Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çocuklar ve Gençler Sağlıklı Gelecek için Yeteneklerini Konuşturuyor

Çocuklar ve Gençler Sağlıklı Gelecek için Yeteneklerini Konuşturuyor
21 Ekim 2020 - 18:19

Çocuklar ve Gençler Sağlıklı Gelecek için Yeteneklerini Konuşturuyor

 

Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın 10’uncusu düzenleniyor.

Yarışma, çocuklarda ve gençlerde sanat aracılığıyla bağımlılığa karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Gelecek nesilleri bağımlılıktan korumanın onlara küçük yaşta sanat, spor gibi olumlu alışkanlıklar kazandırarak mümkün olacağını vurgulayan Yeşilay Balıkesir Şube Başkanı Dr. Ömür Akyıldız Eroğlu  “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması ile çocukları ve gençleri, edebi ve görsel sanatların ilham verici dünyasıyla buluşturuyoruz. Hem onların fikirlerini ve yeteneklerini dışa vurmalarını destekliyor hem de bağımlılıkla ilgili eserlerinin yetişkinlere de mesaj vermesini sağlıyoruz” diye konuştu.

 

Yarışma Yeşilay ve MEB İşbirliği ile Düzenleniyor

Yeşilay, genç nesilleri bağımlılıktan korumak, yetişkinlerde çocuk ve gençlerin sanatsal perspektifinden bağımlılık farkındalığı oluşturmak amacıyla 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nı başlattı. Yeşilay’ın Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle hayata geçirdiği yarışma; ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenleniyor. Yarışmaya edebi ve görsel olmak üzere iki ayrı kategoride başvurulabiliyor.

 

Bağımlılık konulu eserlerin değerlendirildiği yarışmada öğrenciler görsel kategoriye afiş, resim, karikatür ve kısa video; edebi kategoriye kompozisyon, şiir, öykü, deneme ve anı alanlarında üretilmiş eserlerle katılabiliyor. Başvurular Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği uzmanlarca değerlendiriliyor. Balıkesir kategori birincileri yapılan törenle ödüllerini aldılar.

 

“Bağımlılığın yıkıcı sonuçlarını yetişkinlerden daha iyi görüyorlar

Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nı uzun yıllardır düzenlediklerini, genç neslin bağımlılık konusundaki duyarlılığını çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyduğuna tanık olduklarını belirten Yeşilay Balıkesir Şube Başkanı Dr.Ömür Akyıldız Eroğlu  şöyle konuştu:

 

“Gelecek nesilleri bağımlılıktan korumanın, onlara küçük yaşta sanat, spor gibi olumlu alışkanlıklar kazandırarak mümkün olacağına inanıyoruz. Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması ile çocukları ve gençleri, edebi ve görsel sanatların ilham verici dünyasıyla buluşturuyoruz. Hem onların fikirlerini ve yeteneklerini dışa vurmalarını destekliyor hem de bağımlılıkla ilgili eserlerinin yetişkinlere de mesaj vermesini sağlıyoruz. Çocuklar ve gençler çoğu zaman bağımlılığın yıkıcı sonuçlarını yetişkinlerden daha iyi görüyorlar.”

 

“Korkuya değil bilgiye güveniyoruz”

Yetenek yarışmasının, Yeşilay tarafından çocuklara ve gençlere yönelik projelerin önemli bir ayağı olduğunu ancak bununla yetinmediklerini de vurgulayan Yeşilay Balıkesir Şube Başkanı Eroğlu şunları ifade etti:

 

“Yeşilay olarak bağımlılıkla mücadelede ve bilinçlendirme çalışmalarımızda bilimsel yöntemleri kullanarak ilerliyor; korkuya değil bilgiye güveniyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle aynı zamanda “Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı” kapsamında anaokulundan liseye her düzey için eğitim materyalleri oluşturarak öğrencileri bağımlılık konusunda bilinçlendiriyoruz. Yetenek yarışmamız da bu eğitim sürecinin en son ve ödüllü halkası oluyor. Yeşilay’ın 100. kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu yıl, yarışmaya ilginin arttığını görüyoruz.”

 

 

“Daha güvenli ve daha sağlıklı bir gelecek hedefimiz”

“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması” ile çocuk ve gençlerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerine destek vermeyi amaçladıklarını belirten Balıkesir Şube Başkanı Dr.Ömür Akyıldız Eroğlu:

“Yeni nesillerin sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji gibi bağımlılıkların olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlayarak daha güvenli ve daha sağlıklı bir hayat sürmelerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Onların zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli şekilde yetişmeleri amacıyla düzenlenen yarışmada her yıl dikkat çekici eserler yarışıyor.”

Balıkesir ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, edebi ve görsel olmak üzere iki kategoride belirlenen birinciler 500 TL ile ödüllendiriliyor. İl düzeyinde dereceye girmeye hak kazanan 486 öğrenci arasından ise her düzey ve kategoriden ülke çapındaki şampiyonlar belirleniyor. Kategori birincileri 5 bin TL, ikincileri 3 bin 500 TL, üçüncüleri bin TL ödülün sahibi oluyor. Ülke genelinde dereceye giren öğrenciler ayrıca yurtdışı gezisi ile ödüllendiriliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.