Balıkesir Merhaba Gazetesi

CHP’liler ön seçim sandığını bekliyor

CHP’liler ön seçim sandığını bekliyor
07 Ocak 2015 - 0:07

Genel

Cumhuriyet Halk Partililer, 2015 genel seçimlerinde adayların belirlenmesinde ‘ön seçim’ uygulamasını, üyelerin önüne ‘sandığın’ konulmasını bekliyor.

2015 genel seçimleri yaklaşıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir örgütü, milletvekilleri adaylarının belirlenmesinde parti genel merkezinin, hangi yöntemi uygulanacağına bir an önce karar vermesi bekleniyor. CHP’li muhtemel aday adayları, parti yöneticileri ve üyeleri arasında çok yaygın görüş ve beklenti; “Bütün adayların katıldığı, hakim denetiminde ön seçim…”

Adayların belirlenmesinde genel görüş; ön seçimden yana. Bu görüşü savunanlar, “Önseçim uygulanırsa CHP’nin seçimlerde daha başarılı olacağı, partililerin seçimlere daha heyecanla katılacağı” yönünde.

Aday adayı olmak isteyenler arasında ‘ön seçimi bekleyenler’ olduğu gibi, ‘merkez yoklamasını’ veya ‘kontenjanı’ bekleyenlerin olduğu da dile getiriliyor. Bazı aday adayları, adayların belirlenmesinde hangi yöntem kendisi için avantajlı ise o yöntemin uygulanması beklentisinde. Bu konuda görüşlerini aldığımız CHP’liler, Büyükşehir MERHABA’ya şunları dile getirdi.

 

Muzaffer Mavuk (Eski İl Başkanı)               

1


PARTİMİZİN ÖNÜ AÇILIR

Aday adayı olmak için il başkanlığı görevinden istifa eden Muzaffer Mavuk, bu konuda daha önce de görüşlerini kamuoyuna açıklamış ve ön seçimden yana olduğunu belirtmişti.

Mavuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında, ön seçimin, CHP’nin genel seçimlere daha güçlü bir şekilde girmesi ve seçimlerden başarı ile çıkmasını sağlayacağını belirtmişti.  Mavuk, “Ön seçim CHP’nin önünü açacaktır. Merkez yoklaması yöntemine de, kontenjana da karşıyım ” demişti. Mavuk, bu görüşünü bir kere daha yineledi.

 

 

Ergün Aydoğan (Eski Milletvekili)

ÖN SEÇİ3M MUTLAKA OLMALI

Aday adayı olmak düşüncem var, fakat bunun için partimizin genel merkezinin aday belirlemede nasıl bir yöntem uygulayacağını açıklanması önemli. Ben, adayların belirlenmesinde ön seçim yönteminin uygulanmasından yanayım. Ön seçim dışındaki yöntemleri benimsemiyorum.

Bu seçim ülkemiz için çok önemli.  Ülkemizin CHP’ye ihtiyacı var. Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan çıkması için CHP, bir alternatif olabilmeli. Partimizin kendi içinde ki sorunları da aşıp toparlanması gerekli. Bunun için ön seçim de çok önemli.

 

 

Yaşar Evci (Karesi Eski İlçe Başkanı)

PARTİ4NİN EMEKÇİLERİ KARAR VERMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin bana ihtiyacı varsa görev alırım. Ben, bugüne kadar CHP’de aldığım görevleri kendim talep etmedim, hiç bir zaman ‘bana görev verin’ diye ortaya çıkmadım. Bunu her zaman ilke edindim. Bana yine görev verilirse elimden geleni yaparım.

Beş yıl il yönetiminde, 3 yıldan fazla bir süre de ilçe yönetiminde görev aldım. Partim nerede görev verdiyse her zaman elimi taşın altına koydum.

Aday adaylarının belirlenmesinde ön seçimden yanayım. Bir sandık konulmalı ve kimin aday olacağına partinin emekçileri karar vermeli.  Merkez yoklamasını da, kontenjan uygulamasına da karşıyım.

 

 

İrfan Barış (Eski İl Başkanı)

ÖRGÜT2ÜN KANTARINA ÇIKILMALI

Aday adayı olmak istiyorum. Bu konuda kararımı verdim, fakat adayların belirlenmesinde ön seçimden yanayım. Bütün üyelerin katıldığı, herkesin örgütün kantarına çıktığı, hakim denetiminde bir ön seçim olmalı. Partimizde öteden beri parti içi demokrasinin bütün kurum ve kuruluşları ile işletilmesi görüşü savunuluyordu.

Şimdi geldiğimiz noktada; 2011 genel seçimlerinde ön seçim yapıldı, ama gayri resmi bir seçimdi ve sonuçları açıklanmadı.

CHP, adaylarının kim olacağına kendi iç dinamikleri ile karar vermeli. Geçtiğimiz yerel seçimlerde olduğu gibi; örgütü üzen, örgütün iradesi dışında bir karar verilmemeli. Merkez yoklaması uygulanmamalı. Bunu da sadece CHP için değil bütün siyasi partiler için de istiyorum.

Partimizin genel merkezinin de bir an önce hangi yöntemi uygulayacağını açıklamasını bekliyoruz.

HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.