Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çiftçi Toprağa Tohumu Ekerken Desteklenmeli

Çiftçi Toprağa Tohumu Ekerken Desteklenmeli
18 Mayıs 2022 - 16:57

Çiftçi Toprağa Tohumu Ekerken Desteklenmeli

 

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat , “Tarımın desteğe şiddetle ihtiyacı var. Tarım ihmal ediliyor. Bugüne dek söylediğimiz bu ihmalkârlıkların sonuçları ortada. ”Dedi. Çiftçiyi toprağa ekerken desteklemeli. Ön bir fiyat belirlenmeli. İhtiyaç belli diyen Sözat üretime değil tüketime odaklı bir sistem olduğunu söyledi.

 

Çiftçinin Durumu Ortada

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat tarım politikalarının üretime odaklı değil tüketime odaklı olduğunu belirtti. Tükettiğimiz ürün için dışarıdan ithalat yapılıyor. İthalat cenneti haline geldik diyen Sözat, giderek artan ürün ithalatı yapılmaya başlandı. Geldiğimiz noktada çiftçi zorda kazanamadığı için borç batağında. Elindeki ürünü satarak borcunu ödemeye çalışıyor. Tarlasını, traktörünü satıyor. Türkiye’de ithalata yönelik bir tarımla Tarımı kurtarmak mümkün değil” şeklinde konuştu.

“Mazot ve Gübredeki Artış Tarımı Sekteye Uğrattı”

“Tarlalar boş. Ekilen tarlalarda ise verim yok. Karacabey taraflarında buğdaylar yerde. Buğdayların Mayısta başağa kalkması lazım ama yok .Daha ekerken kaybettik. Mazot ve gübre fiyatları ile tarımı takip etmek zor. Altın piyasası gibiyiz. Tarlayı sürdük, ektik ancak taban gübreleri atılamadı. Üst gübre atılamadı. Çiftçinin gübre alabileceği bir kaynak yok. Tarım Krediye borçlu, Ziraat Bankasına borçlu. Gübre yüzde 50 verim sağlar. Atılamayan gübrelerden dolayı verim düşüklükleri yaşanacak. Aynı zamanda iklim değişikliği de buna etken olan bir neden ”dedi.

 

 

“Sorunları Çözümleri Söyledik Dinletemedik”

Tarımla ilgili geçmişten günümüze gelen süreci değerlendiren Sami Sözat tarımda durum iç açıcı değil diyerek söylediklerimiz dinlenmedi dedi ve bir anektod paylaştı: “Karadenizli amca hastalanmış. Çocuklarına ‘Ben iyi değilim beni doktora götürün” demiş. Çocuklarda moral olsun diye ‘İyisin iyisin’ demişler. Aldırış etmemişler. Ertesi gün ölmüş cebinde bir not “Hastayım dedim. Kimseyi inandıramadım. Aha şimdi noldi?”Bizdeki durumda bu.

“Bölgemizde İkinci Sınıf Buğday Üretiliyor”

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat,“Yanlış yapılıyorsa yanlış yapıyorsunuz dendiğinde bizi dinlenmediler. Dinletemedik. Bankalarda kredi kolaylığı getirildiği için o dönem vatandaşında işine geldi. Bugün kredi alacak banka bulamıyorsun. Alınıyorsa krediyi ödeyecek imkân ortada yok. Tarımda yüzde 30 kazanıp diğer yanda kredi ödeme mümkün değil. Gübreyi, mazotu, tohumu alıyoruz ancak bizim dışımızda fiyat oluşuyor. TMO var 6 bin 200’e buğday ithal ediliyor. TMO bizim çiftçimize 5 lirayı verse üretici TMO’yu  buğdaya boğardı.” Bizim bölgemizde İkinci sınıf buğday üretimi olur. Buğday üretimi noktasında yağmur yok toprak ısınmadı. Dolayısıyla saman ve buğday ithalatı yine yapılacak. İthal edilecek yer bulunursa. Şimdi o ülkelerinde bu imkânları yok. Kendilerine yetecek buğdayı üretiyorlar. Buğday ithal edilecek ülke aranacak ama bulunamayacak.” Haber: Muhammed Can Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.