Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çocuk sağlığı engelliliği önler

Çocuk sağlığı engelliliği önler
03 Aralık 2014 - 0:02

Genel

Uluslararası Engeliler Günü dolayısı ile engelli yurttaşların hayatını kolaylaştırmak için yapılan çalışmalara dikkat çeken Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Özçoban, engelliğin büyük oranda önlenebilir sebeplerden oluştuğuna da dikkat çekti.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Özçoban, farkındalık oluşturmak, sorunlara dikkat çekmek ve çözüm yolları bulunmasını sağlamak amacıyla her yıl düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile bir açıklama yaparak sorunlara dikkat çekti. Dr. Özçoban, engelli yurttaşların hayatlarının kolaylaştırmak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, engelliliğin hamilelik döneminde ve ilk çocukluk döneminde yapılan sağlık kontrol ve taramaların engelli olmayı önleyebileceğini belirtti. Dr.Özçoban,  insanların kazalar, madde bağımlılığı, radyasyona maruz kalma, psikolojik travmalar gibi olayların sonucunda engelli olabildiği gibi; genetik etkenler, akraba evliliği, gebelik sırasında yaşanan sorunların da engelliliğe sebep olduğunu vurguladı.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Özçoban,   Ülke genelinde engelliliğin önlenmesi amacı ile doğumdan itibaren tüm bebeklere; yeni doğan işitme taraması, fenilketonüri taraması, biyotidinaz enzim eksikliği ve tiroid hormon eksikliği taraması, gelişimsel kalça çıkıklığı erken tanı ve tedavisi, hemoglobinopati taramaları, erken yaş taramaları yapıldığını, evinde sağlık hizmetine ihtiyacı olan engelli bireylere muayene, tetkik ve tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri verildiğini bildirdi.  HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.