Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çiğ Süt Fiyatını USK Belirlemeli

Çiğ Süt Fiyatını USK Belirlemeli
21 Nisan 2022 - 19:07

Çiğ Süt Fiyatını USK Belirlemeli

 

Ulusal Süt Konseyi Başkan Vekili ve Balıkesir Süt Üreticileri Birlik Başkanı Cihat Şimşek, döviz kurlarının artışı ile birlikte artan girdi maliyetleri sonucunda çiğ süt fiyatlarının da artış beklediklerini söyledi.

 

Şimşek “İşletme Kurulumuna İzin Verilmemeli”

Çiğ süt fiyatı USK tarafından belirlenmeli diyen Cihat Şimşek, USK’da belirlenen fiyat üreticinin brüt fiyatı olması gerektiğini belirtti. Parite’nin 1,5 olması gerektiğini hatırlatan Şimşek, ara hizmet bedellerinin bulunmaması gerekliliğine de değindi. Şimşek yaptığı açıklamada ayrıca, “ Her il her ilçenin coğrafi durumu farklıdır. Teşviklerde bu işin dışında tutulmalı, normalin dışındaki üretim talebini arttırmak veya azaltmak için kullanılmalıdır. Yeni sıfırdan işletme kurulumuna izin verilmemeli. Yeni işletme numarası dahi verilmemelidir. Teşvikler öncelikle kırsalda arazide bu işi yapanları işin içinde tutmak üzerine olmalıdır. Sektör dışından olanları sektöre sokmak, müteahhitlere faiz yükü düşük kredi sağlamak için olmamalıdır ”dedi.

Gıdaya Ulaşım Zorlaşmadan!

Süt Üreticileri Birlik Başkanı Cihat Şimşek maliyet artışlarıyla birlikte üreticilerin beklentilerini şöyle sıraladı: “Süt teşviklerinde besilik ve buzağı desteklemelerinde olduğu gibi sayısal kısıtlamalar olmalı buradan gelecek bütçe aile işletmelerinde kullanılmalıdır. Tarımsal desteklemeler ekilişleri yapılmadan belirlenmelidir. “Bugünün işini yarına bırakma sözünden yola çıkarak bugün olması gereken bugün olmalıdır.” Çünkü yarının bedeli hep üreticimize daha ağır şartlarda gelmektedir. Bu ve benzer düzenlemeler olmaz ise ne olur ?Çözüm olarak gördüğü yapılardan uzaklaşır. Bir dönem kendi başına çareler arar ve daha dağınık yapıların oluşmasına sebebiyet verilir. Sonuç olarak sektör adına telafisi güç ve milletimiz adına bedeli ağır; hammadde üretiminin azlığından gıdaya dahi ulaşmanın zorlaştığı zamanların gelmesine davetiye çıkartılmış olur ” Haber: Semra Aman Akyürek

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.