Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’li Belediyelerin Meclis Üyeleri toplantıyı terk etti

CHP’li Belediyelerin Meclis Üyeleri toplantıyı terk etti
13 Şubat 2015 - 0:04

Genel

Sivrisinek savaşları

Dünkü Büyükşehir Belediye Meclisi sivrisinekle mücadele önergesinin ardından yaşanan hararetli tartışmanın gölgesinde yapıldı.

BALIKESİR Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Olağan Toplantısı’nda gündem maddelerinin öncesinde sunulan sivrisinekle mücadele önergesi güne damgasını vurdu. Bandırma Belediye’nin önergesinin meclis çoğunluğu tarafından reddedilmesinin ardından söz alan grup başkanlarının yanısıra ilçe belediye başkanları da tartışmaya karıştı. İktidar Partisi adına söz alan Birol Şahin, sivrisinekle mücadele için ilçelere yazı gönderildiğini dile getirirken, önergeyi sunan muhalefet partisi üyeleri konunun muallakta olduğu ve gündeme alınmamasına tepki göstererek salonu terk ettiler.

‘BURADA SİYASET YAPMAYIN’
AK Parti Grubu adına söz alan Birol Şahin söz konusu ilaçlama işinin belediyelere gönderilen yazı ile zaten netlik kazandığını dile getirerek “Bu konuyu bahane ederek burada siyaset yapmayın. Her ilçeye yazı gitti. Bu konuyu dallandırarak meclisin gündemini meşgul etmeyin” diye konuştu. Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul ise “Herkese yazı geldi, sadece Bandırma Belediyesi’ne gelmemiş herhalde” diyerek CHP’li meclis üyelerini eleştirdi.

‘EDİP BAŞKAN BİZE FARKLI BİR ŞEY SÖYLEDİ’
Konu hakkında Başkan Edip Uğur görüştüğünü söyleyen Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer “Edip Bey bize ilaçlama işinin özel bir firmaya ihale edileceğini söyledi. Biz şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu konuda Meclis kararı olması için önerge sunduk. Meclis ‘Siz yapın’ derse, yaparız. Büyükşehir’in görevi derse ona göre planlarımızı yapacağız” diyerek kendilerinin siyaset yapmadığını her önergeye itiraz ederek asıl siyaseti AK Parti grubu’nun yaptığını söyledi. Oylama sonucu önergenin gündeme alınmamasına tepki gösteren CHP’li muhalefet partisi üyeleri Meclis toplantısını terk etti.

ALTIEYLÜL’E SOSYAL MARKET
79 madde ile başlayan ve gündeme alınması kabul edilen 6 önergenin görüşüldüğü toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan Kuva-i Milliye Meydanı’ndaki Hasan Basri Çantay İl Halk Kütüphanesi yapılan oylama neticesinde Sosyal Market olarak kullanılmak üzere Altıeylül Belediyesi’ne tahsis edildi. Okunan Plan ve Bütçe Komisyonu oy birliği ile kabul edildi.

ÖZEL İDARE BİNALARI TEKRAR İHALEYE ÇIKIYOR
DAHA önce iki kez ihaleye çıkan Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan İl Özel İdare parsellerinin satışı tekrar Meclis gündemine geldi. Meclis, oy birliği ile 39 ve 49 nolu parsellerin satışı için yetki aldı.

BALPARK İLE PARKOMAT DEVRİ
Balıkesir şehir merkezinde yaşanan trafik ve park sorunu kargaşasını gidermek amacıyla gündeme gelen Parkomat uygulaması, 4. önerge olarak okundu ve gündeme alındı. Buna göre şehrin işlet cadde ve yollarına konulacak parkomatlar ile araçlardan kaldıkları süre neticesinde park ücreti tahsil edilecek.

TAVUK SEKTÖRÜ’NE AFET YARDIMI
Son dönemde yaşanan soğuk kış şartları nedeniyle mağdur olan tavuk çiftliği üreticileri için Büyükşehir Belediyesi’nin ayni ve nakdi yardım yapması önergesi kabul edilerek gündeme alındı ve ilgili komisyonda görüşülmek üzere havale edildi. KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.