Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇOCUKLARI FARK EDİN

ÇOCUKLARI FARK EDİN
30 Eylül 2014 - 0:12

Genel

01

 

Balıkesir İl Sağlık Müdürlülüğü, (RAM)Rehberlik ve Araştırma Merkezi Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde farkında lığı oluşturma ve erken tanı için disleksi konusunda eğitimciler, veliler ve STK’lar bilgilendirildi.

Kreş, Anaokulu ve İlkokul öğrencileri arasında erken fark edilebilmesine olanak sağlayacak olan çalışma ile disleksi çocuklarını fark ederek özel eğitim verilmesi sağlanacak. Konu ile ilgili olarak dün Sağlık İl Müdürlüğü toplantı salonunda ‘gizli yetenekler ‘konu başlığı altında bilgilendirme yapıldı. Operatör Doktor Servet Kocaöz “Öğrencilerimiz arasında zorluk çekenler için disleksi tanısı konabilenler, normal zekalı olabileceği gibi Eistein,zekasınıda taşıyabilen çocuklar olabilir” deedi. Kocaöz,”Bizler önce veliler olarak üzerimize düşeni yapabilmek istiyoruz. Sağlık Müdürlüğü olarak Milli Eğitime’de desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

KONAKBAY: ÖNEMSİYORUZ

Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay’ın da konuşma yaptığı toplantıda, konunun eğitim açısından önem taşıdığı vurgusu yapıldı.Konakbay, “Özel öğrenme güçlüğünü önemsiyor,üzerinde durmak gerektiğini düşünüyorum.Sınıflarında bulunan bu öğrencilerin özel bir çalışma ile birşeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 ‘FARK EDİLMELİ FARKLI EĞİTİM VERİLMELİ’

Rehberlik Ve Araştırma Merkezi Müdürü Şenol Yıldırım ise farkındalığı sağlayarak disleksi tanısı konulan öğrenciler üzerinde durulması ve özel çalışmaların yapılmasının öneminden bahsetti.RAM Rehberlik Uzmanı İlknur Kaya daha sonra katılımcıları disleksi konusunda bilgilendirdi.Özel eğitim uzmanı Ebru Ake ise tanı konan çocuklar için yapılabilecekler ve fark edilmesinin sağlanması adına yapılabilecek çalışmaları anlattı.

Akademik kariyer döneminde zorluk çeken çocuklar bugün başarılarıyla anılıyorlar diyen RAM Rehberlik Uzmanı İlknur Kaya, “Öğrenme tekrar ve yaşantı sonucu meydana gelen davranıştır. Özelliği ise davranış değişikliği durumunda uzun süreli bunun korunmasını sağlamak gerekliliğidir. Öğrenme güçlüğü çocuğun içine kapanık olmasına yada özgüven kaybı yaşamasına neden olan bir durumdur.Toplumumuzda yüzde 10’u fark edilen disleksi grubundaki çocukların varlığından söz ediliyor. Bu durumda disleksinin tanımını tam olarak kavramak gerekir. Özellikle birinci sınıfa başlayınca fark edilmesi gereken bir durum.Birinci sınıf öncesinde fark edilmesi güç bir durum. Sınıftaki yaşıtlarına göre yazma konusunda yavaş ve özellikle B-D,M,N-Ş,S-Ğ,G harflerinin karıştırılması rakamlarda ise 6,9-7,4-3,5 sayılarının birbirine karıştırılarak yazılması disleksinin belirtileridir” dedi. HABER: KAMİL AKYÜREK

 VELİLER, ÖĞRETMENLER LÜTFEN DİKKAT

Matematik konusunda aritmetik işlemleri yapamayan çocuklara fırsat tanıyın yön kavramı konusunda zorluk çekiyor, rakamları karıştırıyor harfler birbirine giriyorsa belki de fark edilmeyi bekleyen bir minik deha karşınızda duruyor.

ÇOCUKLARA ÖZGÜVEN KAYBI YAŞATMAYIN

DİSLEKSİ : Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Fakat bazen hastalık  farkedilmeyebilir .Disleksililer zeka düzeyleri  düşük olmadığı gibi özel yeteneklere    de sahip olabilirler. Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır: Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse, Mickey Mouse gibi. Disleksi’li çocuklarda dikkat bozukluğu da görülür. Bu nedenle bu çocuklara bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir.Sözel, işitsel, görsel eğitim metodları seçilmelidir. Sınav sorularını çabuk okuyamazlar ve cevapları yazamazlar.   Bu nedenle bu çocuklara sözlü sınav yapılması daha etkin olur. Çoktan seçmeli sınavlarda (test) daha başarılı olurlar.

Yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada zorluk.

b ve d, p ve q harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları ters algılama; kelimelerdeki harfleri   ya da sayıları karışık algılama, ne’yi en; 3’ü E; 12’yi 21 olarak algılamak gibi.
Okurken kelime atlamak.
Hecelerin seslerini karıştırmak ya da sessiz harflerin yerini değiştirmek, sıklıkla yazım hatası yapmak.
Yazı yazmada zorluk.
Gecikmiş ya da yetersiz konuşma.
Konuşurken anlama en uygun kelimeyi seçmede zorluk.
Yön (yukarı, aşağı gibi) ve zaman (önce, sonra, dün, yarın gibi) kavramları konusunda sorunlar.
Elleri kullanmada hantallık ve beceriksizlik

Erken tanı bu çocukların gelecekte alacakları eğitimin tespiti açısından çok önemlidir. Bu konuda çocuğa  yardımcı ve destek olunmalıdır. Bu çocuk içine kapanık demeden önce nedenleri düşünmek ve çocuğu tanımanında ötesinde fark edilerek özgüven kaybı yaşamamasına çaba göstermek gerekir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.