Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE KIRIK VE ÇIKIKLAR

ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE KIRIK VE ÇIKIKLAR
14 Ekim 2014 - 0:04

Genel

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr.Yusuf Okan Okyay, kırıklar, alçı dönemi ve iyileşme süreleri hakkında MERHABA ile sağlık bilgilerini paylaştı.

 Kırıklar çocuk ve yetişkin kırıkları olarak ikiye ayrılır diyen Dr.Okan Okyay çocuklarda oluşan kırık ve çıkıkların iyileşme sürelerinin daha çabuk olduğunu belirtti.Yetişkinlerde yaşanan kırık ve çıkıkların kaynama problemleri ile çakışması mümkün diyerek ortopedi alanının bu konuda çok genişlediğini doğru yöntemlerle genç,yaşlı tüm hastaların problemlerine çare olduklarını söyledi.

ÇOCUK LARDA KIRIK VE ÇIKIKLAR

Op.Dr. Yusuf Okan Okyay çocuk kırıkları hakkında “Çocuk kırıkları, anneler, babalar için çok zor bir durum. Fakat iyileşmesi daha kolaydır. Ameliyat etmeden bile birçok çocuk kırığını normal alçı, sargı veya bandajla iyileştirebiliyoruz. Ama bazı kırıklar var ki eklem kırıkları gibi onları bir takım tellerle, plaklarla yada vidalarla tutturularak kaynatılıyor. Genellikle çocuk kırıkları büyük kırıklarına göre daha hasarsız ve komplikasyonsuz şekilde iyileşiyor eğer doğru tedavi yapılırsa” dedi.

YETİŞKİN KIRIKLARI

Op.Dr. Yusuf Okan Okyay “Büyük kırıklarında ise işler biraz değişebiliyor. Bazen kaynamama sorunu olabiliyor. Ya da daha çok implant dediğimiz halk arasında platin, plak ve çivi uygulananlarda iltihaplanma riski oluyor. Bir kemikte iltihap olduğu zaman, kaynaması, dolaşım bozukluğu daha çok olduğundan dolayı kaynama gecikebiliyor ya da eğri kaynama yanlış kaynama olabiliyor. Ama artık ortopedi çok gelişti ki doğru yöntemlerle doğru tedaviyi uyguladığın zaman genellikle genç olsun, yaşlı olsun çocuk olsun daha uygun şekilde tedavi edebiliyoruz” dedi

İYİLEŞME SÜRELERİ

Op. Dr. Okyay kırık ve çıkılardaki iyileşme sürelerinede değinerek “Bazı kırıklar var ameliyatsız iyileşiyor, bazıları alçı ile iyileşiyor bazıları var hem ameliyat ediyoruz, hem üzerine alçı yapıyoruz. Çocuklarda iyileşme süreleri 3-4 hafta sürebiliyor ama büyüklerde çok değişiyor bu durum. Bir el kırığı büyüklerde 5 haftada iyileşirken, kaval kemiği dediğimiz kırıklar yaklaşık 5 ayda iyileşiyor, uyluk kemiği ise yaklaşık 7-8 ayda iyileşiyor, dirsek kırıkları büyüklerde 6 ayda çocuklarda 2 ayda iyileşiyor. Kısaca kırığın yerine göre hastanın yaşına ve kemik kalitesine göre değişiyor. Bizim için önemli olan kırılan bölgeye bıçak ve neşter değmeden iyileşmesidir” dedi.

HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.