Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇİFTÇİLER İÇİN ÇKS ZAMANI

ÇİFTÇİLER İÇİN ÇKS ZAMANI
12 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Karesi Ziraat Odası başkanı Sami Sözat muhtarlara çiftçi kayıt sistemi hakkında BESOB toplantı salonunda bilgilendirme yaptıklarını söyledi.
Sözat, muhtarlara yaptığı konuşmada ‘SMS’le sizlere ulaşmaya ve bilgilendirmeler yapmaya çalışıyoruz. Takip edin. Yenilikler yapılıyor haberdar olun istiyoruz’ dedi.
Çiftçi kayıt sitemine kaydın yapılmasının öneminin vurgulandığı toplantıda emanet form alınmadığının altı çizildi. Çiftçilerimiz bizzat kendileri tarafından yada yasal vekili yoluyla ÇKS ye kayıt olabilirler’ dendi.
EMANET KAYIT YAPILAMAZ
BESOB toplantı salonunda muhtarlara verilen ÇKS bilgilendirmesi ile üretim yapan çiftçilere ulaşılacak. ÇKS başvurularının başladığı ve 31 Aralık son tarih olduğu belirtildi.
****İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ÇKS Sorumlusu Derya Soytürk’ün ÇKS konusunda detaylı sunum yaparak muhtarların sorularını yanıtlaması ile devam eden toplantıda yönetmelik değişikliği ve çiftçi kayıt sistemi konusu anlatıldı.
Çiftçi kayıt sistemi önemli bir konudur desteklemelerden faydalanmak istiyorsanız kayıt altında olmanız gerekir diyen ÇKS Sorumlusu Soytürk, 2015 başvurularının başladığını ve 31 Aralık tarihinde sona ereceğini belirtti. Üreticiler olarak ilçe müdürlüğümüze başvuruların zamanında yapılması önem taşıyor. Yeni bir sistem ve değişiklikler söz konusu mağduriyet yaşanmaması için zamanında yapılacak başvuruları dikkate almak gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sisteminde Arazi neredeyse orada başvuru oluyor. Birden fazla yerde araziniz varsa nerede arazi varsa o ilçede başvuru yapabiliyorsunuz. Başvurular yeni yönetmeliğe göre bir önceki yılın 31 Aralığında sona erecek. Bakanlığımızın üretim politikasını değiştirebilmek için yaptığı bir değişikli bu.2015 başvuruları başladı. 2016 başvuruları 1 Eylülde başlayacak ve Aralık sonunda bitecek.
EKİM YAPACAĞINIZ ÜRÜNÜ DEĞİŞTİREBİLME ŞANSINIZ VAR AMA KAYIT ŞART
Bir yıl önceden ne ekeceğinizi planlamadıysanız kışlık ekimlerinizin beyanını mutlaka yapın. Yaz için düşündüklerinizi de belirtin. Ürün değişikliği de yapabilirsiniz bu durumda 15 Mart ve 15 Mayıs arasında ilçe müdürlüğümüze mutlaka bildirmeniz gerekiyor. Beyanım buydu ekmekten vazgeçtim şu ürünü ekeceğim diyeceksiniz ve değişikliği yapacaksınız.
DESTEKLEME ALMAK İÇİN DOĞRU ANALİZ
Toplantıda ayrıca Çiftçi kayıt sitemine kaydın yapılmasının önemi vurgulandı. Emanet form alınmadığının altı çizildi. Çiftçilerimiz bizzat kendileri tarafından yada yasal vekili yoluyla ÇKS ye kayıt olabilirler’ dendi. Destekleme ödemeleri parsellere göre verilir diyen Ziraat mühendisi ÇKS Sorumlusu Soytürk, tarım parselleri üzerinden desteklemeler veriliyor. Uydu takibi sonucunda ekranda farklı bir alan görünüyorsa ve siz taşlık bir alan üzerinden destekleme almışsanız cezası yasal faiziyle birlikte sizden geri alınan para ve 5 yıl desteklemelerden faydalanamama olacaktır. Parseller tarım arazisi olarak görünüyor olmalı biz tapudan aldığımız ve sistemimizde ekranda gördüğümüz yerleri inceliyor ve çalışmalarımızı buna göre yürütüyoruz’ dedi. HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.