Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP kulisleri kaynıyor

CHP kulisleri kaynıyor
01 Aralık 2014 - 0:05

Genel

2015 genel seçimlerinde aday adayları ile ilgili olarak parti kulislerinde bir biriden ilginç isimler konuşuluyor. Aday adaylarının kararında ise ön seçim veya merkez yoklaması yöntemlerinden hangisinin uygulanacağı etkili olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden(CHP) 2015 genel seçimlerinde Balıkesir Milletvekili aday adaylığı muhtemel isimlerle ilgili olarak parti kulislerinde bir birinden ilginç isimler geçiyor. Bu isimler arasında aday adaylığına kesin gözüyle bakılan isimler olsa da bazı isimler ise spekülasyona açık. Aday adaylığına kesin gözüyle bakılan isimlerden biri ise İl Başkanı Muzaffer Mavuk. Aday adayı olması muhtemel isimlerden bazıları ise parti tabanının, parti genel merkezinin tutumuna göre tavır alacağı, aday belirlemesinde ön seçim mi, merkez yoklaması mı uygulanacağının kararları üzerinde etkili olacağı yorumları yapılıyor. CHP Genel Merkezi’nin aday adayı belirlenmesinde ön seçim mi yoksa merkez yoklaması mı uygulayacağı ise belirsizliğini koruyor.

PARTİ İÇİNDE ÖNDE GELEN İSİMLER VAR

Millevtekili aday adayı olacağı konuşulan, Balıkesir CHP örgütünde önde gelen isimler, özellikle yerel seçimlerde aday olan isemler de var. Milletvekili aday adayı olması beklenen, kulislerde isimleri dolaşan muhtemel aday adayları şöyle: Merkezde: Belediye başkan adaylığı iki seçimde de geçen Naim Durmaz, Karesi belediye başkan adayı Ender Biçki, Altıeylül belediye başkan adayı Mehmet Ali Çiçek, eski ilçe başkanlarından Ali Kesen, Büyükşehir belediye başkan adayı Sami Sözat, Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, Karesi ilçesi eski başkanı Yaşar Evci, Mahmut Özen, İbrahim Balkıs, Altıeylül belediye meclis üye adayı Fethi Yoldaş.

ESKİ MİLLETVEKİLLERİ DE VAR

Edremit’te: Ticaret Odası Başkanı İsmail Aynur, Mahmut Ceylan, Ensar Aytekin, Cemil Yavuz, Yurt Yıldırım, Savaş Sözeri, Nabi Gündüz, Altınoluk eski belediye başkanı Hasan Özpolat, Zeytinli eski belediye başkanı Hasan Aslan, Akçay eski belediye başkanı Cahit İnceoğlu, Mehmet Arpaku. Burhaniye eski belediye başkanı Fikret Akova, eski milletvekili Ali Kemal Deveciler, Ayvalık’tan: Asım Sürer, İvrindi’den eski milletvekili Ergün Aydoğan, milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Sındırgı eski belediye başkanı Özgür Ertuğrul, Manyas ilçe başkanı İsfendiyar Ülker, Bandırma eski belediye başkana Sedat Pekel, SODEV Başkanı, MYK yedek üyesi Mehmet Tüm, Erten Erengil, Bandırma belediye başkan yardımcısı Ozan Onur, Bandırma belediye başkan yardımcısı ve meclis üyesi Selim Panç. Gönen’den geçtiğimiz seçimlerde aday adayı olan Ahmet Akın…

CHP İzmir’de toplanıyor

Balıkesir’in de aralarında bulunduğu beş ilin örgütleri, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığı’nda İzmir’de bugün bir araya geliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) genel seçim hazırlıklarını hızlandırdı. CHP Balıkesir, İzmir, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli il örgütleri, bugün İzmir’de Kültürpark 1 nolu holde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genişletilmiş İzmir Bölge Toplantısı’na toplantısında bir araya gelerek genel seçimlere hazırlık çalışması yapacak.

Toplantıya İl başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il ve ilçe kadın kolları başkanları, il ve ilçe gençlik kolları başkanları, örgütlenmeden sorumlu ilçe başkan yardımcıları, eğitimden sorumlu ilçe başkan yardımcıları, hukuk işlerinden sorumlu ilçe başkan yardımcıları, bilişimden sorumlu ilçe başkan yardımcıları katılacak. Toplantıda 2015 genel seçimlerine hazırlık, aday adaylarının belirlenmesi gibi konular görüşülecek.

Balıkesir CHP’de ön seçim belirsiz

CHP Genel Merkezi, aday adayı olacak partililer için bir istifa genelgesi yayınladı. CHP’de aday belirleme sürecinde ön seçim uygulanıp uygulamayacağı ile ilgili bir belirsizlik var. İktidar da, genel seçim tarihi ile ilgili net değil.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) genel merkezi, 2015 genel seçimlerinde aday adayı olmak isteyen partililerin istifası hakkında bir genelge yayınladı. Genelgeye göre aday adayı olmak isteyen partililerin, 25 Aralık 2014 tarihine kadar bulundukları görevlerinden istifa etmeleri gerekiyor. Genelgeye göre istifa eden yöneticilerin yerine yapılacak atamalar ise Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Gürsel Tekin’in bilgisi olmadan yapılamayacak.

İKTİDAR NE YAPACAK

Genel seçimlerin normal tarihi 12 Haziran, fakat bu tarih üzerinde de büyük bir belirsizlik var. İktidar partisinin genel seçimleri erken bir tarihe alması ihtimali kadar ileri bir tarihe alınması ihtimali de var. İktidarın, siyasetin nabzının lehine veya aleyhine atması bu tarihin erken veya ileri bir tarih olmasını belirleyecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun(YSK) ise seçim takvimini 12 Aralıkta açıklaması gerekiyor. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.