Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇOCUKLUĞUNUN İNTİKAMI

ÇOCUKLUĞUNUN İNTİKAMI
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
20 Şubat 2018 - 7:36

Bugün Fizik tedavi yada akupunkturla ilgili bir konudan bahsetmeyeceğim.1 haftadır sosyal medyadaki en önemli konu olan  çocuk istismarını yazmak istedim.İstatistiklerden,gelişmiş ve eğitim düzeyi yüksek ülkelerde şöyle olduğu halde bakın bizde böylede demiyeceğim.Biz bugüne kadar Atatürkün izinden ayrılmasaydık  zaten her konuda hepsinin önündeydik.Bu çocukların gelecekte nasıl olduklarını yazıcam.Haberlerde okuduğumuz gibi olup geçiyor ve herkes normal hayatını yaşamaya devammı ediyor?Yoksa kötü günler yeni başlıyorda haberimiz mi yok?

Cinsel istismara uğramış çocukların hepsinde ilk muayenede psikiyatrik belirti görülmeyebiliyor. Bu çocukların %40 ında çok az hatta bazılarında hiç bir psikiyatrik bulgu saptanmamıştır. Cinsel istismara uğramış çocukların izlemlerinde sorunların 12-18 ay içinde  başladığı gözlemlenmiştir. Hatta en az belirtisi olan çocukların maalesef  zamanla en fazla ruhsal sıkıntı yaşadığı ortaya koyulmuş. Cinsel istismar, çocukta basit genelleme ile açıklanamayacak kadar değişken sonuçlara neden olmaktadır. Bu çocuklarda  cinsel duygu ve tutumlar, normal gelişiminden sapabilir ve uygun olmayan biçimler alabilir. Yüksek riskli cinsel eylemler, erken başlangıçlı cinsel yaşam, daha fazla oranda ergenlik çağında gebe kalma, birden fazla cinsel eş ve daha fazla cinsel saldırı da bulunma, cinsel olarak baştan çıkarıcı davranışlarda bulunma, cinsellik veya seks konularına anormal ilgi gösterme veya tamamen ilgisiz kalma sık görülen davranışlardır. Bu  çocuklar , yetişkin olduklarında ya çocuklara cinsel taciz uygulamakta ya da para kazanmak için cinselliklerini kullanmaktadır.Çocuklara cinsel  tacizde bulunanların %60-95 inin çocukluklarında cinsel istismara uğradıkları tespit dilmiştir.Adeta çocukluklarından intikam alıyor gibiler.Bu kısır döngünün kırılması çok önemli.

Duygulanım sürecinde bozulmalar başlar. Tekrarlayıcı, rahatsız edici düşünceler, olayla ilgili kabuslar, karanlık olayı çağrıştırabileceğinden ya da kabus göreceğini düşündüğü için uyumak istememek, öfke patlamaları, olayı anımsatan her duruma karşı psikolojik sıkıntı yaşama hali, güven duygusunun yıkılması, insanlara güvenmeme ve istismarı önleyemediği için acizlik hissetme. Depresyon ve aile bireylerinden uzaklaşma, tekrarlayan psikolojik ağrılar  çok sık karşılaşılan şikayetlerdir. Bu  çocuklar gelecekte  mutsuzdur, davranışları uçarıdır, ya çok titiz ya da dağınıktır. Yabancılara karşı alışılmadık biçimde davranırlar. Dengeli değildirler.Ya  çok yakın ya da çok uzak ,utangaç ve korkaktırlar. Cinsel kötüye kullanılmış erkek çocuklarda en sık görülen davranış bozukluğu  saldırganlıktır. Kızlarda gözlenen en sık davranış tepkisi ise, aşağılık duygusu ve kendine zarar vermeye eğilimdir. Kendine zarar verici davranışlar genellikle vücudunda sigara söndürme veya bileğini kesme şeklinde olabilir.Kimsenin değer vermediğini düşündüğü bedenine kendisininde saygısı kalmıyor.Bu sıradaki acıyı önemsemiyor yada bedeninde daha fazla acılar hissettiğinden belkide bu şekilde rahatladığını düşünüyor.

Cinsel istismara uğramış çocuklar; kendilerine inanılmayacağından, başlarının belaya gireceğinden, istismarcının tehditlerinden korkarlar ve istismarcıyı korumak isteyebilirler.Veya bu istismarın yanlış olduğunu bilmeyebilirler.Hatta bilsede bilmediğini söyleyebilir istismarcıdan korkusuna .Bundan dolayı; anne ve babalar, eğitimciler, çocuk bakım kurum çalışanları, hukukçular, emniyet mensupları, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, hastanede çalışan tüm sağlık personeli istismarın önlenebilmesi için eğitilmelidir. Cinsel istismarla ilgili bilinmesi gereken en önemli şey, cinsel istismardan çocuğu korumanın en etkin yolu oluşmasını önlemektir. Oluşmasını önlemek adına, çocuğa kötü dokunmanın ne demek olduğu, hayır diyebilmeyi, yani; istismar durumlarını tanımalarını, uygun bir yolla tepki göstermelerini ve böyle bir durumda güvendikleri bir erişkine olayı anlatmaları öğretilmelidir.Çünkü 10 kişiden 8 i akraba yada tanıdık olan istismarcılar engellenemiyor.

ibrahimtutak.com.tr

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.