Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN: ‘’DOĞALGAZ TARİFESİNDE DERHAL İNDİRİM YAPILMALI’’

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN: ‘’DOĞALGAZ TARİFESİNDE DERHAL İNDİRİM YAPILMALI’’
29 Ocak 2023 - 13:53

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN: ‘’DOĞALGAZ TARİFESİNDE DERHAL İNDİRİM YAPILMALI’’

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın konutlarda derhal doğalgaz indirimi yapması gerektiğine işaret etti.

 

CHP’li Akın, “Ağustos 2022’den bu yana Avrupa’da doğalgaz fiyatları yüzde 84 oranında gerilirken, Türkiye’de ise konutlarda yüzde 56, sanayide ise yüzde 66 oranında artış gösterdi” açıklamasında bulundu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının Türkiye’de fahiş oranda artan enerji fiyatlarıyla ilgili “Avrupa’da fiyatların rekor kırdığı” söyleminin Avrupa bölgesinde fiyatları belirleyen Hollanda TTF borsasında son 6 ayda yaşanan düşüşle birlikte geçerliliğini yitirdiğine dikkat çekti. CHP’li Akın, yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi:

 

‘AVRUPA’DA FİYATLAR YÜZDE 84 GERİLEDİ, TÜRKİYE’DE YÜZDE 66 ARTTI’

Avrupa bölgesindeki doğalgaz fiyatlarını belirleyen Hollanda TTF borsasına göre Ağustos 2022’dan bugüne kadar doğalgaz fiyatlarında yüzde 84,25 oranında düşüş yaşandığı gözlemlenmektedir. Megavatsaat başına 343 Avro olan TTF borsa fiyatı 54 Avroya kadar gerilemiştir. Öte yandan Haziran 2022’den bugüne kadar Türkiye’de ise doğalgaz tarife fiyatları hem konutlarda hem de sanayide artmaya devam etmiştir. Söz konusu dönemde konut tarifesi yüzde 56; sanayi tarifesi ise yüzde 66 oranında yükselmiştir. Buna göre Avrupa’da doğalgaz fiyatları gerilerken, Türkiye’de ise artmaya devam etmiştir.

 

‘KONUTLARDA KIŞ AYLARI BİTMEDEN ANLAMLI İNDİRİM YAPILMALI’

AK Parti iktidarı dağıtım şirketinin sistem kullanım bedeli üzerinde yaptığı indirimle yalnızca İstanbul’da göstermelik bir indirim yapıldığı algısı yaratmaya çalışırken; şimdi de benzer bir algı oyununu sanayide yapmak istemektedir. Sanayide kullanılan doğalgazda yüzde 17 oranında indirim yapılacağı duyurulmuştur. Oysaki yalnızca 2022 yılında sanayideki artış yüzde 273’ün üzerindedir. Dolayısıyla 3,5 kattan fazla artış söz konusuyken yüzde 17 oranındaki indirim tek başına anlamlı olmayacaktır. İktidar indirim yapmak istiyorsa derhal konut tarifesi başta olmak üzere doğalgazda anlamlı indirim yapmalıdır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.