Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çiçeklerin İnsanların Üzerindeki Etkileri

Çiçeklerin İnsanların Üzerindeki Etkileri
Prof. Dr. Fatih Satıl( fsatil@gmail.com )
25 Temmuz 2022 - 8:02

Çiçeklerin İnsanların Üzerindeki Etkileri

 

Bazen hayat zorlaşır ve kendimizi daha iyi hissedebilmek için pozitif şeylere ihtiyaç duyarız. İşte bu noktada çiçekler işe yarayabilir. Bazı çiçekler ruh halimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, stresimizi azaltabilir ve iç huzur bulmamıza yardımcı olabilir.

Çiçeklerin insanlar üzerindeki olumlu etkileri bilimsel çalışmalar da kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda, insanlar bir kimseden çiçek aldıklarında kendilerinde mutluluk duygusunun harekete geçtiği görülmüştür. Çiçeklerle içli dışlı olan insanlar, diğer insanlara göre daha az heyecanlı ya da az depresif ruh halindedirler. Tüm çiçekler ruh halimizi güçlendirip, bize mutluluk verse de bazılarının diğerlerine göre sağlığımız üzerinde daha büyük etkisi var gibi görünüyor.

Çiçekler, sadece kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda bize iyi hissettirmek ile kalmaz, bazen huzurlu bir gece uykusu ile uyumamıza yardımcı da olur. Mesela lavanta çiçekleri gibi.

Aslında bu işin sırrı çiçeklerin renklerinde ve kokusunda. Buna göre kokularının yanı sıra her bir çiçek sahip olduğu renklerle, retinadan geçip optik sinirlere giden ve vücudun cevap vermesini sağlayan zinciri uyaran bir ışık dalgasına yol açıyor. Sinir sistemi boyunca sinirsel sinyallerin iletilmesine yardımcı olan Nörotransmitter salınımı gerçekleşiyor. Bu salınım ile de insanı sakinleştiren bir hormon olarak kabul edilen melatonin, uyarıcı etkisi ile adrenalin ve mutluluk hormonu olan serotonin salgılanıyor.

 

 

Papatya: Bu neşeli kır çiçekleri, görüntüsü ile neredeyse anında herkesin ruh halini iyileştirebilir. Sarıdan turuncuya, beyaza ve pembenin farklı tonlarına kadar değişen canlı renkleri ile bulunduğu her ortamı güzelleştiriyor. Saflığın ve güzelliğin sembolüdür papatyalar.

Güller: Aşkın ve mutluluğun simgesi haline gelen güller, yeni başlangıçları ve umudu ifade eder. Ayrıca stresi azaltmada yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre güllere bakan ofis çalışanları, çalışma ortamlarında kendini daha rahat ve mutlu hissetmişlerdir.

Ortancalar: Samimiyet, dostluk, anlayış gibi olup mavi ortanca çiçekleri huzur ve barış anlamını taşır. Genellikle bahçeli evlerde sıkça tercih edilen bu rengarenk çiçekler, ruhunuza iyi gelecektir.

Laleler: Enerjik ve tatlı görüntüsü ile tam bir ilham kaynağıdır. Seni seviyorum diyemediğiniz durumlarda kırmızı lale alarak duygularınızı ifade edebilirsiniz. Sarı lale ise pozitif duyguların ve neşenin sembolüdür.

Orkide: Zerafeti ve güzelliği ile karanlık kış günlerinde evinize neşe katar. Bulunduğu çevrede pozitif enerjiyi arttırıp, mutlu olmanızı sağlar. Özellikle geceleri, bulundukları ortamdaki havayı temizlerler.

Zambak: Asalet, annelik ve doğurganlık, yeniden doğuş, masumiyet, saflık ve gençliğin güzelliği anlamlarını taşır.

O halde insanlar üzerinde bu gibi olumlu etkilere sahip çiçeklere, hayatımızın her alanında yer vermeliyiz. Şimdi bulunduğunuz ortamı, çiçekler ile süslemenin tam zamanı!

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.