Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’li Başkan Sarı: “Köyler Yeniden Hayat Bulsun”

CHP’li Başkan Sarı: “Köyler Yeniden Hayat Bulsun”
08 Şubat 2021 - 14:52

CHP’li Başkan Sarı: “Köyler Yeniden Hayat Bulsun”

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı kırsal mahallelerin köy statüsüne yeniden dönüştürülmesinin birçok konuda avantajlı olacağını iddia eden bir açıklamada bulundu.

YASAYA YÖNELİK KONUŞTU

2012 yılında yayınlanan, 14 ilde Büyükşehir Belediyesi kurulması ile ilgili yasa kapsamında Balıkesir, Büyükşehir Belediyesi olarak ilan edildi ve köyler kırsal mahalle statüsü kazandı. CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı yasaya yönelik açıklamada bulundu. Yasa ile köy mülkiyetinde bulunan araziler ve mülkler köylünün, çiftçinin ortak kullanım alanlarının Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini söyleyen Sarı konuyla ilgili şöyle kaydetti:

 “ÇİFTÇİ ÜRETİCİ KAYBETMEYE MAHKUM EDİLDİ ”

“Ayrıca köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçimize, mahalle statüsüne geçişle birlikte birçok mali ve hukuksal sorumluluklar yüklenmiş oldu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler ülkemizin en temel değeri olan köyümüzü ve çiftçimizi üretimden koparacak ve köylerimizi her geçen gün üretemez bir hale getirecek olan bu yasaya karşı olduğumuzu birçok platformda dile getirmiştik. Bu yasal düzenlemeler sonunda Türkiye’nin birçok kesiminde çiftçimiz ve üreticimiz kaybetmeye mahkûm edilmiştir.

 “KIRSAL NÜFUS KAYBEDİYOR ”

O günden bugüne zor durumda olan üretici ve çiftçi, bu yasanın yaratmış olduğu güçlüklerle birlikte üretimden koptu. Kırsalımız her geçen gün nüfus kaybetmeye ve küçülmeye başladı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kırsalda tarım ve hayvancılık üzerine oynanan bu oyunu bozmak için elimizden geldiğince çiftçimizi ve üreticimizi bilgilendirmek, üretim verimini arttırmak ve bir nebze olsun köylümüz imkanlarımız dahilinde destek olabilmek için mücadele ettik.

 “KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ÇİFTÇİMİZ ÜRETİMDEN KOPARILDI”

Yasal düzenlemeler sonucunda bir gecede Türkiye genelinde 16 bin köy, Balıkesir’de de yaklaşık 880 köyümüz, mahalle yapıldı. Sürdürülebilir olmayan tarım ve hayvancılık politikaları, beraberinde yapılan uygulamalar, yasal düzenlemelerle birlikte köylerde yaşayan küçük aile işletmelerinin uzun vadede çiftçilik yapma şansı kalmadı. Köylü her geçen gün zarara mahkum edildi, kredi ve borç batağına sürüklendi ve sonuç olarak üretimden koparıldı.

 “ÜRETİM YAPILAMAZ HALE GELDİ”

Beraberinde de köyde yaşayan genç nüfusun umudu tükenerek baba, ata mesleği olan çiftçiliği yapmak yerine köylerde gelecek görmediği için göç etmek zorunda kaldı. Üretime olan ilginin azalması ile birlikte köylerde tarım ve hayvancılık alanında çalışacak insan sayısı giderek azaldı. Bu sürecin sonunda üretimin azalması ile birlikte tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılığımız her geçen gün arttı. Hükümet tarım ve hayvancılık sektöründe çiftçiye, üreticiye yapmak zorunda olduğu birçok desteği, yeterince yapmadı ve bu yıkımı durdurmak yerine izlemeyi tercih etti. Üretimi arttıracak tedbirler ve destekler yerine her geçen gün maliyeti artan çiftçimizi,  ithalat sopasıyla korkutmaya çalıştı ve en sonunda çiftçimiz üretim yapamaz duruma geldi.

 “KÖYLÜMÜZ İCARALAR İLE BOĞUŞUYOR“

Özellikle son dönemde yaşanılan krizin derinleşmesi ile çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve bankalara olan borçları artan faizlerle her geçen gün artı, altından kalkılması zor bir hal aldı ve sonuç olarak her gün köylerde çiftçimiz yeni bir icra işlemi ile karşı karşıya kaldı. Borçlarını ödeyemeyen köylümüz üretim yapamaz hale geldi. Yükselen faizler ve üretim maliyetlerinin artması, tarım ve hayvancılık üretiminde dışa bağımlılık yarattı. Yaşanılan bu krizin sonucunu da hep birlikte market raflarında, pazar tezgahlarındaki fiyat etiketlerinde görüyoruz.

 “KÖYLERİMİZ YENİDEN HAYAT BULACAK”

Ekim 2020 tarihinde yayınlanan 7254 sayılı torba yasa ile birlikte mahalleye dönüşen köylerimizin yeniden köy statüsü kazanma hakkı doğmuştur. Yayınlanan bu torba yasa ile ‘’Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç doksan gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir. Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır. Ancak; tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebilir.’’

 “AVANTAJLARI” SIRALADI

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı kırsal mahalle statüsünde olan mahallelerin yeniden köye dönüştürülmesi ile bina, arsa ve araziler için emlak vergisi muafiyeti, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde  yüzde  50 indirimli emlak vergisi, diğer vergilerde yüzde 50 indirim, inşaat ve imarla ilgili harçlarda muafiyet ve su fiyatlarında;  işyeri için yüzde 50, konutlar için yüzde 75 indirim olacağını söyledi. Sar konuya ilişkin, “ Sağlanan bu avantajlar ile ekonomik kriz altında ezilen, hatalı tarım politikaları ile geleceği karartılan köylümüz bir nebze olsun nefes alacak. Küçük aile işletmeleri yeniden çoğalacak, genç nüfusun kırsalda kalması sağlanacak, kırsal mahallelerde nüfus yapısı sadece yaşlı nüfustan oluşmayacak, işsizlik için bir çözüm yaratılmış olacak, tarıma ve hayvancılığa ilgi ve istihdam artacak, yeniden sürdürülebilir tarım ve hayvancılık politikaları ile stratejik öneme sahip sektörümüz canlanacak, üretim artacak, dışa bağımlılığımız azalacak, ülkemizden döviz çıkmayacak tam tersine fazlalaşan ürünümüzü ihraç edebilecek, cari açığımızı azaltabileceğiz. Bir kişinin talebiyle değil, halkın isteğiyle köyler hayat bulacak, Türkiye yeniden kalkınacak huzur bulacak. ”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.