GündemTürkiye GündemiYaşam

Çipli Kimlik Kartları 80 Milyonu Aştı

2016 yılında dağıtımına başlanan yeni çipli kimlik kartları, 80 milyon 586 bin 4 vatandaş tarafından kullanılmaya başlandı. Eski kimlik kartlarını kullanan 5 milyon 954 bin 216 kişi ise henüz yeni kartlara geçmedi.

Çipli Kimlik Kartları 80 Milyonu Aştı

2016 yılında dağıtımına başlanan yeni çipli kimlik kartları, 80 milyon 586 bin 4 vatandaş tarafından kullanılmaya başlandı. Eski kimlik kartlarını kullanan 5 milyon 954 bin 216 kişi ise henüz yeni kartlara geçmedi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 2016 yılında Kırıkkale’de başlatılan yeni çipli kimlik kartlarının dağıtımı, ülke genelinde büyük bir yaygınlık kazandı. Bugün itibarıyla 80 milyon 586 bin 4 vatandaş, çipli kimlik kartlarını kullanıyor. Henüz çipli kimlik kartlarına geçmeyen 5 milyon 954 bin 216 kişi ise eski tip nüfus cüzdanlarını kullanmaya devam ediyor.

Cipli Kimlik Kartlari 80 Milyonu Asti 1

Nüfus cüzdanlarının yenilenmesi için belirlenen bir son tarih bulunmamakla birlikte, gelişen teknoloji ile vatandaşların kamu hizmetlerinden daha hızlı, etkin ve güvenli şekilde yararlanması için çipli kimlik kartlarına geçmeleri öneriliyor.

Çipli Kimlik Kartının Özellikleri

Yeni nesil çipli kimlik kartları, eski tip nüfus cüzdanlarına kıyasla çeşitli güvenlik ve kullanım özellikleriyle öne çıkıyor. Taklit, tahrif ve kimlik sahteciliğinin önlenmesini sağlayan bu kartlar, kolay taşınabilir ve dayanıklı şekilde üretiliyor.

E-Devlet uygulamasında kimlik doğrulama aracı olarak da kullanılabilen çipli kimlik kartları, elektronik ortamda sunulan hizmetlerde güvenli anahtar görevi görüyor. Ayrıca vatandaşlar, çipli kimlik kartını seyahat belgesi olarak da kullanabiliyor.

Cipli Kimlik Kartlari 80 Milyonu Asti 2

Başvuru Süreci

Nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek isteyen vatandaşlar, yurt içinde Alo 199, e-Devlet veya “https://randevu.nvi.gov.tr/” üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğünden randevu alarak başvuruda bulunabiliyor. Yurt dışında ise başvuru işlemi dış temsilciliklerden gerçekleştiriliyor.

Yeni çipli kimlik kartı almak isteyen vatandaşların, belirlenen değerli kağıt bedelini (2024 yılı için 130 lira), vergi dairesi müdürlüklerinden, anlaşmalı bankalardan veya “https://dijital.gib.gov.tr/” üzerinden ödemesi gerekiyor.

Cipli Kimlik Kartlari 80 Milyonu Asti 3

Başvuruda bulunacak kişilerin, yanında son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliği ispatlayıcı bir belgeyi (nüfus cüzdanı, kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, geçici kimlik belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge) bulundurması gerekiyor. Ayrıca, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması şartı da aranıyor.

Başvuru sahipleri, yeni kimlik kartlarının yurt içinde herhangi bir adrese teslim edilmesini talep edebiliyor ve kartlarını teslim alana kadar geçici kimlik belgesini kullanabiliyor.

Instagram Kullanıcıları Gazze Sansürüne Karşı Birleşti

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu