Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çiftçilerin Dert Yüklü Araçları

Çiftçilerin Dert Yüklü Araçları
25 Ağustos 2020 - 14:14

Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin sebze üreticilerinin sorunlarına destek verdiğini ifade eden açıklamalarda bulundu.

 

Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin; “Balıkesirli Üreticiler Dertlerini Araçlarına Yazar Hale Geldiler ”

 

 

Türkiye’nin önde gelen tarım şehirlerinden biri olan hatta kendini “Türkiye’yi doyuran il “ olarak tanımlayan Balıkesir çiftçisi ürettiğinin karşılığını alamadığı için ürününü tarlada bırakmak zorunda kalıyor.
Balıkesir milletvekili Dr.Fikret ŞAHİN seçim bölgesinde yaptığı ziyaretlerde, tarım üreticilerinin sorunlarının artık dayanma noktasının çok ötesine geçtiğini belirtti. Özellikle sebze üreticilerinin yoğun olduğu Sındırgı, Bigadiç, Kepsut ve Savaştepe ilçelerinde yaşanılan dolu felaketi sonrası ürünlerinin de karşılığını alamayan çiftçilerin umutsuzluklarını iktidara duyurmak için araçlarına sorunlarını yazarak duyurmak istediklerini belirtti.
Milletvekili Şahin, “Yapılan hesaplamalara göre çiftçi dönüm başına en az 3.150 TL harcadığı tarlasından 2.450 TL kazanabiliyor dolayısıyla dönüm başına en az 700 TL zararı var. Üreticilerimiz feryadını araçlarına yazarak duyurmak istiyor. ” dedi.

 

ÜRETİCİ DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ

 

Vekil şahin konuyla ilgili, “Üreticinin içinde bulunduğu durum daha fazla desteklenmesi gerektiğini açık olarak göstermekte zaten 2006 yılında kabul edilen Tarım Kanunu’nun 21. maddesine göre çiftçilere milli gelirin %1’i oranında tarımsal destek verilmesi gerekirken, çiftçilerimize 2006’dan bu yana verilen tarımsal desteklerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) %0,5’ini geçmediği görülmektedir. 2019 yılında GSYH 4 trilyon 280 milyar 381 milyon TL oldu. %1 oranında tarımsal destekleme miktarı 42 milyar TL olması gerekirken çiftçiye sadece 16 milyar TL destek verildi. 2006 yılından bu yana GSYH’nın %1 oranında tarımsal destekleme verilmiş olsaydı; bugüne kadar çiftçimize yaklaşık 318 milyar TL destekleme ödemesi yapılması gerekirdi ancak bu rakamın sadece 141 milyar lirası ödendi, 177 milyar lirası verilmedi. Bugün çiftçilerimizin mevcut iktidardan en az 177 milyar TL alacağı var.2020 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üretici sayısı ise 1 milyon 803 bin olduğuna göre; her bir çiftçimizin bugün itibariyle mevcut iktidardan 98.169 TL alacağı var. Corona salgının devam ettiği, gıda güvenliğinin ve tedarik zincirinin bozulmamasının hayati önem arz ettiği bu günlerde; üreticilerimize hakları olan bu ödemeler bir an önce yapılmalıdır. ” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.