EkonomiGündemTürkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türk Ekonomisi Rayında İlerliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin rayında ilerlediğini belirtti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türk Ekonomisi Rayında İlerliyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin rayında ilerlediğini belirtti

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 1

Erdoğan: “Enflasyonu Tek Haneye İndireceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen DEİK Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk ekonomisi rayında ilerliyor. Asli önceliğimiz enflasyonu tek haneye indirmek. Geçici rahatlama değil, enflasyonda kalıcı düşüş hedefliyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon dönemine gireceğiz. İhracatımız 255 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı” dedi.

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 2

DEİK’in 37’nci Seçimli Genel Kurulu Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. Düzenlenen ödül törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Valisi Davut Gül, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK Yönetim Kurulu üyeleri, iş konseyi başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 3

Ekonomik Başarılar ve Hedefler

Genel Kurulda seçilen üyeleri tebrik ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK’in Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler ve lojistik başta olmak üzere dış ekonomik ilişkilerini yürütme konusunda çok özel bir görev üstlendiğini belirtti. Erdoğan, “DEİK kurulduğu 1985 yılından bu yana Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, lojistik başta olmak üzere dış ekonomik ilişkilerini yürütme konusunda çok özel bir görev üstleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK’in 152 iş konseyi ve 5 bin üyesi ile özel sektörün dünyaya açılan penceresi olduğunu vurguladı. Erdoğan, “DEİK’in bu kapsayıcılığı ve kuşatıcılığını ülkemiz adına önemli bir imkan, gerçekten büyük bir avantaj olarak görüyoruz” dedi.

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 4

İsrail Üzerinde Baskı

Erdoğan, İsrail üzerindeki baskıyı sürdüreceklerini kaydederek, “Gazze’de 36 bin masumu şehit eden İsrail’i ateşkese zorlamak amacıyla aldığımız ticari işlemleri durdurma kararımızın sürecinde de iş dünyamızla iletişim kanallarımızı açık tutuyoruz. Netanyahu yönetimi Gazze’deki katliamlarına son verinceye kadar ticaret ve diplomasi alanında İsrail üzerinde baskı kurmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 5

Ekonomik Zorluklar ve Başarılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ekonominin son yıllarda fırtınalı sularda seyrettiğini belirterek, “Covid salgınının tetiklediği ekonomik sıkıntılar bölgemizdeki çatışmalarla birlikte daha da çetrefilleşti. Türkiye tüm bu sınamalara ilave olarak büyük bir deprem felaketi yaşadı. 6 Şubat depremlerinde 53 binden fazla insanımız hayatını kaybetti” dedi.

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 7

Erdoğan, tüm olumsuzluklara rağmen ihracattan büyümeye, istihdamdan yatırımlara kadar hiçbir alanda hedeflerinden kopmadıklarını belirterek, “İhracatımız 255 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı” dedi. Ayrıca, Türk ekonomisinin rayında ilerlemeye devam ettiğini ve ekonomi programlarının asli önceliğinin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu vurguladı.

Dezenflasyon Dönemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonu kalıcı olarak düşürmeyi hedeflediklerini belirterek, “Geçici rahatlama değil, enflasyonda kalıcı düşüş hedefliyoruz. Kararlıyız, sabırlıyız ve asla kolaycı çözümler peşinde değiliz. Yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon dönemine gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 8

Yatırımcı Güveni ve Ekonomik Önlemler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye yönelik yatırımcı güveninin her geçen gün arttığını belirterek, “Uyguladığımız program sayesinde cari işlemler açığı düştü. Enflasyon beklentileri iyileşmeye başladı. Ülke risk primimiz salgın öncesi seviyelere geriledi. Yerli ve yabancı yatırımcıların Türk lirası varlıklara ilgisi arttı” dedi.

Erdoğan, Eximbank’ın sermayesini artırarak ihracatçılara finansman desteği sağladıklarını ve yeşil ve dijital dönüşümü önemsediklerini belirtti. Ayrıca, “İhracatın büyümeye katkısını artırmak, dengeli, kaliteli ve sürdürülebilir yüksek büyüme hedefine ulaşmak için gerekli adımları atıyoruz” dedi.

Cumhurbaskani Erdogan Turk Ekonomisi Rayinda Ilerliyor 6

Bayram Müjdesi: İkramiyeler Hesaplara Yatırılacak!

İha

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu