Balıkesir Merhaba Gazetesi

Damızlık Birliğinden Çarpıcı Değerlendirme Bugünden Önlem Alınmazsa Kriz Kapıda

Damızlık Birliğinden Çarpıcı Değerlendirme Bugünden Önlem Alınmazsa Kriz Kapıda
29 Mart 2022 - 15:01

Damızlık Birliğinden Çarpıcı Değerlendirme Bugünden Önlem Alınmazsa Kriz Kapıda

 

Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Çetin artan girdi maliyetleri ile üreticilerin yaşadığı zorluklara değindi. Başkan Çetin AHP Meydanında Birliğin üyeleri ile bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Süte Yapılan Zam Yetersiz Kaldı

Başkan Hasan Çetin, üyeleri ile güçlü bir ses olarak sorunlara çare ve çözüm olunması gerektiğini yaptıkları açıklama ile de dile getirdiklerini söyledi. Başta yem, elektrik ve mazot gibi girdi maliyetlerimizde ciddi oranda artışlar oldu diyen Başkan Çetin, “Bu artışlar karşısında süte yapılan zam yetersiz kaldı. Artan girdi maliyetlerine üreticilerimiz yenik düştü. Bunun sonucunda inek ve düve kesimleri hız kazandı ”dedi.

Kesintisiz Üretim Yapanlar Karşılığını Aramıyor

Başkan Hasan Çetin, “Bu kesimlerin durması için yem süt paritesinin hayata geçirilip en az 1 litre süt ile 1,5 Kg yem alınması gerekir. Aksi halde üretim sürdürülemez. Ana olmazsa dana da olmaz. Biz gece gündüz yaz kış demeden 365 gün kesintisiz üretim yapanlar olarak emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yaşadığımız zorluklar karşısında zarar etmeden üretim yapmak istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

Süt ve Et Krizi Yaşanabilir!

Zararına üretim yaptıklarını dile getiren Başkan Hasan Çetin, “ her geçen gün küçülüyoruz ya da sektörden çıkıyoruz. Bu da ülkemizin 1-2 ay sonra ciddi süt ve et krizi yaşayacağının açık bir göstergesidir. Şayet bu yanlıştan dönülmez ise dişi hayvanlar kesilecek bugün istenilen fiyatın en az 2-3 katı bir fiyatı konuşuyor olacağız ”dedi.

“Hayvancılık ve Tarımla Uğraşanlar 55 Yaş Üstü”

Üretim faaliyetini bitiren yetiştiricilerimizi bir daha tekrar bu işe döndüremeyiz diyerek çarpıcı bir değerlendirme yapan Hasan Çetin, “ Bugün hayvancılık ve tarımla uğraşanların yaş ortalaması 55 yaşın üstünde, buda bizler için ilerleyen yıllarda ciddi sorun teşkil edecektir. “dedi.

Yem Ve Süt Sanayi Elini Taşın Altına Sokmalı

Üretim için girdi maliyetlerinin düşürülmesini istediklerini belirten Başkan Çetin, “ Yarın yem ve diğer girdi maliyetlerinin fiyatının ne olacağını bilmiyoruz. Bizler de yem sanayicisi ve süt sanayicisi gibi ürettiğimiz sütün ve etin fiyatını belirlemek istiyoruz. Aynı gemideyiz diyoruz fakat yükü hep biz üreticiler çekiyoruz. Yem ve süt sanayicisinin de elini taşın altına sokmasını istiyoruz.”

Daha Fazla Söz Sahibi Olunmalı

Ulusal süt konseyinde daha fazla söz sahibi olunması gerektiğinin altını çizen Başkan Çetin, Konsey üyelerinin sadece 3’ü üreticileri temsil ediyor. Süt fiyatı belirlenirken biz üreticilerin ve birliklerin görüşü alınmıyor. Buda yanlış bir fiyat politikasının çıkmasına neden oluyor. Enflasyon yükselecek kaygısıyla sadece süt fiyatına baskı uygulanıyor. Ancak birçok gıda ürününün fiyat artışları da engellenemiyor. “dedi.

Damızlık Birliğinden Çuval Başına Destek Talebi

Başkan Çetin, Süt fiyatlarının önüne geçilebilmesinin yolunun üreticilere yem alımlarında çuval başına destek verilmesi yada yem fiyatların makul seviyelere çekilmesi olduğunu söyledi. Toprak Mahsulleri ofisinin vermiş olduğu arpa ve mısır yeterli gelmiyor diyen Çetin,” Tüm bunlarda yapılamıyorsa 1 TL olan Süt desteği arttırılmalıdır ve kısa zamanda üreticilerin hesabına yatırılmalıdır.”dedi.

Süt Fiyatı Üretim Maliyetlerinin Altında Ezildi

“1 kg yemin fiyatı 6 TL, 1 kg süt ise şuan 4.70 TL,  1 Nisan itibariyle 5.70 TL olacak fakat bu fiyatın içinde nakliye ve soğutma bedeli var. Bunlar düşünce üreticimizin eline 5.20-5.40 TL arası bir para geçecek. Bin bir zorluklarla ürettiğimiz sütün fiyatı maalesef bizim üretim maliyetlerimizin altında kaldı. “

Günün Koşullarına Uygun Desteklemeler Şart

Sonuç olarak; “Bizler üretime devam etmek istiyoruz. İneklerin kesime gitmemesini istiyoruz. Çocuklarımızın ve torunlarımızın süt içmesini istiyoruz. Devletimizden bizi desteklemesini istiyoruz. Desteklemelerin günün koşullarına uygun olmasını ve zamanında hesaplarımıza yatmasını istiyoruz.” Muhammed Can Akyürek’in Haberi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.