Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın “Tüfe Ve Üfe Dikkat”

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın “Tüfe Ve Üfe Dikkat”
08 Kasım 2021 - 14:47

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın “Tüfe Ve Üfe Dikkat”

Cumhuriyet Halk Partisi Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, Devlet alacağını ÜFE’ye göre, vereceğini ise daha düşük olan TÜFE’ye göre artırıyor. Bu da beraberinde fakirleşmeyi getiriyor.”dedi.

“Çalışanın Emeği Çalınıyor”

Dilek Yalçın  yazılı olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ülkemizdeki diplomasız ekonomi yönetimiyle sürekli vatandaşın cebinden yiyen çelişkiler yumağına bir ek daha geldi. TÜİK, kamu çalışanlarının maaş artışlarında gözetilen yıllık enflasyonu yüzde 19 olarak duyurdu. Ancak harçlardan, cezalara kadar tüm vergi kalemlerinde baz alınan değerleme oranı yüzde 36 oldu. Mutfaktaki yangını büyüten tabloya ekonomistlerden ‘ateş kontrolden çıktı’ tepkisi geldi: Bu döngünün kaybedeni milyonlarca yoksul.Ülkemizde son günlerde her saat yeni zam haberi geliyor. Bu açık enflasyon hileleriyle maaşlıların ekmeği çalınıyor sofralarına çökülüyor. Namuslu ekonomistler de ‘vergide başka maaşta başka’ tablosuna dikkat çekiyor Bu döngünün kaybedeni, kendini enflasyona karşı koruma şansı olmayan 15 milyonluk yoksul kesim. Kontrolden çıkmış bir enflasyon ateşi var. Bir düzenleme gelmezse yandı gülüm keten helva. Enflasyonla mücadelede TÜİK Merkez Bankasından  daha etkin çalışıyor.”

Görünen O Ki  “Turpun Büyüğü Heybede”

Dilek Yalçın, “Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubuna göre ise 12 aylık enflasyon yüzde 49,87. Üretici enflasyonunda ise tarihi rekor var. Ekim’de yıllık üretici enflasyonu yüzde 46,31. Yine bu dönemde, ara malı fiyatları yüzde 53,20, Enerji fiyatları yüzde 72,63 artış göstermiş. Bunların bir süre sonra tüketiciye yansıması ise kaçınılmaz. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makas ‘turpun büyüğü heybede’ diye bağırıyor. Ekimde üretici enflasyonu tüketici enflasyonun 26,42 puan üzerinde. Bu da ayrı bir rekor. Eylül’de yayımlanan OVP, ‘2021 sonu için enflasyon yüzde 16,2 olacak’ diyordu.TCMB geçen hafta bu tahmini de  çöpe attı. ‘Enflasyon yıl sonunda yüzde 18,4 olacak’ dediler. Son iki ayda enflasyon ayrıca sadece yüzde 2,3 olacak da bu son tahmin de tutacak.  Gerçi biz de herhangi bir tahminlerinin tutacağına  zaten inanmıyoruz.

Bu rakamlara baktığımızda Halk dilindeki “ devlet kaşıkla verir kepçeyle alır “ deyimi somut rakamlarla adeta tescillenmiştir.Emekçilerin,yoksulların boğazına yapışan bu eli halkımızla birlikte ayrıca söküp alacağız.”dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.