Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çoban: ‘Bu sektör daha faal olacak’

Çoban: ‘Bu sektör daha faal olacak’
22 Kasım 2014 - 0:16

Genel

Kadın çiftçilere yönelik bilgilendirme ve anket toplantısında konuşan Altıeylül Belediye Başkan Vekili İsmail Çoban, bölgemizdeki süt üretiminin kalitesini ve belki de üretim seviyesini arttıracak çalışmalar yapılacağını söyledi. Çoban, Altıeylül ilçesinde bu sektör önümüzdeki günlerde daha faal olacaktır dedi.

Altıeylül Belediyesinin  Altıeylül Hayvancılık Sektörü Master Eylem Planı projesi kapsamında süt sığırcılığı ile uğraşan kadın çiftçilere yönelik bilgilendirme ve anket çalışması düzenledi. Proje toplantısına Altıeylül Belediyesi Başkan Vekili İsmail Çoban, Strateji Müdür Özgür Aycil, Prof. Dr. Ergün Demir ile proje ortakları ve kadın çiftçiler katıldı.

Proje kapsamında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında, Altıeylül Belediyesi tarafından uygulanan, Balıkesir Üniversitesi, Altıeylül Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Balıkesir Karesi ve Altıeylül Süt ve Süt Üreticileri Birliği katkılarıyla hazırlanan Altıeylül Hayvancılık tespiti, hayvancılık ekonomik sorunlar, kadınların durumu ve hayvancılığın çevreye etkileri konusunda sorunların temel bilgi oluşturması planlanıyor.

Altıeylül Belediye Başkan Vekili İsmail Çoban, bölgemizdeki süt üretiminin kalitesini ve belki de üretim seviyesini arttıracak çalışmalar yapacağını belirterek şöyle konuştu: “Bu çalışmada buna katkı sağlayacak. Bir hayvanın 20 litre günlük süt vermesi gerekiyor. Suni tohumlama, hayvan sağlığı, besleme, hijyen, temizlik ve çalışma şartları, ağırlar çok önemli. Buradaki bilgiler sizler için önemli. Altıeylül ilçesinde bu sektör önümüzdeki günlerde daha faal olacak

Strateji Müdürü Özgür Aycil de “Altıeylül tarım ve hayvancılığın lokomotifi. Balıkesir Büyükbaş hayvancılıkta 3.sırada, küçükbaş hayvancılıkta 9. sırada, kanatlı kümse hayvancılığında 1. sırada. Hayvancılık verilerinde Balıkesir Türkiye ortalamasının üzerinde. 81 kırsal mahallenin 60’ı dağlık alanda, 20’si ovalık alanda. Bir şekilde buralara hizmet götürmemiz gerekiyor. Yaptığımız projede ilçemiz sınırları içerisinde hayvancılığın yoğun olduğunu gözlemledik” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.