Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP Kadın Kolları’ndan 25 Kasım’da Ortak Mesaj

CHP Kadın Kolları’ndan 25 Kasım’da Ortak Mesaj
25 Kasım 2020 - 14:47

CHP Kadın Kolları’ndan 25 Kasım’da Ortak Mesaj

CHP Balıkesir Kadın Kolları Başkanı Fatma Şener 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle CHP il binasında açıklamada bulundu.

BAŞKAN ŞENER KONUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi 81 ilde eş zamanlı olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü sebebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İl Kadın Kolları Başkanları tarafından illerinde yapılan basın açıklaması sebebi ile CHP Balıkesir Kadın Kolları Başkanı Şener’de açıklamasında Türkiye’deki kadına yönelik şiddet olayları konusunda değerlendirmelerde bulunarak günün anlam ve önemine ilişkin şunları kaydetti:

“MİRABEL KARDEŞLER BUGÜN Kİ MÜCADELENİN ÖNCÜSÜ OLDU”

“25 Kasım 1920 Kadına Şiddet Politiktir. 60 yıl önce Dominik’te 3 kız kardeş olan Mirabel kardeşler diktatörlüğe karşı var güçleri ile meydan okudular, hapsedildiler, ağır işkencelere maruz kaldılar.. 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okuyan Mirabel kardeşler 25 Kasım tarihinde tecavüze edilerek öldürüldüler. Cansız bedenleri bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesinde Mirabel kardeşleri yok ederek galip gelebileceğini sanan dikdatör onalrın ölümünün ardından ülkeyi saran öfke seli ile devrildi. Mirabel kardeşler olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ve dolayısıyla insan hakları mücadelesinin sembolü oldular. Bütün dünyadaki kadınlar bu olaydan sonra şiddete karşı mücadele ve dayanışmanın önemi ve inancı ile CEDAW VE İstanbul Sözleşmesi gibi uluslararası önemli sözleşmelerin hayata geçirilmesini sağladılar.

 

“ŞİDDET ARTARAK DEVAM EDİYOR “

Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak, hepimiz biliyoruz ki ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete istismara, yoksulluğa güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi sürecinde bu sorunların daha da artması yetmezmiş gibi bir de kazanılmış haklarımıza göz diken kadınları kader ile fıtrat arasında sıkıştıran bir iktidar ile mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından, İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere cevabımızı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz vermeye de devam edeceğiz.

“ALANLARI TERK ETMEYECEĞİZ”

Halide Edip’lerden ,Bahriye Üçok’lardan, Türkan Saylan’lardan aldığımız ilham ile kadınların demokrasi eşitlik ve insan hakları alanındaki mücadelesini uluslararası alanda sürdüreceğiz. Sokakları meydanları kampüsleri fabrikaları tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit özgür ve demokratik bir gelecek biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgi ile kardeşlikle donatacağız. El ele verip önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret, emek biziz. Biz Kadınlarız. İki kişiden biriyiz. 25 Kasım hepimize kardeşliğin, eşitliğin, mücadelenin , dayanışmanın ve kazanımların habercisi olsun. Eşitlikle ve sevgi ile.. ” Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.