Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP GRUBU ‘İNSAN YERİNE KOYMUYORLAR’

CHP GRUBU ‘İNSAN YERİNE KOYMUYORLAR’
11 Nisan 2015 - 0:07

Genel

BALIKESİR Büyükşehir Belediye Meclisine CHP Grup Başkan Vekili DSursun Mirzanın soruları ve ağır eleştirileri damgasını vurdu.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi önceki gün yapıldı. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ‘Büyükşehir Belediyesinin bir yıllık faaliyet raporunda hizmet göremedik. Meclis çalışmaları mutlaka kayda alınsın istiyoruz çünkü Mecliste alınan kararlar, yazıya dökülürken değişiyor güven sorunumuz var ’dedi.
GENEL SEKRETERLERE NE OLDU?
Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’a genel sekreter değişikliklerini soran Mirza ‘merak ediyoruz bu değişimler neden?’ dedi. Başkan Uğur, bu sorulara net yanıt verirken Meclis toplantılarına neden katılmıyorsunuz sorusuna bir cevap vermedi.
EDİP UĞUR BU SORUYA YANIT VEREMEDİ
Büyükşehir Belediye Meclisinde Başkan Uğur’a sorulan sorulardan biride Balıkesir’de olduğunuz halde neden meclis toplantılarına katılmıyorsunuz? Meclisi mi saymıyorsunuz yoksa meclis üyelerini mi? Böyle olunca Bizde mi katılmasak diyoruz’ denildi.
BÜYÜKŞEHRİN İLETİŞİM SORUNU VAR !
Büyükşehir Belediye Meclisi meclis toplantı salonunda yapıldı. Gündem konularının görüşüldüğü toplantıda Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza CHP grubu adına söz aldı ve Büyükşehir Belediyesinin faaliyet raporuna red veriyoruz diyerek nedenlerini sıraladı. Mirza Büyükşehir Belediye Başkanına da sorular yöneltti ve şöyle dedi: ‘ Faaliyet Raporu elimize ulaşmadı ve inceleyemedik. Bir yıllık faaliyet Raporlarını belediyemizde biz hazırladık ve yasanın ilgili gereğince basılı olarak 5 gün öncede yolladık. Büyükşehir Belediyesinin faaliyet Raporunun gönderilmeyişi bir eksikliktir. Çalışma raporu tam olarak elimize geçmediği için inceleme şansımız olmamıştır. Göz ucuyla inceledik ve konuşma gereği duyduk. Büyükşehir’in bilgilendirme konusunda ve iletişim konusunda sıkıntıları var. Grup toplantılarından önce dosya zamanında gelmiyor. Biz detayları ile bu dosyaları inceleyemiyoruz. Burada konuşulan pek çok şeyi bırakın seyircileri, meclis üyeleri bile tam vakıf olmadan karar alıp oy veriyor. Bu eksikliğin giderilmesini istiyoruz. Üç gün önceden yasal olarak bu dosyanın gönderilmesi gerekiyor. Elektronik ortamda da bunları görelim.
MECLİSE NEDEN GELMİYORSUNUZ?
Grup olarak Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizin meclise yeterli özeni göstermediğinizi düşünüyoruz. Çünkü 1 yıldan bu yana yapılan toplantıların çoğunda burada değildiniz. İzinli olabilirsiniz. Görevlide olabilirsiniz ama Balıkesir’de olduğunuz halde katılmadığınıza da şahit olduk bunu da bir eksiklik olarak dile getirmek istiyorum. Niye katılmıyorsunuz? Yoksa Büyükşehir Meclisini önemsemiyor musunuz ya da bizlerimi önemsemiyorsunuz? Bu meclise katılmanızı diliyorum. Bizde Belediye Başkanı olarak acaba biz demi katılmasak diye düşündüğümüz zamanlar oluyor.

6

 

 

 

 

 

GENEL SEKRETERLER NEDEN DEĞİŞTİ?
Balıkesir’de 3’ncü genel sekreter değiştirildi. Bunun nedenini de öğrenmek istiyoruz. Bunun dışında
grubumuza karşı bazı yaşadığımız olaylar sonrasında hoş karşılamadığımız durumlar var.
İNSAN YERİNE KOYMUYORLAR
Laf atmalar, verdiğimiz önergelerin içeriğini bile öğrenmeden reddetmeler doğrusu grup yerine de, meclis üyesi yerine de insan yerine de konmadığımızı gösteriyor ve bundan alınıyoruz. Önergeler dinlenir üzerinde konuşulur reddedilecekse daha sonra reddedilir öneri aşamasında ret cevabı uygun gelmiyor.  Meclisin ahenkli çalışması için bunları istiyoruz diyen Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, bilgi almada zorluklarımız var. Karesi Belediye Meclis üyemiz Serkan arkadaşı grup olarak görevlendirdik. Grupla ilgili bir takım bilgileri almasını istiyoruz ama zorluklarla karşılaşıyor ve bilgilendirilmiyoruz. Eğer biz bu mecliste görüşülecek konularla ilgili yeterli bilgiyi alamayacaksak nasıl hazırlanacağız? Bilgi almada zorluk çıkartılmamasını diliyoruz.
GÜVEN SORUNU YAŞIYORUZ
Bu mecliste alınan kararların sonradan değiştiğine şahit oluyoruz. Örnek Erdek’te otoparkların rekreasyon alanlarının alınması gündeme geldiğinde Erdek’ten hiçbir şey alınmadığı okunmuştu ama sonra gördük ki Erdek 100’ncü yıl parkı Büyükşehir Belediye tarafından alınmış. Alınan kararlar yazılırken değişiyor ve bunda da bir güven sorunu ortaya çıkıyor. Biz bunları önemsiyoruz. Büyükşehir yeni oluşturuluyor ve yeni organize oluyor organize ile birlikte görev alanlarında kendi yetki alanlarında hizmet etmelerini istiyoruz çalışma raporunda da ayrıntılı inceleyemedik ama çok da hizmet olmadığını gördük.
ATIK SU BEDELLERİ HAKSIZ KAZANÇ GERİ VERİN
30 Eylüle kadar su gelirleri bizdeydi ve atık su bedelleri Bandırmada yoktu. Ekim ve Kasımda kondu. Aralıkta tekrar kaldırıldı. İki ayda alınan atık su bedelleri var. Bunlar 4 -5 milyarı buluyor. Bu atık su bedellerinin ya vatandaşa iadeleri yada önümüzdeki haftalarda mahsubunu istiyoruz. Bu gerçekleşmezse biz bunu haksız bir kazanç olarak görüyoruz. Yine köylerimizin altyapılarının yapılmadığını görüyoruz vatandaş bizden üst yolları istiyor ama altyapısı yapılmayan yollarda bu yolu yaptığımızda ikinci masrafa neden oluyor dolayısı ile mıcır çekerek bir kısmını yapıyoruz ama daha kalıcı parke taşlarının döşemesini yapamıyoruz.
RAPORDA NE DİYOR?
Faaliyet Raporunda Fen İşleri Müdürlüğümüzün yol, kaldırım kazıları ile ilgili su bağlama, kanal bağlama ile ilgili sorunların olduğunu görüyorum ve sayısal veriler gelmiyor deniyor orada ruhsat başvuruları ulaşmıyor deniyor kazılar takip edilemiyor ve yol çalışmaları bildirilmiyor altyapı çalışmasını yapamıyoruz deniyor. Bizzat deniyor ki 1-Sayısal veriler gelmiyor 2- Ruhsat başvuruları yapılmıyor? 3-Yol çalışmaları bildirilmiyor ve onun için altyapı çalışmasını yapamıyoruz.Kazılar sonrası da yapılmayan yolların vatandaş yapılmasını istiyor ve bunlar bize sıkıntı olarak dönüyor. Bu yolların yapılmasını istiyoruz.
BÜTÇE YOK YAPILMASI GEREKEN İŞ ÇOK!
Payların yüzde10 BASKİ’ye yüzde 30’u Büyükşehir’e gidiyor. Niçin gidiyor kendi bünyesine geçen hizmetleri bir işin yapılması için geçiyor. Mezarlıkları verdiniz aldık kabul ettik ama Büyükşehir’den mezarlık için ayrılan payı biz alamadık. Harcamalarımızı hizmetlerimizi yapıyoruz ayrıca köy yollarının bir kısmını sizin hizmet alanınızda olmasına rağmen bize verdiniz yine ilaçlama konusu yargı kararında Büyükşehir’e bırakılmasına rağmen ilaçlamaları da biz yapıyoruz.
İLÇE BAŞKANLARININ İŞİ ZOR
Yağmur suyu kanallarının Temizlenmesi yargı kararı ile yine Büyükşehir’e bırakılmış olmasına rağmen biz yapıyoruz. Bizim su kanal müdürlüğümüz Büyükşehir’e geçti kanal araçlarımızı BASKİ’ye devrettik. Yağmur suyu kanalları bizimse araçlarımızı geri verin biz açalım. Numarataj Büyükşehir’in yetkisinde tabelaların konmasıda öyle ama bunları da biz yapıyoruz. Kısacası bütçemiz azaldı. Hizmet kısmı çoğaldı. Hizmet alanımız genişledi bu kaynaklarla işimiz zor. Sadece benim değil bütün Belediye Başkanlarının öyle.
BAŞKAN UĞUR ‘GENEL SEKRETERLER NE Mİ OLDU?’
Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Genel sekreter değişimlerini sordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur yanıt verdi.
İlk genel sekreterimiz Milletvekili oldu. Niyetinde Milletvekili adayı olmak varmış. O zaman Ali Osman Bey ayrıldı.(Ali Osman Sali)
Daha sonra Mehmet Bozdemir geldi. Bozdemir’de  Devlet Memuru olmadığı için 657’ye tabi değil TSE de sözleşmeli çalışıyor. Daha sonra dediler ki sözleşmeli çalışan bir kişi Genel Sekreterlik yapamaz. Belirli kriterleri olmalı 10 yıl memurluk yapması vs. gibi Şartları tutmadı.
Osman Yenidoğan yeni Genel Sekreterimiz. Kendisinin uzun tecrübesi var. En son Burhaniye’de iki yıla yakın Kaymakamlık yaptı. İnşallah Osman Bey’le birlikte çalışıyoruz güzel hizmetler vereceğimize inanıyorum.
Konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur şöyle dedi: ‘Bilgiler Gelmiyor Diyor Dursun Mirza madem öyle Pazartesi günü gruplara Faaliyet Raporlarını gönderelim. Mail’e atalım. Artık bu kadar Kırtasiyeye de ihtiyaç yok. Büyükşehir Balıkesir için Hayırlı olacak. Ben inanıyorum.
SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.