Balıkesir Merhaba Gazetesi

Darbenin izleri silinmedi ağırlaştı

Darbenin izleri silinmedi ağırlaştı
12 Eylül 2014 - 0:10

Genel

Darbenin izleri

silinmedi ağırlaştı

CHP Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü dolayısı ile yaptığı açıklamasında darbenin aydınlar ve solculara karşı yapıldığını, bugünkü iktidarın da, 12 Eylül  ürünü olduğunu, darbenin izleri silineceğine; faşizmin daha da ağırlaştırıldığını ileri sürdü.

03

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamasında; darbenin ilericilere, aydınlara ve sendikalara karşı yapıldığını belirterek, bugünkü iktidarın da bu saldırılar sayesinde kurulduğunu savundu. 34 yıl geçmesine rağmen darbenin izlerinin ise silineceğine daha da ağırlaştığını belirten Evci, “Bugün gelinen noktada gericiliğin güçlenmesi,  Cumhuriyete, Laikliğe ve Demokrasiye yapılan saldırıların sebebi 12 Eylül darbesi ve 12 Eylülcülerdir. 12 Eylül ürünü bugünkü iktidar, ileri demokrasi masalları ile 12 Eylülcülerin eksik bıraktıklarını tamamlamakta; 12 Eylül de bile görülmeyen uygulamalara başvurmakta” dedi.

 

34 YIL GEÇTİ İZLERİ SİLİNMEDİ

Evci, “Ülkenin coğrafyasına, sosyal ve siyasal hayatına kapkara bir bulut gibi çöken Faşizmin, sömürünün ve zulmün ne demek olduğunu gösteren 12 Eylül 1980 darbesi üzerinden 34 yıl geçti.  12 Eylül’de Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partimiz de dahil; siyasal partiler kapatıldı, Atatürk’ün kurduğu kurumlar kapatıldı, 1 milyon kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 230 bin kişi yargılandı,  517 kişiye ölüm cezası verildi, 259 kişinin ölüm cezası meclise gönderildi, 50 kişi idam edildi, 10 binlerce kişiye hapis cezası verildi, 30 bin kişi faşizmin zulümden kurtulmak için ülkesini terk etti, 30 bin kişi sakıncalı olduğu gerekçesi ile işten çıkarıldı,  Sendikalar kapatıldı, Sendikacılar tutuklandı, yüzlerce insan gördüğü işkenceden öldü yahut sakat kaldı,  sayısı belirsiz faali meçhul cinayet işlendi,  gazeteciler hakkında davalar açıldı,  hapis cezaları verildi, tonlarca kitap dergi gazete sakıncalı bulunarak imha edildi, yüzlerce film sakıncalı bulunarak yasaklandı,

Tüm bu baskı ve işkenceler sol düşünceli aydın kişileri hedef aldı ve darbe, solu yok etmek için kullanıldı. Böylece yobazlar, İrticacılar palazlandırıldılar ” diyerek 12 Eylül’ün yarattığı tabloyu özetledi.

 

EVREN YAPTI İKTİDAR TAMAMLIYOR

“Bugün gelinen noktada gericiliğin güçlenmesi,  Cumhuriyete, Laikliğe ve demokrasiye yapılan saldırıların sebebi 12 Eylül ve 12 Eylülcülerdir. 12 Eylül ürünü bugünkü iktidar ileri demokrasi masalları ile 12 Eylülcülerin eksik bıraktıklarını tamamlamakta” diyen Yaşar Evci, “12 Eylül de bile görülmeyen uygulamalara başvurmakta, yargı kararları uygulanmamakta hatta bu yasa maddesi haline getirilmektedir. Yanlış uygulamalara karşı çıkanlar dün Ergenekoncu, darbeci diye yaftalanırken bugün paralelci olarak adlandırılmakta karşıda hep bir düşman yaratılmaktadır. Devletin memurları AKP’nin memuru haline getirilmeye çalışılmakta devletin memuru olarak kalmakta ısrar edenler binlerce okul müdürünün görevine son verilmesinde de görüldüğü üzere bir kenara atılmaktadırlar” diyerek iktidara yüklendi.

 

MUTLAKA HESAP SORULACAK

CHP Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, açıklamasını;  “Tüm bunlar yaşanırken AKP yandaşları ceplerini doldurmakta, çalışanlarını 19 yüzyıl ilkel koşullarında çalıştırmakta, Önlem almadıkları için iş kazasında kaybettiğimiz canların kanları üzerinden karlarına kar katmaktadırlar. Yandaşların sebep olduğu bu iş cinayetlerinin hesabı bile sorulamamakta sorulmasına müsaade edilmemektedir. Maalesef 12 Eylül’de bile olmadığı kadar bu yaşananları basın da yazamaz hale getirilmiş bulunmaktadır. Şu hiç akıldan çıkarılmamalıdır ki Kenan Evren’i taklit edenlerden, onların yaptıklarını eksik bulup daha da kötüsünü yapanlardan, kendi gibi düşünmeyenleri darbeci ilan eden gerçek darbecilerden mutlaka hesap sorulacaktır” diyerek tamamladı. HABER: SEVDA KAYGISIZ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.