Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP İnönü’yü andı

CHP İnönü’yü andı
26 Aralık 2014 - 0:10

Genel

Atatürk Anıtında düzenlenen törenle İnönü anıldı.Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü, ölümünün 41’nci yıl dönümünde bir dizi etkinlikle anlatıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Karesi İlçe Yönetimi ve partililer Atatürk Anıtında bir araya gelerek İsmet İnönü’yü andılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Karesi İlçe Başkanı Tuncay Irmak bir konuşma yaptı. Irmak şöyle konuştu: “Türkiye’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi, Atamızın silah arkadaşı, İnönü Savaşlar’ının komutanı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2.Genel Başkanı cephelerde geçen bir yaşam. Atatürk devrimlerinin 2.Adamı. Yurtta Barış, Cihanda Barış ilkesinin yılmaz savunucusu ve bir ömür sürdürdüğü demokrasi mücadelesi, onu sonsuza kadar saygıyla anmamıza yeterli sebeptir. Atatürk’ün vefatından sonra İsmet İnönü CHP Genel Başkanı olunca CHP Kurultayı tarafından kendisine “Milli Şef” unvanı verilmiştir. Kendisi 16 yıl 4 ay ile Türkiye Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli başbakanlık yapmış kişisidir.

RAHMETLE ANIYORUZ

Karesi İlçe Başkanı Tuncay Irmak konuşmasında ayrıca İnönü’yü şöyle anlattı: İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında hayatını ortaya koyan, demokrasi inancını her alanda kanıtlayan, 2.Dünya Savaşı’nda izlediği politikalar neticesinde ülkemizin savaşa girmesine engel olmuş bir devlet adamıdır. Savaş alanlarında her türlü yokluk ve zorluğa rağmen kazandığı askeri başarıyı siyasette de gösteren ve itilaf devletleriyle antlaşma imzalamak için oturduğu masadan tam bağımsızlıkla kalkan İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında büyük katkı yapmıştır. Çağdaş ülkeler seviyesine ulaşma temeli olarak çok partili hayatı ve yapıcı muhalefeti ülkemizde yükselten İsmet İnönü’ye çok şey borçluyuz. O Atatürk’ün silah arkadaşı, devrimlerin yılmaz savunucusu, demokrasi mücadelesinin önderlerindendir. İsmet İnönü’yü Atatürk’ten ayrı düşünmek mümkün değildir. Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur sözleri de sloganlaşmış zihinlere kazınmıştır. Demokratikleşme yolunda çok partili siyasi rejime geçilmesi konusunda da büyük çaba harcayan, ülkemize her alanda yaptığı hizmetlerle Türk milletinin kalbinde özel bir yere sahip olan İsmet İnönü’yü vefatının 41.yılında bir kez daha sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz” HABER: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.