İlçe HaberleriSiyaset

Çömez’den Afganlılar Hakkında Çarpıcı İddialar

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, katıldığı bir canlı yayında Afganlılar hakkında çarpıcı iddialar ortaya attı. Çömez, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2021 yılında Amerikan askerlerini Afganistan'dan çekme kararı sonrası gelişen olaylara dikkat çekti.

Çömez’den Afganlılar Hakkında Çarpıcı İddialar

Turhan Comezden Ittifak Aciklamasi 1
Çömez’Den Afganlılar Hakkında Çarpıcı İddialar

“Başımızda Neden Bir Afganlı Belası Var?”

Çömez, 2021 yılında ABD’nin Afganistan’dan askerlerini çekme kararının dünya siyasetinde önemli gelişmelere neden olduğunu belirterek, “Nisan ayında, ABD Başkanı Joe Biden, beklenmedik bir şekilde tüm dünyayı şok eden bir açıklama yaptı: ‘Afganistan’daki Amerikan askerlerini geri çekiyorum.’ Bu kararını 12 Eylül’den önce uygulamaya koyacağını da belirtti. İngilizler de bu karara uydular. Ancak, Amerikalılarla birlikte çalışan Afganların akıbeti ne olacaktı? Bu konuda bir karar verilmesi gerekiyordu. ABD orada yalnız hareket etmiyor, yerel insanlarla birlikte çalışıyordu. Birçok genç Afgan askerin durumu gündeme gelmişti.” dedi.

Comezden Afganlilar Hakkinda Carpici Iddialar
Çömez’Den Afganlılar Hakkında Çarpıcı İddialar

ABD’nin Türkiye Önerisi

Çömez, Ağustos 2021’de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir toplantı düzenlediğini ve bu toplantının kayıtlarını bulduğunu iddia ederek, “Toplantıda açıkça belirtiliyor ki, ‘Bizimle birlikte Afganistan’da çalışmış Afgan genç askerlere güvenli bir yer bulmamız lazım.’ Ve bu güvenli yer olarak Türkiye’yi önerdiler.” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye Afgan Akını

Çömez, Ekim ve Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile görüşmeye çalıştığını ve taleplerinin ilk başta reddedildiğini ancak daha sonra Biden’ın Erdoğan’a randevu verdiğini iddia etti. Bu görüşmeden sonra Türkiye’ye Afgan akınının başladığını söyleyen Çömez, “Genç, eğitimli, donanımlı Afganlı erkekler sırt çantalarıyla sınırdan geçiyordu.” dedi.

Comezden Guclu Cikis Akinda Yilmazda Gelsinler Yayinda Konusalim 2
Çömez’Den Afganlılar Hakkında Çarpıcı İddialar

Metamfetamin Tehlikesi

Sırt çantasına vurgu yapan Çömez, Afganistan’da bulunan “efedra” adlı bitkinin bu sırt çantaları ile ülkemize giriş yaptığını iddia etti. Afganistan’da bulunan “efedra” adlı bitkinin metamfetamine dönüştürülebileceğini ve Afganlıların Türkiye’ye geldikten sonra metamfetamin tüketiminin arttığını söyledi. Çömez, “13-14 yaşlarındaki birçok genç bu durumdan etkilenmeye başladı. Bu uyuşturucuyu Türkiye’ye getirenler Afganlılardır.” dedi.

Sosyal ve Güvenlik Üzerindeki Etkiler

Çömez, Afgan hükümetinin erkeklerin karılarını ve çocuklarını yanlarına almalarına izin vermediğini ve bu yüzden sadece erkeklerin Türkiye’ye geldiğini belirtti. Bu durumun sosyal ve güvenlik üzerindeki etkilerinin büyük olduğunu vurgulayan Çömez, “Peki, neden Afgan yönetimi bu adamların gitmesine izin verdi? Afgan hükümeti, karılarını ve çocuklarını yanlarına almalarına izin vermediği için erkekler Türkiye’ye geldi. Çünkü karılarını nesli sürdüreceğini ve çocukları ise kendi kurallarına göre yetiştireceğini söyledi. Bunlar orada olan arkadaşlarımdan duyduğum şeyler.” dedi.

Haber: Bülten

Bakanlık’tan Turhan Çömez’e Dava

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu