Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇEVREYE ZARAR VEREN NE VARSA ENERJİ ÜRETECEK

ÇEVREYE ZARAR VEREN NE VARSA ENERJİ ÜRETECEK
04 Kasım 2014 - 0:17

Genel

Ana materyal gübre ve kurulacak olan biyogaz tesislerinde çözüm odaklı kazanç olacak. Tarlalarda hasat başı ve sonunda arda kalan bitkiler, kavun, karpuz atıkları, çürümüş domates atıkları, mezbaha atıkları, biçilen çimler birer enerji kaynağı olarak geri dönecek. Çevreye zarar veren ne varsa, hepsinden elektrik enerjisi ve sıcak su üreten biyogaz tesislerimiz olacak.

HAYKOP Başkanı Faruk Özen, Balıkesir’de kurulması düşünülen ve alt yapı çalışmaları başlatılan biyogaz tesislerinin büyük önem taşıdığını belirterek, Büyükşehir yasası kırsal kesim için tam bir kazanç olacak.’ dedi. Balıkesir ekonomisine kazandırılması düşünülen atıkların bertaraf edilerek enerjiye dönüşümü sağlanarak şehre ve çevreye fayda sağlanacak.

 ÇÖPE GİDEN ÇİMLER’DE BİYOGAZ TESİSLERİNE GİDECEK

Haykop Başkanı Faruk Özen, Özellikle yaz aylarında çöpe giden yeşil çimlerin geri dönüşümünün enerji olacağını belirtti. Karesi ve Altıeylül’de kalan ve çöpe atılan çimleri düşünün diyen Özen, ‘ Burada 444 dönüm yeşil alan var. Bu alandan yıllık 700bin ton civarında çim atığı ortaya çıkıyor. Ciddi bir enerji kaynağı yaratılmış olacak.’dedi.

Büyükşehir yasasının kırsal kesime faydalarını ve alınması gereken tedbirleri daha önce 18-21 Ekim tarihleri arasında Kuşadası’nda ‘ tarım vizyonu ’ toplantısında dile getiren Haykop Başkanı Faruk Özen, Büyükşehir yasası tarım ve hayvancılığa asla tehdit değil. Sadece Muhatap değişikliğidir. Büyükşehir yasasından şehirdeki de, kırsaldaki de fayda görecek. Çünkü hizmet almış olacak. Büyükşehir tarım ve hayvancılığa değer katacak.’ dedi. Büyükşehir belediyesinde kurulan komisyonların paralelinde daire başkanlıkları da var diyerek MERHABA’ya özel açıklamalarda bulunan Başkan Özen, Projeler hazırlanıyor. Köylümüze bunun neden yapılması gerektiği ve sonucunda görecekleri rahatlığı anlatacaklar. Biyogaz tesisleri ile ilgili olarak, Uluslararası firmalar konuya talipler. Belediyeler şuna karar verecek; tesisleri belediyeler mi kuracak, kooperatifler mi,  köylüler mi, yap işlet devret modeliyle firmalar mı kuracak? Bu altyapı çalışmaları devam ediyor.’ dedi. Özen, burada amaç,  ‘köylünün tarla, ya da hayvanlarından çıkan atıkların ekonomiye katkı olarak dönüşümünü sağlamak’ ifadelerini kullandı. Başkan Özen, ‘ Gübreler havaya gitmiyor. Köylüden toplanan gübreler, gazı alınıp enerjiye döndükten sonra toprağa yakıcı özelliği olmayan kaliteli bir hammadde olacak. Yapılan çalışmalarda, Kırsal alanlar ile ilgili kırsal hizmetler daire başkanlığı büyükşehir nezdinde hayvan varlığı envanteri çıkarılacak ve hangi bölgelerde hayvan varlığı konusunda yoğunluk var bunların altyapı verilerini hazırlıyorlar. Bu veri sayesinde profesyonel ellerle start verilecek.’ Dedi.

BİYOGAZ TESİSLERİ ÖNEMLİDİR MUHALİF KESİM BUNUN BİLİNCİNDE DEĞİLDİR

Hayvancılık yapan üreticilerimiz için biyogaz tesisleri, bellerinde yük olan gübre konusunda ki yükü almış olacak. Biliyoruz ki kokudan çevreden kendileri de rahatsız. Aynı zamanda, yerin altına sızarak içme sularımıza karışan bir kirlilikten de bahsediyoruz. Köylümüz duyarlılığını gösterecek. Bu konuyla ilgili resmi açıklamaların haricinde hiçbir şeye inanmasınlar. Seçim dönemini hatırlarsak, Muhalefet adaylarının, Başkan seçildiği takdirde nasıl bir hizmet yapacağını söylemekten ziyade, Ak Parti kazandığı takdirde ne olacağına dair söylemlerini duyduk. Seçim dönemi yakın bir tarih. Ak parti damlarınızı yıkacak, Sizlere hayvancılık yaptırmayacak, Tarlalar elinizden alınacak gibi bir korku imparatorluğu kurmak istediler. Ortaya bir vizyon koymak yerine, Ak Partinin almış olduğu kararları yermekle vakit geçirdiler, geçiriyorlar. Yöneticilik nasıl yapılır ya da ya da nasıl yapılacak hala anlamış değiller. Bu konuda çalışmamız spekülatif korku kampanyasına ve siyasetine malzeme olmamalıdır. Modern çağın gerekliliği ve büyükşehir belediyelerinin bütçesi ile gerçekleşebilecek tesisler olacaktır. Enerji ve sıcak su üretimi ile seracılığa, evlere ısıtmalarda kullanılacak doğal gübre elde edilmiş olacak. Tarımsal üretimde kullandıkları gübreye kavuşmuş olacak ve organik gübre elde edilmiş olacak. Bu mevzu aşama aşama net bir şekilde anlatılacak. Muhalif tarafların bu konuyu aleyhte bir seçim malzemesi yapmamalarını tavsiye ediyoruz, aksi halde icraat sonrası utanabilirler. Zira Bu yatırım yaşadığımız çağ için bir gerekliliktir.

TARIM VE HAYVANCILIK ANA NEDEN

2000’li yılardan beridir Biyogaz konusunda araştırmalar yaptığı bilinen ve araştırmalarla birlikte etüt çalışmaları yapan HAYKOP Başkanı Faruk Özen, ‘Balıkesir tarım ve hayvancılık şehri. Balıkesir, Türkiye’de hayvancılık konusunda sıralamada ilk 3’te ve 2010 yılında da süt üretimi ve anaç sığır sayısı konusunda ilk sırayı aldı. Konya ve İzmir’le birlikte baş başa gidiyoruz. Tarım ve hayvancılık olan bir ilde yaklaşık 15 yıldır çeşitli kuruluşlar birtakım çalışmalarla kamuoyu araştırmaları gerçekleştiriyor.’ dedi. AK Parti il başkanlığının 2023 Balıkesir ekonomik vizyonu ilgili bir çalıştayı olduğunu söyleyen Hay kop başkanı Faruk Özen, buradan çıkan sonucun tarım ürünleri sanayisi üzerine çıktığını belirtti. Bu tarım ve hayvancılığın ikinci plana atılamayacağı bir sektör. Ve eksilerini bertaraf etmek için çalışmalar yapıldı.

BASKI İLE YASAKLAMIYOR ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

2000 yılında sağlık bakanı Osman Durmuş’un Valiliklere gönderdiği bir genelge var. Hayvancılık işletmelerinin çevreye verdiği zararın bertaraf edilmesi için atıkların kaldırılması ve kaldırmayanlara cezai işlem uygulanması. Buna istinaden muhtarlık ve sağlık müdürlükleri görüntü kirliliği ve kötü koku yayan gübreler konusunda belirli bir süre vererek kaldırılması çalışmalarını yaptılar. Bilgilendirdiler. Köy içinde yol kenarında kamuya açık alanlarda gübresini toplayanlara bertaraf etmeleri konusunda bilgiler verdiler. Köylüde gübresini buralardan kaldırmak ve çözüm üretmek zorunda kaldı. Özellikle köylerimizdeki hayvancılıkla uğraş verenlerin bir başka kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde yapacağı çalışmalarla bir şeyler yapılmalıydı ve çözümüyle birlikte bu yapılsaydı daha iyi koşullarda ilerleme kaydedilebilirdi. ‘Katı atıklarını kaldır’; derken çözümle birlikte verilmeliydi. Ben 2002 yılında kooperatifçiliğe başladım. O dönemlerde hayvancılara yapılan bu baskı konusunda çözüm üretmeye çalışsak ta müspet bir icraat gerçekleşmedi. Büyükşehir olunması ile birlikte hayvan barınaklarının ruhsatlandırılması ve faaliyetlerinin denetlenmesi özel idarelerden büyükşehre geçince Büyükşehrin ilgili birimlerince yapılacak. İlçe belediyelerimiz hem çevre sağlığını, hem köylerdeki yaşam standardının yükseltilmesi hedefli, hayvan sahibine de, yaşadığı çevreye de ağır yük olan bu gübre konusunu bir çözüme kavuşturma düşüncesi hâsıl oldu. Belediyecilik mantığında bu konuya herkese fayda sağlayarak çözüme kavuşturma noktasında çalışmalarda oldu. Büyükşehir belediyesinin çevre sağlık komisyonu, kırsal alanlar tarım ve hayvancılık komisyonu gibi. Bize de kırsal alanlarla ilgili başkanlık hâsıl oldu.

KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ KIRSAL KESİMİN DE HİZMETİNDEYİZ

Altıeylül belediyesi ve büyükşehir belediye ile birlikte bu alanla ilgili konuyu yakın takip edenlerden biriyim. Seçim öncesi Edip Uğur ile birlikte Gönen deki biyogaz tesisini incelemesini birlikte gezdik. Kazandıktan sonrada bu konuyla ilgili görüşmeler yapıldığına şahit olduk. Kırsal alanlar büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri, nezdinde hizmete en aç alanlar olarak öne çıkıyor. İlk defa belediye hizmetleriyle bu kadar iç içe tanışmış olacaklar. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza yakın olunacak. Eski yıllardaki gibi değil de çözümüyle birlikte getirilecek uygulamalar olacak. Gübre konusunda çevreye zarar vermenin ötesine geçip gübreyi ekonomiye çevirme çevreye sağlıklı konumuna getirme ve değerlendirme konusunda çalışma yapılmış olacak. Dünyada ve Avrupa’da yıllar önce geçilmiş olan bu uygulamalara Ak Partili belediyeler sayesinde geçilmiş olacak. Köylülerimize çözüm önerileriyle sorunu kaldırmaya gidiyoruz. Köylü sorunla baş başa bırakılmayacak. Konunun uzmanları ile görüşmeler var. Bu yatırım belediyeyi 4 yılda amorti etmese bile uzun yılarda sürse insanlık adına hizmet ve tamamı gider hanesine yazsa da kamu yararına toplum yararına bir hizmet olduğunu kamuoyunun bilmesini isteriz. Ekonomik bir yatırım ekonomik olarak geri dönecektir. Ülkeye de çevre temizliğine de katkı sağlamış olacaktır.

ÖZEL HABER:KAMİL AKYÜREK

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.