Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çim adam yapıyoruz

Çim adam yapıyoruz
15 Ekim 2014 - 19:24

Genel

Çocukken hepimiz mutlaka yapmışızdır yada denemişizdir çim adam yapmayı. İstedik ki bugün çocuklar için bir değişiklik olsun ve çim adam yapalım.
Çocuklar için güzel bir etkinlik olan çim adam yapma konusunda bilgiler sunacağız. Evde çim adam yapımı hem eğlenceli hem de geliştirici bir etkinliktir.
Çim adam yapmadan önce bilmeniz gereken bir kaç şeye değinip hemen ardından gerekli malzemelere ve yapılışına geçeceğiz. Öncelikle çim adamı aldıktan ve ya yaptıktan sonra çimlerin daha sağlıklı ve hızlı büyümesi için güneş görebileceği yere koyun. Daha güzel bir görünüm için çimler uzadıktan sonra 1 santime kadar kısaltın. Çimli olan bölgeyi sulamayı unutmayın. Çim adamınıza iyi baktığınız taktirde 7 ay yaşayabiliyor.

DSC_0005

DSC_0003

DSC_0004

Çim Adam Nasıl Sulanır?

Çim Adam Nasıl Büyütülür meraklıları için çim adam bakımı hakkında kısa bilgi sunuyoruz sizlere öcelikle sulamaya çok dikkat edilmeli Onu her gün düzenli sulayarak, uzayan çimleri keserek büyütebiliriz.
Tabii aşağıdaki kurallarıda göz önünde bulunmak çim adamımızın daha uzun süre yaşamasını sağlayabiliriz kolay gelsin.
Çim adamını sabah ve akşam, günde 2 kez sulamak.
Çimleri çok uzatmamak, çok uzun olursa solabilir.
Çimlerin en fazla yarısını kesmek yoksa çimler sararabilir.
Sabahları güneşe koymamız renklerini daha canlı tutar.

Çim adam nasıl yapılır?
Malzemeler:
Çim tohumu
Süslemek için boncuk, çiçek, kurdele vs.
Talaş
İğne, iplik
Ten çorak (1 adet)
Çorapların yırtık ve ya delik olmayan taraflarından 20 cm uzunluğunda parça yetecektir kesilir ve açık olan bir tarafından büzülerek dikilir Dikilen kısım içe çevrilir ve bu kısma çim tohumu ile karıştırılmış talaş dökülür Çim tohumlarının eşit yayılmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra talaş iyice doldurulur ve en alt tarafından sıkıca bağlanır. Kulaklar ve burun yapmak için önce burunun olduğu yerden merkez belirlenir ve çorap ve talaş istenilen büyüklükte tutulup bırakılmadan iple sıkıca bağlanır kulaklara da arkadan ve önden bastırılarak parmaklarla kepçe şekli verilebilir ve bu şekilde sıkıca bağlanır. Daha sonra yapacak kişinin yaratıcılığına kalmış süslemek. Düğme, boncuk veya hazır gözlerden resimdeki gibi makarnalardan ve çeşitli artık malzemelerden yararlanılabilir.
Çim adamınızı sabah ve akşam, günde 2 kez sulayın
Çimlerin çok uzamamasına özen gösterin. Çok uzun olursa solabilir.
Çimlerin en fazla yarısını kes. Yoksa çimler sararabilir.
Sabahları güneşe koymalısınız.Böylece renkleri daha canlı olur.
Çok sıcak ve çok soğuk havalarda dışarı koymayın.
Tabii yukarıdaki kurallarıda göz önünde bulunmak çim adamımızın daha uzun süre yaşamasını sağlayabiliriz kolay gelsin.. (hobiler.com)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.