Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
16 Mart 2015 - 0:04

Genel

Geçtiğimiz günlerde 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü’nü yurt genelinde kutladık. Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu öğrencileri de hazırladıkları törenle İstiklal Şairi ve Atatürk’ü andılar. Öğrencilerle Bayrak Sevgisi konusunda sohbet ettik.

UMUT EREN MENTEŞ: Bir milletin sahip olduğu en önemli şey vatanıdır. Bayrak bu vatanın bağımsızlığının sembolüdür. O bayrak dalgalanmaya devam ettiği sürece bir millet varlığını ve vatanını koruyabilmiştir demektir.

ZEYNEP SENA TELLİ: Bir insan vatanını seviyorsa vatanı için çalışır. Gerektiği vaziyetlerde canını bile vermeye hazırdır. Atalarımız da bu mantıkla bu vatanı düşman elinden kurtarıp bizlere bırakabilmişlerdir.

BETÜL NİSA ÇATAL: Atalarımız canlarını bizler ve vatanımız için feda etmişlerdir. Milletimize bağımsızlık yakışmaktadır ve atalarımız bu bağımsızlığı sağlayabilmek için milli mücadeleyi sürdürmüşlerdir. Bayrağımız böylece gökyüzünde hala dalgalanabilir olmuştur.

ECE GÜNGÜN: Bayrak ülkemizin bağımsızlığının simgesidir. Türk Bayrağının ise rengini şehitlerin kanından alması vatan için bir kutsal bir anlam taşımaktadır.

EMİRHAN BAYKÜL: Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bir ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığını temsil etmesi açısından önemli ve güçlü bir anlamlıdır.

KEREM ERGÜN: Bayrağımız bizim için çok önemlidir. Bayrağımızın öneminden Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında “O benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir o benim milletimindir ancak” diyerek bahsetmiştir. Çünkü bayrağımız bir kişinin değil Türk Milletinin sembolüdür.

MUSTAFA KOÇAK: Bayrağımız bağımsızlığımızı simgelediği için göklerde dalgalanır. Bayrağımız dalgalandıkça yurdumuzun değerini anlatır.

ZEHRA ALCA: Bayrağımıza taşıdığı anlam ve önem açısından gereken değeri vermeliyiz. Ülkemizin onuru şerefidir.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

Güzel At İle Padişah

Padişahın yakınlarından bir beyin çok güzel bir atı vardı. Bir gün o ata binip padişahın alayına katıldı. Padişahın gözü, ansızın o ata takıldı. Böyle bir at kendi sürüsünde yoktu. Atın çalımı, rengi padişahın gözünü aldı, attan gözünü ayıramıyordu. Çevikliği, güzelliğiyle beraber atta padişahı çeken bir şey vardı. Önce önemsemek istemedi ama, gönlü atı istiyordu.

Padişah geziden dönünce, vezirine durumu açtı. Yolda bir at gördüğünü, derhal gidip o atı, sahibinden alıp, getirmelerini emretti.

Padişahın adamları, hızla atın sahibi beyin yanına geldiler. Padişahın atı çok beğendiğini, ne fiat isterse hemen vereceklerini bildirdiler. Bey, beyninden vurulmuşa döndü. O güzelim, canı gibi sevdiği atını padişah istiyordu ha! Ne yapacağını, ne söyleyeceğini şaşırdı. Padişahın adamlarını oyalamak için onlara yemek ikram etti. Onlar yemeklerini yerken İmadülmülk aklına geldi. Hemen durumu ona danışmalı, ondan akıl almalıydı. Çünkü o, zamanın en bilgini, en akıllısı, en güzel ahlaklısıydı. Kaç kere vezirliği bırakıp, ibadet için uzlete çekilmişse de padişah ona yalvararak izin vermemişti.

Atın sahibi üzüntülü bir halde İmadülmülk’ün yanına koştu.

– Ey benim en büyük yardımcım! Yardımına ihtiyacım var.Padişah benim her şeyden daha çok sevdiğim atımı istemiş. Onu alırsa ben yaşayamam. Her şeye dayanırım da atımın elimden alınmasına dayanamam. Bey hem söylüyor, hem ağlıyordu. İmadülmülk, beyin bu halini görünce gözleri yaşardı. Ona yardım etmeye karar verdi. Doğru padişahın huzuruna gitti. Bir taraftan Cenab-ı Allah’a:

– “Ya Rabbi! Genç bey padişaha karşı gelmekte hata ediyor ama Sen yine de ona yardımcısı ol.” diye yakarıyor, inşaallah atını padişah almaz diye dua ediyordu.

O sırada seyisler, beyin o güzel atını padişahın yanına getirdiler. İmadülmülk gerçekten de eşine nadir rastlanan bir at diye düşündü.

Padişah, bir müddet ata hayran hayran baktı, yüzünü imadülmülk’e döndü.

– “Ey büyük insan! Güzel bir at değil mi? Sanki yeryüzünden değil de, cennetten gelmiş.” dedi.

İmadülmülk:

– “Padişahım! Ata gönlünü öyle kaptırmışsın ki, hatalarını göremiyorsun. İyice bir bak bakalım. Aslında çok güzel, çok çevik bir at ama bedenine göre başı kusurlu. Başı adeta öküz başına benziyor.

Padişah fikirlerine her zaman hürmet ettiği İmadülmülk’den bu sözleri duyunca at, gözünden düştü. Padişah:

– “Doğru söyledin! Artık eskisi gibi güzel göremiyorum. Bunu sahibine geri verin” dedi.

Padişah, at hakkındaki bu yermeyi bir kerecik duymakla gönlü attan soğudu. Kendi gözünü ve aklını bıraktı, İmadülmülk’ün sözünü kabul etti.(internet)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.