Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP Kadın Kolları 81 İl’den Ortak Çağrıda Bulundu “Emekçi Kadınlar İçin Adil Düzen”

CHP Kadın Kolları 81 İl’den Ortak Çağrıda Bulundu “Emekçi Kadınlar İçin Adil Düzen”
08 Mart 2022 - 15:29

CHP Kadın Kolları 81 İl’den Ortak Çağrıda Bulundu “Emekçi Kadınlar İçin Adil Düzen”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, 81 ilde, 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi CHP İl Binasında düzenlenen 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü açıklamasına “Yeryüzünde emekçi olmayan kadın yoktur ”diyerek başladı ve kadın hakları mücadelesine vurgu yaptı.

 

Hak Mücadelesi Unutulmadı

 

Kadınların geçmişten günümüze haksızlık ve ayrımcılığa karşı verdiği mücadelenin önemine değinen Kadın Kolları Başkanı Yahşi, “Bundan 165 yıl önce, 8 Mart 1857 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı grev, dünya tarihini değiştirdi. İşveren tarafından fabrikaya kilitlenen direnişçi kadınlardan 129’u, çıkan yangında yaşamını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların haksızlıklara karşı direnişini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı ”dedi.

 

 

Saygı Ve Mücadele Günü

 

“1910 yılında Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Clara Zetkin’in önerisiyle, her yıl bir günün, kadınların uluslararası mücadele günü olarak kutlanması kararı alındı. Böylece 8 Mart, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak benimsendi.Bugün, canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür. Bugün, uğradıkları haksızlıkları kabul etmeyerek kaderlerini değiştirme iradesi gösteren bütün kadınlara saygı günüdür.Bugün, eşitsizliklere karşı dayanışmayı yükseltme ve mücadele günüdür.”

 

İstanbul Sözleşmesinin Feshedilmesi

 

Hükumeti eleştiren Yahşi İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesini doğru bulmadıklarını hatırlattı.” Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor.”dedi.Yahşi,  Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula!”ifadelerine yer verdi.

 

 

Sorunlar Çözüm Bekliyor

 

Bir diğer hayati sorunumuz da işsizlik, Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, Kadına yönelik şiddete ilişkin değerlendirmeler yapan Yahşi ittifaka ilişkinse şunları söyledi: “İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız. Altı liderin imzaladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakatında, kadın istihdamıyla ilgili de önemli politikalar var.”

 

Adil Bir Düzen Kuracağız

 

“Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız.Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak.Kutlu olsun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, dünyaya barış getirsin”M.Can Akyürek’in Haberi

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.