Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’liler fermuar sistemi de istemiyor

CHP’liler fermuar sistemi de istemiyor
11 Şubat 2015 - 0:10

Genel

Balıkesir’de Cumhuriyet Halk Partisi tabanında ön seçim beklentisi daha da artarken, diğer taraftan da ‘fermuar’ sistemi tartışılıyor. Partililer ise, kontenjana da, fermuar sistemine de karşı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili adaylarının belirlenmesinde ‘ön seçim’ beklentisi daha da yoğunlaştı. Parti tabanında kontenjana karşı büyük tepki oluşmuşken, şu günlerde ön seçim uygulanacak yerlerde ilave olarak ‘fermuar’ sisteminin uygulanması da gündeme geldi. Partililer ise kontenjana da fermuar sistemine de karşı çıkıyor.

Parti kulislerinde yapılan konuşmalara, tartışmalara göre; fermuar uygulaması ile birlikte genel merkezin ‘kontenjan’ aday göstermesinin yolu açıldı. Ön seçimle birlikte ‘fermuar sistemiyle’ kontenjan uygulaması da yapılacak. Örneğin İstanbul’un birinci seçim bölgesinde 1. – 3. – 5.-7. 9. sıra ya da 2. – 4. – 6.-8.-10. sıralar kontenjan olarak kullanılırken diğer sıralar ön seçimle gelen adaylara bırakılacak.

ADAYLAR FERMUAR SİSTEMİNE KARŞI

Balıkesir’de bazı milletvekili aday adayları konu ile ilgili görüşlerini Büyükşehir MERHABA’ya açıkladı.

YAŞAR EVCİ: Karesi ilçesi eski başkanı Yaşar Evci, parti genel merkezinin ön seçimi uygulama ihtimalinin attığını, kendisinin de bu yönde izlenim edindiğini belirtti. Evci, “Ön seçim yapılacağını düşünüyorum. Bu durumda aday adayı olmamla ilgili kararsızlığım da giderek azalıyor. Genel merkezin ön seçim kararı alacağını sanıyorum” dedi. Evci, kontenjana da fermuar sistemine de karşı olduğunu belirtti.

İRFAN BARIŞ: CHP eski il başkanı İrfan Barış, aday adaylığını kesinleştiren isimlerden biri. Süreç içinde ön seçim ihtimalinin daha da arttığını belirten Barış, “Ben başından beri ön seçimi savundum. Ön seçim olacağına inanıyordum ve ön seçim ihtimalini hep birinci planda tuttum. Ön seçim ihtimalinin daha da güçlendiğini düşünüyorum. Kontenjan istemiyoruz. Fermuar sistemi ön seçimle birlikte uygulanırsa ön seçimin anlamı da kalmaz.” Diye konuştu.

MUZAFFER MAVUK: Eski il başkanı Muzaffer Mavuk, ön seçim uygulanmasının yapılacağını, bu konunun hemen hemen netleştiğini söyledi. Mavuk, fermuar sistemi tartışmaları ile ilgili olarak da, “Femuar sisteminin uygulanacağını sanmıyorum” görüşünü belirtti.

ADAY ADAYLIĞI KESİNLEŞEN İSİMLER:

AYVALIK: U.Ziya Eryavuz, Filiz Karayelli, Asım Sürer

EDREMİT: Mahmut Ceylan, Yurt Yıldırım, Ensar Aytekin, Cemil Yavuz.

BURHANİYE: Ali Kemal Deveciler, Fikret Akova, Hasan Özpolat (Altınoluk Belediye eski başkanı), BANDIRMA: Mehmet Tüm, GÖNEN: Ahmet Akın,

İsmail Aynur (Edremit Ticaret Odası Başkanı ve eski Altınoluk Belediye Başkanı),

MERKEZ: Fikret Şahin (Tabip Odası Başkanı), İrfan Barış (Eski il başkanı) Muzaffer Mavuk (Eski il başkanı), Ergün Aydoğan (Eski milletvekili), Dr, Halil İbrahim Kaya,

Karesi eski ilçe başkanı Yaşar Evci, Mehmet Özen, Gülenay Aşık, MEVCUT MİLLETVEKİLLERİ: Namık Havutça? Haluk Ahmet Gümüş,

CHP’de milletvekili adaylarının hangi yöntemle belirleneceği ise, 15 Şubat 2015 Pazar günü yapılacak Parti Meclisi toplantısı sonrasında kesinleşecek. CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.