Balıkesir Merhaba Gazetesi

Çorap söküğü dönemi geliyor

Çorap söküğü dönemi geliyor
24 Aralık 2014 - 0:05

Genel

Yüce Divan’a kimler sevk edilir?

Üşenmeyelim sayalım.

Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri, Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkan ve üyeleri, Başsavcıları, Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Sayıştay Başkan ve üyeleri…

Öz cümle; bu makamlarda oturanların görevleriyle ilgili suçlarından dolayı karar veren yetkili mahkemedir.

Anayasa’nın 148’inci maddesinin 3. Fıkrası uyarınca, Yüce Divan sıfatını Anayasa Mahkemesi kullanır ve gerektiğinde Anayasa Mahkemesi üyeleri, Yüce Divan sıfatıyla toplanır.

Yüce Divan’da savcılık görevini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ya da yardımcısı yapar. “Yüce Divan’ın kararları kesindir, bunlara karşı hiçbir merciye başvuruda bulunulamaz.” maddesi 2010 Anayasa değişikliği ile kaldırıldı ve artık Yüce Divan kararlarının Genel Kurul’da görülerek karara bağlanacağı maddesi eklendi.

Şimdi Yüce Divan’la ilgili bilgileri verdik.

Yüce Divan’da bugüne kadar bir Başbakan, 16 Bakan yargılandı.

Herşeyin bir ilki var. İlk yargılanan eski Ticaret Bakanı Mehmet Baydur’du.. “Arpa Davası”nda 1964 yılında yargılanan Baydur beraat etti.

12 Eylül döneminde Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzarı yargıladı. “Kayırma, yolsuzluk, nüfuz ticareti, vazifeyi suiistimal ve menfaat temini suretiyle BAĞ-KUR ve SSK’yı zarara uğrattığı” iddialarıyla Milli Güvenlik Konseyi tarafından 1981’de Yüce Divan’a sevk edilen İşgüzar ile birlikte 54 kişi yargılandı. Mahkeme heyeti, İşgüzar’a, “5 yıl ağır hapis, 4 yıl 8 ay hapis, 5 milyon 251 bin 600 lira ağır para, memuriyetten temelli men” cezası verdi.

İşgüzar ile yargılanan kişilerden bazıları da mahkum oldu.

Eski Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı, bakanlığı döneminde “şvet almak” iddiasıyla Milli Güvenlik Konseyi tarafından 1981’de Yüce Divan’a sevk edildi. Mataracı ile 21 kişinin yargılanmalarına 15 Haziran 1981’de başlandı. Mataracı ile yargılananlar arasında, eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi de yer aldı. 16 Mart 1982’de sonuçlanan davada, Mataracı’nın, “36 yıl ağır hapis, 787 milyon 386 bin 166 lira ağır para cezasına çarptırılmasına, memuriyetten temelli yoksun bırakılmasına ve sürücü belgesinin 6 yıl süreyle geri alınmasına” karar verildi. Davada, Şerafettin Elçi beraat etti, diğer sanıklar çeşitli hapis cezaları ile değişik para cezaları aldı.

***

Türkiye için dün önemli gündü.

Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, adam kayırma, kasalar, paralar, 750 bin TL’lik saatin konuşulduğu, dört bakanın suçlanarak Yüce Divan’a sevki mecliste görüşüldü.

MASAK yazmış raporu… MASAK raporuna da itiraz ettiler.

Dört bakan için oylama AKP’nin talebiyle ileri bir tarihe atıldı.

AKP içinde kriz büyüyor, büyüyecek. Milletvekillerinin bir bölümü, “Çaldılarsa hesabını versinler, bu yolsuzluk iddiasını oylarımızla kapatmamız yanlış olur” diyorlar. Bir kısmı ise, “Sarı öküz örneğini anımsayın, dört bakanı verirsek gerisi gelir” görüşündeler.

Sonuç; durum vahim… Hangi ucundan tutarsan tut elinin pisleneceğinin söylendiği bir deyim var. Sanki bu iş için söylenmiş.

Bekleyip, göreceğiz…

Bana sorarsanız AKP bu işi oylarıyla kapatma yolunu tercih edecek. Aksi takdirde başka iddiaların da gündeme geleceği ve AKP’deÇorap söküğü dönemi”nin başlayacağını söylemek isterim.

O dönem yaklaşıyor, az kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.