Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP, “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

CHP, “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”
12 Ağustos 2020 - 15:06

CHP Kadın Kolları tarafından 81 İl’de eş zamanlı yapılan basın toplantısı balıkesir’de de gerçekleştirildi. CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Şener il binasında düzenlenen toplantıda  İstanbul Sözleşmesi ile ilgili hassasiyetlerini dile getirdi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Şener, “Türkiye’de sosyal devlete ve adalete, ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün ülkemizin her bir köşesi işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik ve şiddet ile kaynarken, siyasi iktidar yangına benzin dökecek kadar kontrolünü yitirmiş kararlar alıyor.” Dedi.

 “İstanbul Sözleşmesi’ne sistematik bir saldırı var ”

Kadın Kolları tarafından sert bir dille hükümetin eleştirildiği açıklamada , İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik başlatılan sistematik saldırılarda bulunulduğu açıklaması yapıldı. Partinin Kadınları  “Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor.” Dedi.Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor.

 “Sözleşme Tam Olarak Uygulanmıyor ”

Uluslararası hukuki bir belge olan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmadığı için birçok kadının şiddet gördüğünü bildiren açıklamalarda sözleşmenin 4 ana hedefi bulunduğu dile getirildi.  Hedeflerle ilgili olarak CHP’li kadınlar tarafından  “Sözleşme hedeflerinden ilki kadına karşı şiddetin önlenmesi için devletin tedbirler alması gerektiğine işaret etmektedir. İkincisi; eğer kadına karşı şiddet hala devam ediyorsa, kadın-erkek eşitsizliği sürüyorsa devletin kadınların hayatını korumak için etkin adımlar atmasını istemektedir. Devlete “6284 sayılı kanunu uygula, kadınları aktif ve etkin koru” demektedir. Üçüncü adımda ise şiddet önlenemediyse, kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Devlete “Etkin ceza sistemi uygula, adaleti sağla” demektedir. Dördüncü ve son adımda ise Sözleşme devlete kadınların daha güçlü bireyler olabilmesi, hayatın her alanında yer alabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir.” Beyanından bulunuldu.

 

 “Türkiye Cumhuriyeti de altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yapmak zorundadır. ”

CHP Kadın Kolları yaptıkları açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belgedir ve Türkiye Cumhuriyeti de altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yapmak zorundadır. Sözleşme yuva yıkmıyor. Sözleşme, bir ailede şiddet gören kadın varsa erkeğin cezalandırılması gerektiğini söylüyor. ” dedi.

 “Sözleşme Hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmiyor ”

Açıklamaların devamında  “Sözleşme Hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmiyor. Kadınların beyanı nedeniyle erkekleri delilsiz olarak cezalandırmıyor. Sözleşme toplumu cinsiyetsizleştirmiyor; aksine hiç kimsenin cinsiyetinden ötürü ikinci sınıf insan muamelesi görmemesini teminat altına alıyor. Kısacası; İstanbul Sözleşmesi, rengi, dili, dini, kılık kıyafeti, dünya görüşü ne olursa olsun tüm kadınların şiddet görmemesi için var. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olabilmesi için var.” Denidi.

 “Demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyen, Cumhuriyet değerlerine savaş açan bu erkek egemen iktidara karşı mücadelemiz artarak devam edecek ”

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Aralık 1923 yılında İzmir’de yaptığı bir konuşmada “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” diyor. Biz, bu sözün söylendiği tarihten 97 yıl sonra ülkemizde kadın erkek fırsat eşitsizliğini tartışıyoruz; İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılarla mücadele ediyoruz. Demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyen, Cumhuriyet değerlerine savaş açan bu erkek egemen iktidara karşı mücadelemiz artarak devam edecek ve kazanan mutlaka biz olacağız.  Can Akyürek’in haberi

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.