Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Darbe zamanı böyle zulüm görmedik’

‘Darbe zamanı böyle zulüm görmedik’
15 Eylül 2014 - 0:05

Genel

Eğitim dünyası iktidara karşı büyük bir öfke içinde

‘Darbe zamanı böyle zulüm görmedik’

05

 

Türk Eğitim Şube Başkanı Yılmaz Kuran,  “Darbe dönemi de gördük, yaşadık; ama böyle zulüm görmedik” diyerek hükümetin eğitim ve eğitimciler üzerinde büyük bir baskı kurduğunu söyledi. Hükümetin eğitim alanındaki uygulamalarını sert bir dille protesto etti.

28 ŞUBAT DİYE AĞLIYORLARDI

Her fırsatta ’28 Şubat’ döneminde gördükleri zulümden yakınan hükümete yüklenen Kuran, “28 Şubat diye ağlıyorlar ama böyle bir zulüm o zaman yoktu. Onlar korkudan bir yere saklanırken, biz meydanlara çıkıp ‘kesintisiz demokrasi’ diye eylem yaptık. O zamanın hikâyeden kahramanları neredeymiş” dedi.

Yeni bir eğitim-öğretim dönemi daha tartışmalar, huzursuzluklar ve hükümetin eğitim alanında yaptığı uygulamaları protestolarla başladı. Türkiye Kamusen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Yılmaz Kuran, yeni dönemle ilgili olarak yaptığı basın toplantısındaöğretmen tayinleri, öğrenci yerleştirmeleri ve müdür atamalarındaki sıkıntıların hala çözülemediğini belirterek; “12 Eylül askeri darbesinde bile böyle zulüm görmedik.Onlar, 28 Şubat diye ağlıyorlar ama böyle bir zulüm o zaman yoktu. Onlar korkudan bir yere saklanırken, biz meydanlara çıkıp ‘kesintisiz demokrasi’ diye eylem yaptık. O zamanın hikâyeden kahramanları neredeymiş. Birisi ağzına açamadı. Biz o zaman vardık, bugünde varız yarında olacağız. Bir gün hesapları sorulacak. ‘Mücadele edenler her zaman kazanamaz ama kazananlar mücadele edenlerdir’. Biz mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

 HANİ EVE EN YAKIN

OKULA GİDİLECEKTİ

Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Yılmaz Kuran, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı öncesinde yaptığı değerlendirmede; yeni dönemin sorunlar içinde açılmakta olduğunu belirtti. Kuran, Temel Eğitime Geçiş (TEOG) sisteminin büyük sıkıntılara sebep olduğunu bildirdi. Kuran, “Birçok öğrenci yanlışlıkla veya tercih hatasıyla Savaştepe, Bigadiç, Sındırgı ilçelerine gitti. Bu öğrenciler merkezdeki okullara gelmeye çalışıyorlar. Çözüm bulunamadı. Merkezde bulunan öğrenci, evindeki en yakın okulda okumalı. Okullardaki müdürleri görevden aldılar. Geçici madde; ‘Yeni yönetici atanıncaya kadar yerine birisi devam edecek’ diyor. Okulları hiç tanımayan müdür, müdür muavini okulun başına geldi. Bırakın bu insanlar geçici madde ile görevlerine devam etsinler” dedi. Kuran, görevden alınan müdürlerin de ‘merkeze alının vali gibi’ muamele gördüğünü, iki kadroya da maaş ödenerek ulusal ekonominin de kayba uğratıldığını savundu.

MEMURA BU DÜŞMANLIK NİÇİN

Türkiye çapında 76 bin idareci görevden alındığını hatırlatan Yılmaz Kuran, “Müdürler ve müdür muavinlerinin durumunu mahkemeye taşıdık mücadelemizi sürdürüyoruz. İl içi ve iller arası tayinler hala bir sisteme oturmadı. Bu konuyla ilgili bir günde için 4-5 dava açtık. Bir eş, A ilçesinde; diğer eş B ilçesinde. Bu sıkıntılar hala çözülmedi. Doğu ve Güneydoğu’dan ise hiç bahsetmiyoruz! ” diyerek adaletsizliğin yanı sıra başıboşluk olduğunu da vurguladı. “Bakanlık işi kolaylaştıracağına zorlaştırıyor” diyen Kuran, “Öğretmen, veli ve memurun lehine bir şey yapılsın biz de bakanlığa teşekkür edelim. Siz kimin bakanısınız? Kime düşmansınız? Eğitim çalışanlarına niye düşmansınız? 35 bin öğretmen atanacak. Bunların hepsi stajyer öğretmen. Milli Eğitim Bakanlığı Torba Yasa ile birlikte aday öğretmenliği kaldırdı. İsterse yazılı veya sözlü sınav yaparak öğretmen alacak. Sözlü sınav yapar alırsa bizim kız, bizim arkadaş, bizim akraba, bizim yandaş alınacak; diğerleri ölsün. Demokratik bir ülkede bunlar olamaz. Nasıl bir demokrasi?” diye sorarak tepkisini dile getirdi.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yılmaz Kuran, hükümetin politikalarının bu şekilde devam etmesi halinde iş bırakma eylemlerinin de başlayacağını bildirdi. HABER: HAYATİ KARAKURT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.