Balıkesir Merhaba Gazetesi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Türk Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakmanın özgürlükle alakası yok

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Türk Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakmanın özgürlükle alakası yok
23 Ocak 2023 - 13:38

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Türk Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakmanın özgürlükle alakası yok

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Türk Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakmanın özgürlükle hiçbir alakası yok. Bu olay, İsveç’teki Müslümanlar başta olmak üzere Müslümanlara yönelik şiddeti teşvik etmektir.” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’te Türkiye’nin Stokholm Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin, İsveç merkezli Dagens Nyheter gazetesinin sorularını yanıtladı.

İfade özgürlüğü ile nefret söylemi arasında büyük fark bulunduğuna dikkati çeken Altun, Türk Anayasası’nın da ifade özgürlüğünü garanti altına aldığını vurguladı.

Fahrettin Altun, “Türk Büyükelçiliği’nin önünde Kur’an-ı Kerim yakmanın özgürlükle hiçbir alakası yok. Bu olay, İsveç’teki Müslümanlar başta olmak üzere Müslümanlara yönelik şiddeti teşvik etmektir. Kristallnacht olayında Naziler Tevrat sayfalarını yakmıştı. Günümüzde olsa İsveç makamları böyle mide bulandırıcı bir şeyi ifade özgürlüğü diye tanımlar mı?” diye sordu.

Aynı durumun terör propagandası için de geçerli olduğunu dile getiren Altun, “İsveç hükümeti, Madrid’de bazı taahhütlerde bulundu. Son günlerde ise İsveçli yetkililerin tüm sözlerini yerine getirdiklerini söylediklerini duyuyoruz. Bunun böyle olmadığı aşikardır.” diye konuştu.

Türkiye ve İsveç’in köklü siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerinin bulunduğuna işaret eden Fahrettin Altun, ancak bugünlerde mutabık olunmayan konuların herkesin malumu olduğunu söyledi.

 

“İsveç makamlarından sözlerini tutmalarını bekliyoruz”

Yeni İsveç hükümetinin NATO’ya katılma konusunda yeterli çabayı gösterip göstermediğinin sorulmasına karşılık Altun, Türkiye’nin geleneksel olarak NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini, bu çerçevede İsveç’in NATO’ya katılımına da prensipte karşı çıkmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“İsveç NATO’ya katılmak istediğini paylaştığında, biz de endişelerimizi paylaştık. Daha sonra bu endişelerin giderilmesi için birlikte bir mekanizma oluşturduk. İsveç’in bu endişeleri gidermek için bazı adımlar attığını, ancak tüm talepleri karşılamakta yetersiz kaldığını söyleyebilirim. İnsanın fikirlerini beyan etmesiyle terör bağlantısını gizleme gereği bile duymayan birilerinin şiddeti teşvik ederek nefret söylemine başvurması arasında fark var. Biz İsveç makamlarından sözlerini tutmalarını bekliyoruz.”

Söz konusu sürecin ne kadar sürebileceğine yönelik bir soru üzerine de Altun, “Bu süreç gerektiği kadar sürecek. Hatırlarsanız Yunanistan, Makedonya’nın NATO’ya girişini basit bir nedenle, Makedonya’nın adını gerekçe göstererek, 10 yıl boyunca veto etti. Türkiye’nin çok daha ciddi endişeleri var. Burada binlerce masum insanın hayatını kaybettiği terör saldırılarından bahsediyoruz.” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.