Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇİRKİN ŞANSI

ÇİRKİN ŞANSI
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
13 Mart 2018 - 8:30

Sivilce ergenlik çağında en sık gözlenen cilt hastalığıdır. İyileşme sürecinde ciltte izler oluşabilmekte ve özellikle yüz bölgesinde gözlenmektedir. Akne izi olarak da bilinen bu izler leke şeklinde olabileceği gibi scar denilen pürüzlü şekilde de olabilmektedir. Özellikle cilt yüzeyinden kabarık veya çökük izler önemli derecede sorun oluşturmaktadır. Sivilce izlerinin tedavisinde, maske, krem ve peeling gibi uygulamaların yanı sıra cerrahi yöntemler de denenmiştir; ancak söz konusu cerrahi yöntemler de etkin çözümler sunamamıştır.

Yaş ilerledikçe ve yer çekiminin etkisiyle ciltte gevşeme ve elastikiyetini kaybetme ile birlikte sarkma başlar. Zaman yüz ve boyun bölgesinde olumsuz ve yorgun bir görünüm yaratır. Yüz bölgesi yanaklardan aşağı sarkmaya başlayınca yüzde yorgun bir görünüm oluşur. Elmacık kemikleri çıkık ve kemikli yüze sahip olanlar, çene yapısı geniş olanlar sarkmaya daha dirençlidirler. Onlar daha geç yaşlanır veya sarkmaları daha ileriki yaşlarda ortaya çıkar. Yüz ve yanak bölgeleri toplu ve etli olanlar, küçük çeneye sahip olanlarda sarkma daha önce başlar. Sigara içmek, vitamin eksikliği, kilo alıp vermek, bozuk ve dengesiz diş yapısı, solaryum ve güneş ışığına maruz kalmak gibi sebepler sarkma ve gevşemeyi arttırırlar. Yüz bölgesi sarkması ve gevşekliği genellikle göz kapağı sarkmaları ve göz etrafı gevşemesi ile birlikte görülür. Bu sarkmalara çoğu zaman kaş bölgesi düşüklüğü de eşlik eder. Orta yüz bölgesinde de çukurlaşma ve volüm kaybı oluşur. Yanaklar dudak kenarlarına ve aşağıya doğru yığılır ve katlanmaya başlar. Üzgün görünüm veren çizgiler ve katlantılar oluşur. Gözlerin ve kaşların kavisi de aşağıya doğru yönelir. Yüz yaşlanmasının en hızlı ilerleyen ve göze çarpan deformiteleri genellikle 40 yaş ve üzerinde görülür.Tedavide en önemlisi bu kırışıklık ve yaşlanma belirtilerinin başında önlem almak ve ona göre tedavilere başlamaktır.

Yüzde görülen asimetri önemli sorunlardan biridir.Özellikle yüz felci sonrası tedavi olmayan yada yeterince tedavi olmayan hastaların yüzlerinde asimetri varlığı hep rahatsız edici olmuştur.Bir süre sonra gülme ve diğer yüz ifadelerinde beliren asimetri kalıcı hale gelebilir.

Skar dokusu birçok kişinin ortak güzellik sorunudur. Normal cildin yerini alan hasar görmüş cilt katmanıdır. Skar dokusu yanıklar, kesikler, sıyrıklar, akne, mantar enfeksiyonu, böcek sokması ya da cerrahi bir operasyon nedeniyle oluşabilmektedir. Skar dokusu kişide herhangi bir ağrıya neden olmaz. Fakat görünümü oldukça rahatsız edici olabilmektedir.Bu nedenle bundan kurtulmak istenir.

Ciltteki kırışıklıkları gidermenin en iyi yolu erken yaşta başlanan düzenli bakımdır.Temiz ve nemli cilt sağlığını ve gençliğini daha uzun süre muhafaza edecektir.Yine antioksidan krem ve diğer takviyelerle cildi korumakta aynı oranda önemlidir.

Cil sıkılaştırma isteği belirli bir yaş sonrası erkek ve kadınların en önemli ilgi konuları haline gelmektedir.Yaş aldığı halde yaşlanmak istemeyen yada en azından görünümlerinin yaşlanmasını istemeyenler önce cilt gerginliğini en üst seviyede tutmak isterler.Hep daha genç olma arzusu buna yönlendirir.Neler yapılmaz cilt sıkılaştırıcı maskeler,kremler,aloe veralar ,laser ve daha neler.
Kaz ayakları ve dudak kenarı sigara çizgileride yüzde yine ilk ortaya çıkan sorunlardandır.Güldükçe artar sigara içtikçe artarlar,derinleşir ve yaşlı göstermeye başlarlar.
Mei Zen teknik yüz ve boyun estetiği akupunktur protokolü hem cilt hemde beden sağlığını geliştirici etkiye sahiptir.Bu yöntemde cildin kendini onarması ve yenilemesini sağlamak, elastin ve kollojen salgısını arttırarak güçlendirmek , hafif çizgilerin giderilebilmesi , derin çizgilerin bir miktar hafifleyebilmesi ve en önemlisi de kişinin kendisini daha zinde ve sağlıklı hissetmesi sağlanmaktadır.Tedavi hem yüz veya boyun hemde vücut akupunkturundan oluşmaktadır.Boyun akupunkturu istendiğinde genel olarak yüz akupunkturundan sonra yapılır.30 lu ve kırklı yaşlar başlamak için idealdir.Erken başlangıçta derin çizgiler belirgin olarak geciktirilir.Ancak 80 dahil her yaş grubunda yapılabilir.İlk başlangıçta haftada 2 olmak üzere 10 seans uygulanır.On seanslık tedavinin ardından ilk 2 ay ayda bir,sonra yılda 4-6 seans ve toplamda 5 yıl olmak üzere kür tamamlanır.

ibrahimtutak.com.tr

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.