Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: “Zam Müjde Fedakârlık Zulm Oldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: “Zam Müjde Fedakârlık Zulm Oldu”
17 Aralık 2021 - 16:04

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın: “Zam Müjde Fedakârlık Zulm Oldu”

Akın, 2022 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak AK Parti iktidarının enerji politikalarını eleştirdi. CHP Enerji politikalarını ve çözüm önerilerini anlatan Ahmet Akın, “AK Parti iktidarının bu son bütçesi Meclis’ten geçmeden iflas etti” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2020 yılı kesin hesap kanun teklifinin 3. Maddesi üzerine görüşmelerde söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, şunları söyledi:

“ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI ANCAK ZAMLAR ÜSTÜNE BİNİP DURUYOR”

“İktidar olarak hazırladığınız son bütçe 16 Ekim’de geldi. Aradan geçti iki ay ve bu iki ay içerisinde yüce Meclis’e gelip yürürlüğe geçmeden maalesef bütçe iflas etti. Zamlarla, hayat pahalılığı ile vatandaşın bütçesini de batırdınız. Sadece iki ay içeresinde akaryakıt ürünlerine, pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde 18 defa zam geldi. Bu gece de bir tane daha geliyor. Yani asgari ücret açıklandı ancak zamlar üstüne binip duruyor. Başlamadan eriyor. Zamlarımızla vatandaşın cebinden, bir depo benzin için 150 liradan daha fazla parayı almış oldunuz.”

ASGARİ ÜCRET ARTTI ARDINDAN BENZİNE ZAM YAPILDI

Asgari ücretle ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, “Bugün itibariyle 271 litre benzin alınıyor. En pahalı fiyat olarak gösterdiğiniz Hollanda’da 850 litre alınıyor. Yani bizden üç kattan fazla. Bu, ucuz akaryakıt değil; bu, ancak kendinizi kandırmak. Çünkü vatandaşımız gidiyor, akaryakıt kuyruğunda parasını ödüyor ve bedelini de ödüyor. Bizdeki asgari ücretle 850 litre almak için asgari ücretin 8 bin 850 lira olması gerekiyordu ki sizin söylediğiniz Hollanda’daki aynı rakama gelsin” dedi.

Akın şöyle konuştu:

“Bu bütçeyle, tarihin en büyük kaynak transferini yapan iktidarınızla halkımızdan alıp bir avuç yandaşınızı zengin etmekteki ustalığınızı gösterdiniz. İktidar olarak hazırladığınız bu son bütçe 16 Ekimde geldi; aradan geçti iki ay, iki ay sadece ve bu iki ay içerisinde yüce Meclise gelip yürürlüğe geçmeden maalesef, bütçe iflas etti. Gemiyi batırdınız ve konuştukça da batırdığınız gemiyi kurtarmak bir yana dursun, dibe oturması için de büyük gayret sarf ediyorsunuz. Zamlarla, hayat pahalılığıyla vatandaşın bütçesini de batırdınız.

sadece iki ay içerisinde akaryakıt ürünlerine, pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde 18 defa zam geldi, bugün de bu gece de 1 tane daha geliyor. Yani asgari ücret açıklandı -tamam- ancak zamlar üzerine binip duruyor, başlamadan eriyor. Zamlarınızla vatandaşımızın cebinden 1 depo benzin için 150 liradan daha fazla parayı almış oldunuz.”

BU MU EN UCUZ AKARYAKIT BU MU EN UCUZ ELEKTRİK?

CHP Genel Başkan Yardımcını Ahmet Akın, 2022 yılı bütçesini rakamlarla konuştu. AK Parti iktidarının Avrupa ile kıyaslamalar yaparak pembe tablolar çizdiğini anlatan Ahmet Akın şunları söyledi:

“Avrupa’yı örnek gösterip ‘En ucuz akaryakıt bizde.’ diyerek halkımızı da pembe tablolarla kandırmaya, inandırmaya çalışıyorsunuz. Enerji Bakanı akaryakıt fiyatlarıyla ilgili örnekleri verirken ne asgari ücret oranlarını ne satın alma paritelerini, hiçbirini kale almıyor, fiyatları söylüyor. Avrupa’da en yüksek fiyata sahip olan Hollanda’da 2 avro olduğunu söyledi ve dedi ki: “Bir aylık asgari ücretle…” Bir önceki asgari ücret, şimdi zam geldi, asgari ücrete zam geldi ama hemen akaryakıta da zam geldi. Vatandaşımız daha zammını ocak ayının sonunda alacak ama almadan bedelini ödemeye başlamış oldu. Şimdi, vatandaşlarımıza doğruları net, açık olarak söylememiz gerekir. Hesabı birlikte de yapabiliriz.

Bakın, ele geçen, bugün itibarıyla ele geçen -bu yeni asgari ücret 30 Ocakta ele geçecek, o zamana kadar gelen üst üste zamanlarla bakalım akaryakıt fiyatları nereye gelecek- asgari ücretle 271 litre benzin alınıyor ve açıkladığınız Avrupa fiyatlarından söylediğiniz, en pahalı fiyat olarak gösterdiğiniz Hollanda’da 850 litre alınıyor yani bize göre 3 kattan fazla. Şimdi, bu, ucuz akaryakıt değil, bu, ancak kendinizi kandırmak çünkü vatandaşımız gidiyor, akaryakıt kuyruğunda parasını ve bedelini de ödüyor. Bizdeki asgari ücretle 850 litre almak için asgari ücretin 8.850 lira olması gerekiyordu ki vatandaş sizin söylediğiniz Hollanda’yla aynı rakamı alabilsin.

***

Şimdi, örneklere devam edelim. Yine Enerji Bakanı ‘Avrupa’da en pahalı elektrik İngiltere’de.’ dedi ve Türkiye’deki asgari ücretle alınan rakamı söyledi. Ardından da İngiltere’de, 4.450 kilovatsaat, bir asgari ücretle… Geçiyoruz, ‘Bu mu ucuz elektrik?’ diye sormak var. Enerji Bakanının ‘En pahalı ülkeler içinden…’ dediği ülkelerden bile satın alma gücüne göre, satın alma paritesine göre ucuz Avrupa. Gidelim bir fabrikaya isterseniz, soralım sanayiciye, diyelim ki: ‘Elektrik, doğal gaz ucuz mu?’ Veya gidelim bir akaryakıt istasyonuna, soralım vatandaşa: ‘Akaryakıt ucuz mu?’ Gidelim, emeklimize ‘Piknik tüpü, mutfak tüpü, elektrik ucuz mu?’ diye soralım. Asgari ücretlimizin evine gidelim, vatandaşımıza Bakanın ‘Kısın.’ dediği kombiyi yakıp yakmadığını bir soralım. Arkadaşlar, ‘kara kış’ dedik dedik, ayrıca kara kış geldi. Vatandaşımız kombiyi yakmaya korkuyor”

DOĞALGAZ DEPOLARI DOLU DEĞİL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının doğalgaz politikalarında da öngörü olmadığını belirterek şöyle devam etti:

“Karadeniz’de doğal gaz müjdesi verdiniz, ne oldu? Hep beraber sevindik. Müjde üstüne müjdeler geldi ve ardından zamlar üstüne bindi. Şimdi, bir de ülkemizdeki doğal gaz depolarını dolduramadınız, neden? Çünkü öngörü yok, uzun vadeli anlaşmaları zamanında yapmadınız, sekiz dokuz ay önce söyledik, dedik ki: ‘Anlaşmaları yapın, anlaşma tarihleri geliyor.’ Öngörünüz olmadığı için yapmadınız, ayrıca şimdi bunun bedelini de vatandaşa ödetiyorsunuz. Peki, buradan bir soru var: Yeni yılda zam yapacak mısınız?

İKTİDARIMIZDA SÜRDÜRÜLEMEZ SİSTEMİ RESTORE EDECEĞİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP iktidarında uygulayacakları enerji politikalarını ve ayrıca çözüm önerilerini de anlattı:

“İktidarımızda yapacağımız enerji politikalarının bir kısmını anlatalım. İşlemez hâle gelen, enerji faturalarını artıran bu sürdürülemez sistemi restore edeceğiz. Paris İklim Anlaşması’na uyumlu, düşük karbonlu enerji dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Elektrikli araç, pil ve batarya istasyonlarıyla Türkiye’nin elektrikli araç dönüşümünü, elektrifikasyonunu sağlayacağız. Enerji yatırımlarının önünü kesmeden, arz güvenliğini sekteye uğratmadan iklim değişikliği odaklı politikaları geliştireceğiz. Fatih Bey’in dediği gibi ‘Kombiyi kıs.’ diye akıl vermeden ayrıca  enerji verimliliğini en ön plana koyacağız.

Türkiye’ye özgü yeşil mutabakatı biz yapacağız. Türkiye’nin düşük karbonlu kalkına stratejisini hazırlayacağız. Enerji kooperatifçiliğini yaygınlaştıracağız; kendi enerjisini üreten evler, mahalleler, sanayi ve ticaret siteleri oluşturup, teşvik edip destekleyeceğiz. Kısa vadede olacak, hemen seçimin ardından faturaları düşürmek için KDV başta olmak üzere vergi yükünü azaltacağız. Karartılan faturalar şeffaf olacak. Karadeniz’de bulunan doğal gaz gerçekten vatandaşımıza müjde olacak.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.