Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’li Başkan Sarı Açıklanan Asgari Ücreti Değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı açıklanan asgari ücret sonrası açıklamada bulundu.


AÇIKLANAN ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRDİ

29 Aralık 2020 - 8:30

CHP’li Başkan Sarı Açıklanan Asgari Ücreti Değerlendirdi

 

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı açıklanan asgari ücret sonrası açıklamada bulundu. İl Başkanı sarı açıklamasında 3 bin 100 liralık asgari ücret çağrısını yinelediklerini söyleyerek, CHP’li belediyelerde 3 bin 100 liralık asgari ücret ödemesinin hayata geçirileceğini dile getirdi. Serkan Sarı konuyla ilgili açıklamasında şöyle kaydetti:

“BİZ HER ZAMAN EMEKÇİNİN YANINDA OLACAĞIZ ”

“Biz her zaman esnafımızın, mağdurumuzun, çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın koşullar ne olursa olsun biz CHP’ye gönül vermiş arkadaşlarımla, emek vermeye mücadele vermeye devam edeceğiz. Biliyorsunuz ki asgari ücret açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan yaklaşık bir aydır süregelen bir çağrımız vardı. Vergiden muaf emekten yana 3 bin 100 liralık net asgari ücret talebimiz vardı. Bu çağrımızı iktidar ne yazık ki işçiden ve emekçiden tavır almak yerine sanayiciden, üreticiden ve iş dünyasından yana tavır aldı. Bizim çağrımızda iş dünyamızın sermaye sahiplerimizin, üreticimizin de hakkına zarar vermeden vergiden muaf bir şekilde işverene yük yüklemeden, primlerin üzerinden iş verinin üzerine yüklenen katkıyı da kaldırarak net bir şekilde devletin buradaki yükü üzerine almasını talep etmiştik.

“HÜKÜMET EMEKÇİNİN YANINDA OLMAYI TERCİH ETMEDİ”

2002 yılında 8 çeyrek altın ile asgari ücrette başlayan mücadelesi AKP iktidarında, 2019’da 5 çeyrek altına,2020 yılında ise 3 çeyrek altına kadar gerileyerek her geçen gün asgari ücretlinin emeği yok olmuş, ermiş ve pul olmuştur. Aralık ayındaki asgari ücretin karşılığı 392 lira iken bugün 297 lira. Yeni yapılan zam ile beraber Aralık Ayı’ndaki değerini bile bulabilmiş değildir. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalardan da gördüğümüz üzere ülkemizdeki açlık sınırı 2 bin 516 lira yoksulluk sınırı 8 bin 197 liradır. Yaşam maliyeti olarak hesaplanan rakam ise 3 bin 73 liradır. Ne yazık ki bu hesaplar ortadayken ülkemiz ekonomik kriz ortamında enflasyonu oranında ezilen emekçilerimizin yanında olmayı tercih etmeyen bir hükümet ile karşı karşıyadır.

“ÇAĞRIMIZ DİKKATE ALINMADI ”

Hükümete yönelttiğimiz çağrımızın dikkate alınmadığını bugün görmüş olduk. 2825 lira yaşam hakkında, emekçinin hakkına saygı göstermemektir. Bugüm ülkemizde yaklaşık 14 milyon emekçi kardeşimiz ve bunun yaklaşık yüzde 40 ı asgari ücretle çalışan ve asgari ücretin aslında bir doğal gelir kapısı haline geldiği dönemde belirlenen asgari ücret aslında zorunlu bir ücret haline gelmiş durumdadır ülkemizde. Ne yazık ki bir çok üniversite mezunu eğitimli arkadaşımız ne yazık ki asgari ücret ile çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu çağrımızı biz sadece sözde bırakmış değiliz. Bu çağrımız CHP tarafından yönetilen belediyelerde hayat bulmuştur.

“8 BELEDİYE’DE 3 BİN 100 LİRA İÇİN İMZALAR ATILDI ”

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 bin 100 liralık net asgari ücret çağrısını CHP’li belediyelerimiz yanlarında çalıştırmış oldukları işçi ve emekçi kardeşlerimize vermektedir. Bugün Balıkesir’de 8 Cumhuriyet Halk Partili belediyemiz vardır. Bu belediyelerimizde işçi ve emekçi kardeşlerimiz, devletimizin yaptığı asgari ücret tespitinden önce sendikalar ile yapılan görüşmeler sonucunda 3 bin 100 liralık net ücret ödenmesine 1 Aralık tarihinden önce uygulanmaya başlanacaktır. Bununla ilgili imzalar geçtiğimiz haftalar öncesinde atılmıştır. Biz arzu ederdik ki hükümetimizin de işçi ve emekçiden yana tavır takınarak bu karara uyması gerektiği umudundaydık. Ne yazık ki Balıkesir’deki ve Türkiye’deki CHP’li belediyelerin emekten yana göstermiş olduğu tavrı bugün AKP hükümeti ne yazık ki gösterememiştir.

“BİRÇOK BELEDİYEDE ÇALIŞMA SAATİ 40 SAATE ÇEKİLDİ”

Balıkesir’de şu an da haftalık 45 saatlik zorunlu çalışma süreside birçok belediyemizde 40 saate çekilmiştir. Biz emekçinin hakkını savunmaya ve hak edildiği gibi insanca bir şekilde yaşamalarına destek olmaya elimizden geldiğince çalışıyoruz. Umut ediyoruz ki partimizin iktidarı çok yakın. Umut ediyoruz ki iktidarımızda işçisi esnafı emekçisi emeklisi, çiftçisi hak ettiğinin karşılığını alabilecek. Bugün yok sayılan emekçi kardeşlerimizin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Umut ediyoruz ki bugün sonuncusu yapılan toplantıda 5 sendika temsilcisi 5 işveren temsilcisi 5 hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan komisyon bugün zorunlu 4. Toplantısını yapmış ve işçi ve emekçiden yana tavır almamıştır.

“SON ONAYDA RAKAMIN DEĞİŞMESİNİ ARZU EDİYORUZ”

Arzı ediyoruz ki son onayda bu rakamın değişmesini ve halkın, sokağın talebi olan 3 bin 100 liralık vergiden muaf net asgari ücretin hayat bulması için hala vaktimiz var. Sizlerin huzurunda bir defa daha çağrıda bulunmak istiyoruz. Vergiden muaf 3 bin 100 liralık tutarın son onayda onaylanmasını bekliyoruz. Açıklanmış bu rakamının 500 liralık yaklaşık yüzde 21’lik bu zammın yetersiz olduğunu her vatandaşımız açık ve seçik bir şekilde biliyor. Yapılan zamlar, enflasyon ve faizin altında erimiş olan asgari ücrete ne yazık ki sahip çıkılmamış ve işçi kardeşlerimiz yalnız bırakılmıştır. Her zaman yanınızda olacağız. Cumhuriyet Halk Partisi ile siyaset yapan arkadaşlarımızla her zaman emeğin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.