında ufak aksaklıkların haricinde büyük sıkıntılar yaşanmadığını belirten Müdür Cengiz “ Büyük bir kurumuz, 185 bin öğrencimiz, 16 bin 500 personelimiz var ve 1400’ e yakın mahallede aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. Böyle büyük bir organizasyonun içinde yapılan faaliyetleri ve kültürel faaliyetleri göz önünde bulundurursak yaşanılan aksaklıkların hiçbir esamesi ve hükmü yoktur” dedi.

 ÜRETEBİLEN İDARECİLERİ TERCİH EDİYORUZ

2014-2015 eğitim öğretim yılı içersinde eğitim camiasında tartışılan idari atamalar konusunda koşan Müdür Cengiz “ Atamalar Milli Eğitim Bakanlığının tasarrufudur. 13 Haziran 2014 itibariyle tüm okul müdürlerinin ve müdür yardımcıların görevini sonlandırıldı. Bizlerde daha genç, daha üretken, verimli ve  başarılı arkadaşlarımızdan yönetici seçmeye çalıştık.” Dedi. Sözlerine devam eden Müdür Cengiz “Bu yönde de proje üretebilen, çeşitli alanlarda proje üretebilen idarecilerimizi tercih ediyoruz. Bizlere katkı sağlayan arkadaşlarımız bizimle birlikte yol arkadaşlığını sağlayacaklardır. “ dedi. SAMET AYDIN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.