Balıkesir Merhaba Gazetesi

CÖMERT VE GÜZEL BALIKESİR

CÖMERT VE GÜZEL BALIKESİR
13 Eylül 2014 - 0:07

Genel

CÖMERT VE GÜZEL BALIKESİR

İstanbul Eyüp’deki Balıkesir tanıtım günleri Feshane’de devam ediyor. Ziyaretçilerin özetle Balıkesir yorumu ise “güzel ve cömert bir il”şeklinde. Zenginlik dolu içeriği ile ziyaretçi akınına uğrayan standlarda en fazla ilgiyi gören ürün hoşmelim. Balıkesir tüm ilçerinin katılımıyla İstanbul’da adeta ışıldıyor.

02

 

BİGADİÇ-SINDIRGI ÖNÜ ANA BABA GÜNÜ GİBİ

Balıkesir Ankara’daki denemenin ardından daha tecrübeli olarak sahneye çıktığı Feshane’de ziyaretçilerden tam not aldı. Bütün ilçelerin belediye ve başkanlık düzeyinde stant açtığı İstanbul’da, Balıkesir olarak birlik bütünlüğünü, şehrin yöresel ürünleri ile tarihi turistik özelliklerini yıldız gibi parlayarak gösteriyor. İlçe standlarında özellikle Sındırgı ve Bigadiç yoğun talep görüyor. Zeytin-susam yağı, kekik, salça, pekmez gibi ürünlerini köy ekmeği ile tadımlık tanıtıma sunan bu iki ilçemizin önü adeta ana baba günü kalabalıklarla dolu vaziyette günü tamamlıyor. Standları gezen binlerce ziyaretçi, İstanbul’da ilk kez gördükleri Balıkesir’i tanıtım etkinliği adına çok beğendiklerini, çünkü hem stant sayısının çokluğu hem de verilen ikramların diğer illerle kıyaslanmayacak kadar çok olduğunu söylüyor.

EN GÖZDE ÜRÜN HOŞMERİM OLDU

İkramların yapıldığı Feshane’deki Balıkesir Tanıtım günlerinde en çok talep gören ürünümüz ise yöremize has özelliği olan hoşmerlim tatlısı. Ziyarete gelenlerin Altıeylül ve Karesi İlçeleri’nin tadımlık küçük kaselerde dağıttığı hoşmerimi almak için uzun kuyruklar oluşturması ve sabırla beklemesi dikkat çekiyor. Tanıtıma damga vuran ekip ise Bandırma Kafkas Oyunları Ekipleri oldu. Gün boyunca aralıklarla sahne alan ekip çılgın dansları, ilginç kıyafetleri ve mükemmel oyunlarıyla izleyiciden bol bol alkış alıyor. İkinci gününü geride bırakan Feshane Balıkesir tanıtım günleri yarın öğle saatlerinde sona erecek.

MİLLETVEKİLLERİ FESHANE’DE YOK!

Feshane’de tanıtım organizasyonun ev sahibi olarak görüntü veren Vali Ahmet Turhan, etkinliğin güzelliğini anlatırken “Bu kadar güzel enstrümanların güzel ekiple birleştiği orkestranın şefi olmak kolay” dese de, yoğun emeklerle hazırlanan ve gece geç saatlere değin süren yorucu tanıtım günlerinde en fazla mesai harcayarak her yere yetişmeye çalışan kişi olarak da dikkat çekiyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un işleri nedeniyle İngiltere’de olup katılamadığı Feshane Balıkesir tanıtım günlerine, 7 milletvekili olan Balıkesir’den sadece AK Partili Cemal Öztaylan’ın katıldığı düşünülürse Vali Ahmet Turhan’ın ne derece yalnız kaldığı daha çok ortaya çıkıyor.

Haber&Foto: İsmail Koca

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.